Cacko

Dlaczego Cacko? bo zapraszam na piękne podwórko, do pięknego domu, w piękną podróż po moim własnym świecie. Uchylam drzwi i proszę do środka.

To nie jest biografia. Nie ma tu dat, nie ma chronologii, nie ma ku pamięci. To zaproszenie do świata lirycznej komediantki Krystyny Sienkiewicz. Cudownej, magicznej, pełnej urody przestrzeni wrażeń i odczuć wartych zapisania i zapamiętania. To podróż po życiowych drogach i bezdrożach pamięci, po pięknej krainie zdobionej wyjątkowym gustem i talentem. A raczej wieloma talencikami.

To również manifest urody życia. Głośny manifest umiejętności cieszenia się z rzeczy małych i dużych, radzenia sobie w każdych okolicznościach i postrzegania wszystkiego w jasnych barwach.

To zachęta do czerpania z życia pełnymi garściami i tworzenia własnego, niepowtarzalnego świata, w sobie i wokół siebie. Lekcja pokory i umiejętności dzielenia się radością i wiarą.

To zaklęty w opowieściach balsam dla tych, którzy kiedykolwiek choć przez chwilę stracili nadzieję i zawahali się.

A wszystko podane w sposób, w jaki Krystyna Sienkiewicz patrzy na świat i ludzi dowcipnie, inteligentnie, czasem komicznie, innym razem tragikomicznie, a kiedy trzeba melancholijnie i lirycznie.

Proszę państwa, przed nami wiosna. Kolejna wiosna życia i wiosna na naszej pięknej ziemi. Zakwitniemy na tej samej łące, w tym samym czasie, ale spróbujmy się czymś odróżnić. Odróżnić jeden od drugiego. Odznaczyć zapachem, kolorem; tym, co wynieśliśmy z domu. A przede wszystkim osobowością. Żeby móc zakwitnąć.

Więcej światła proszę!

Krystyna Sienkiewicz aktorka teatralna, filmowa, telewizyjna i kabaretowa. Urodziła się 14 lutego 1935 roku. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, a przygodę ze sceną teatralną rozpoczęła od Studenckiego Teatru Satyryków. Znana ze swoich kreacji w teatrach Ateneum, Rozmaitości, Syrena czy Polskim. Brawurowo podbija publiczność rolami w Klimakterium i już, Kwartecie czy Zamkniętym świecie.

W 1958 roku zadebiutowała na dużym ekranie. Stworzyła niezapomniane postacie m.in. w Motodramie, Rzeczpospolitej babskiej i Lekarstwie na miłość.

Najbardziej kojarzona z występami kabaretowymi w Kabarecie Starszych Panów, w kabareciku Olgi Lipińskiej, gdzie z Barbarą Wrzesińską stworzyła niezapomniany duet Siostry Sisters, czy własnym programie Śmiechoterapia.

W 1996 roku odebrała Nagrodę Artystyczną Polskiej Estrady Prometeusz, a w 2007 Złoty Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Mimo problemów z oczami nie przerwała pracy, pozostaje czynna zawodowo zarówno w teatrze, jak i na estradzie. Skupia się na pomocy potrzebującym, niechcianym zwierzętom i chorym dzieciom. Jej motto to słowa Juliana Tuwima Żyj tak, żeby potem, jak ciebie zabraknie, ludziom było nudno.

Informacje dodatkowe o Cacko:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-03-05

Kup książkę Cacko

Cacko - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-03-02, 26 książek w 2014r,
"Cacko"- jest faktycznie cackiem. Cacuszkiem. Pięknie wydana książka w formie pamiętnika. Ozdobiona rysunkami, kolorowankami, fotami, ramkami, szlaczkami itp. Całość utrzymana w odcieniach sepii. Trzymając ją w ręku miałam poczucie, że dotykam czegoś ważnego. Dopracowanie graficzne dodaje książce uroku. Czuć jest kawał serca włożony w to wydanie. Brawa dla Autorki. Natomiast jeśli chodzi o samą treść - zachwyca! Od pierwszego zdania czytelnik odczuwa więź z K.Sienkiewicz. W miarę czytania więź się zacieśnia. Pod koniec miałam wrażenie, że czytam pamiętnik mojej dobrej znajomej. Znajomej która jest dobrym, ciepłym człowiekiem. Znajomej którą lubię. Szanuję. Uzyskałam sporo informacji o życiu zawodowym, prywatnym, towarzyskim. Książka nie jest pozbawiona bardzo intymnych przemyśleń i opisów przeżyć- odczuć. Niejednokrotnie czytając inne książki biograficzne, miałam odczucie sprawozdania z życia twórczego, a od reszty czytelnikowi wara. Tutaj, Pani Krystyna, przyjmuje czytelnika jak zaproszonego, oczekiwanego gościa. Proponuje krzesło za stołem i dzieli się "czym chata bogata" - a bogata bardzo. Wewnętrzne bogactwo Pani Sienkiewicz, jest majątkiem. Książkę polecam tym, którzy lubią szczere pogaduchy, przy dobrym serniku i aromatycznej kawie. W mojej ocenie - w kategorii -"biografie" - jedna z lepszych. Ulubiony cytat: "W rajskim ogrodzie pierwsza kobieta Ewa nakarmiła swego Adama rajskim jabłkiem i zasłużyła tym na gniew Pana Boga. Ja to rozumiem. Mnie też wściekają kobiety, które nie potrafią gotować. Przecież powinna upiec szarlotkę, zarumienić jabłko w duchówce posypane cukrem i cynamonem, dać do popicia spragnionemu mężczyźnie kompotu z jabłek. To kobiety wymyśliły bardziej rozwinięty sposób podrywania płci przeciwnej. Przypominam hasło; "Przez żołądek do serca mężczyzny". Ja uważam, że kobiety są sprytniejsze nawet od najwybitniejszego kardiologa. Niechby spróbował taki doktor dostać się do serca przez żołądek! Każda z nas w rubryce ZAWÓD powinna mieć wpisane KOBIETA. Jesteśmy ośmiornicami. Jedną ręką mieszamy w garnku, drugą robimy kanapki, trzecią prasujemy...Najbardziej przydałybyśmy się w Sejmie w czasie glosowania. Ale my wolimy DOM. Mój piszący kolega Maciej, stając w obronie facetów, napisał: " Mężczyzna jest niewątpliwie najdoskonalszym urządzeniem do wkręcania korków"... Są ONI bardzo, bardzo ważni. Przecież Pan Bóg stworzył najpierw mężczyznę. no tak...ale musiał zaczynać od zera. Julian Tuwim dodaje - "a potem stworzył kobietę, żeby ktoś tę radosną nowinę o stworzeniu mógł jak najszybciej rozplotkować". To kobieta rozpaplała, że Pan Bóg wygnał Adama i Ewę z raju i nie dał im zjeść jabłka, bo miał węża w kieszeni". Str.103.
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-10-20, Ocena: 5, Przeczytałam,
Cudnie ciepła opowieść o życiu, nieco zwariowanym ale dobrym, słonecznym i kochanym... nie wiedziałam, że Kuba Sienkiewicz to bratanek Pani Krysi... znowu wiem coś więcej... piękne zdjęcia i cudne przepisy kulinarne... bajka:) dziękuję:)
Skrawki
Krystyna Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Skrawki

Kiedy życie płata figla i zabiera ostrość widzenia, pozostaje sklejać świat ze skrawków. Kiedy do tego z zaskoczenia kradnie na chwilę pamięć i...

Zgadnij z kim leżę?
Krystyna Sienkiewicz0
Okładka ksiązki - Zgadnij z kim leżę?

FKJO i ORAMUS SĄ JEDYNYMI DYSTRYBUTORAMI KSIĄŻKI. Jest to zbiór lekkich, dowcipnych, czasem zabawnych, a czasem refleksyjnych opowiadań. Gawęda snuje się...