Całość i struktura jako kategorie systemowego oglądu edukacji

Polecamy kolejny wyjątkowy podręcznik akademicki w ramach serii autorskich podręczników akademickich Pedagogika Nauce i Praktyce pt. Całość i struktura jako kategorie systemowego oglądu edukacji

Niewiele jest w kraju rozpraw z pedagogiki ogólnej, w których autorzy przedstawiają własne podejście systemowe do myśli i edukacji. Profesor Roman Schulz, należący do klasyków polskiej pedagogiki ogólnej, zaskakuje czytelników kolejnymi studiami metateoretycznymi, dzięki którym można spojrzeć na edukację w sposób holistyczny. Jego najnowsza książka stanowi eksplikacyjne poszerzenie oraz pogłębienie o optykę antropologiczną i animalną wcześniejszej pracy poświęconej procesom międzypokoleniowego wychowania młodych ludzi w edusferze pt. Edusfera jako holistyczna kategoria pedagogiki ogólnej. [...]

Z recenzji prof. dr. hab. Bogusława Śliwerskiego

Polecane studium to rozwinięcie, z pretensjami do syntezy, niektórych wcześniejszych idei autora dotyczących przedmiotu pedagogiki ogólnej. Rozważa się w nim potrzebę oraz możliwość zastosowania perspektywy holistycznej (w połączeniu ze strukturalną) w określaniu statusu oraz opisie własności zjawisk edukacyjnych. Realizacja tak zarysowanego planu przyjmuje w książce postać dwuwymiarowej charakterystyki dziedziny edukacji: jako części swych nadsystemów oraz jako odrębnej całości socjokulturowej. Za termin desygnujący całość zjawisk edukacyjnych w społeczeństwie przyjmuje się pojęcie edusfery, na zasadzie analogii z innymi, rodzajowo podobnymi kategoriami współczesnej myśli antropologicznej: ,,biosferą", ,,antroposferą", ,,technosferą", ,,socjosferą", ,,infosferą", ,,paidosferą" itp.

Informacje dodatkowe o Całość i struktura jako kategorie systemowego oglądu edukacji:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Impuls
Data wydania: 2020-07-14
Kategoria: Podręczniki

Kup książkę Całość i struktura jako kategorie systemowego oglądu edukacji

Całość i struktura jako kategorie systemowego oglądu edukacji - opinie o książce

Edusfera jako holistyczna kategoria pedagogiki ogólnej. Zarys idei
Roman Schulz0
Okładka ksiązki - Edusfera jako holistyczna kategoria pedagogiki ogólnej. Zarys idei

W niniejszym studium rozważa się potrzebę oraz możliwość wzbogacenia ogółu dotychczasowych terminów desygnujących całość zjawisk edukacyjnych...