Byłam schizofreniczką

Zapis codziennych zmagań z życiem i próba rozrachunku z brutalną przeszłoscią kobiety chorej na schizofrenię. Poruszająca historia człowieka, którego cierpienie i choroba psychiczna popychają ku samobójstwu.

Informacje dodatkowe o Byłam schizofreniczką:

Wydawnictwo: Mawit Druk
Data wydania: b.d
ISBN: 83-922469-7-7

Kup książkę Byłam schizofreniczką

Byłam schizofreniczką - opinie o książce

Avatar użytkownika - dreamer08
dreamer08
Przeczytane:2014-09-13, Ocena: 5, Przeczytałam, Ulubione,
Książka Barbary Rosiek na pewno nie należy do najłatwiejszych. Widziałam wiele opinii, w których mnóstwo osób krytykowało ją za chaos. Ja jednak uważam, że to właśnie panujący w zapisie ów chaos jest jedną z rzeczy, która znacznie przybliża czytelnikowi stan panujący w umyśle schizofrenika. Nie da się przy tym ukryć, że książkę czyta się bardzo powoli... Oczywiście jeśli chce się wyciągnąć jak najwięcej z samej treści. Niemniej warto po nią sięgnąć i poznać świat osoby chorej na schizofrenię. Myślę, że całą historię przedstawioną w tej książce jest w stanie zrozumieć jedynie osoba dojrzała psychicznie i właśnie takim osobom ją gorąco polecam!
Niegdyś interesował mnie ten temat.
Avatar użytkownika - justyna39
justyna39
Przeczytane:2020-07-06, Ocena: 4, Przeczytałam,

Co to znaczy być chorym psychicznie? Co oznaczają zaburzenia psychiczne i kogo dotyczą? Co oznacza bycie schizofrenikiem? Barbara Rosiek, autorka kilku książek, w tym "Pamiętnika narkomanki" i "Kokainy" w odważny sposób ujawnia swoje psychotyczne przeżycia nie stroniąc od trudnych i bolesnych wspomnień. "Byłam schizofreniczką" to nieco zawiła, lecz bardzo emocjonalna opowieść o chorobie, o trudnych relacjach z ludźmi i o potrzebie bliskości drugiej osoby. To również prawdziwa opowieść osoby samotnej i niezrozumianej.

Autorka już od wczesnych lat zmagała się z zaburzeniami psychicznymi i brakiem wsparcia od strony najbliższych. Podczas pobytu w szpitalu psychiatrycznym również nie mogła liczyć na akceptację i zrozumienie, których wówczas potrzebowała. Nie żywiła ciepłych uczuć zarówno do matki jak i ojca, którzy ją skrzywdzili. Jednakże autorka nie żałuje tych lat naznaczonych cierpieniem i zaburzeniami psychicznymi, gdyż stała się silniejsza.

Moją szczególną uwagę przykuł opis przeżyć autorki i sama choroba. Niezrozumienie i odtrącenie zamiast wsparcia często pojawiają się w opisie obok zaburzeń psychicznych. W niektórych opisach autorka odnosi się do przeżyć religijnych ( nawiązanie do Boga lub Chrystusa ) a nawet mistycznych, gdzie schizofrenik jawi się jako osoba mająca misję do wypełnienia i jako osoba wybrana przez Boga. Interesujące wydaje się spojrzenie osoby chorującej na świat i otoczenie, gdyż jej wewnętrzne przeżycia i doświadczenia w pewnym stopniu różnią się od przeżyć i doświadczeń osoby zdrowej. To czego doświadczyła autorka pozwoliło jej na opisanie własnych głębszych przemyśleń i rozważań.

"Byłam schizofreniczką" bez wątpienia zalicza się do książek, które skłaniają do refleksji. Zagłębiając się uważnie w lekturę można dostrzec ów "zamknięty świat" osób chorujących na schizofrenię niedostępny dla zdrowych osób; zagadkowy, mistyczny świat pełen kontrastu ( Bóg, szatan, dobro, zło ).

Uważam, że jest to interesujaca pozycja, gdyż temat choroby psychicznej nie jest zbyt znany. Świat osób z zaburzeniami psychicznymi wydaje się ciągle niezrozumiały. Dzięki tej pozycji można lepiej poznać ten "zamknięty świat". Sam język książki, choć nieco chaotyczny, wydaje się całkiem zrozumiały i przystępny.

Z zainteresowaniem czytałam tę pozycję. Odniosłam jednak wrażenie, że czegoś głębszego zabrakło w całej tej historii, która mogła być nieco bardziej rozwinięta. Interesujący wydaje się wątek odnoszący się do choroby psychicznej oraz do relacji z innymi ludźmi.

Polecam tę pozycję osobom zainteresowanym tematem zaburzeń psychicznych.

Cała opinia na stronie: https: //moichksiazekswiat.pl

Avatar użytkownika - MarishaTomaszown
Przeczytane:2013-04-06, Ocena: 4, Przeczytałam,
Poganiacze chleba
Barbara Rosiek0
Okładka ksiązki - Poganiacze chleba

Czuję narastającą w sobie siłę. Wyszłam z raka duszy. Co za ulga! Nie neguję dotychczasowej twórczości. Jest piękna, tylko smutna. J est w niej dużo zdrowych...

W poszukiwaniu ducha
Barbara Rosiek0
Okładka ksiązki - W poszukiwaniu ducha

Najnowsza książka Barbary Rosiek, autorki takich bestsellerów jak: Pamiętnik narkomanki, Kokaina, Byłam schizofreniczką, Alkohol, prochy i ja....