Cena wolności

W KRAJU, KTÓRY JEST ZNIEWOLONY, GDZIE LUDZIE WALCZĄ O BYT I O WOLNOŚĆ, GDZIE NIE WOLNO NAM MÓWIĆ PUBLICZNIE PO POLSKU, NIE MA MIEJSCA NA PRAWA KOBIET.

POCZUŁAM, ŻE COŚ GWAŁTOWNIE ŚCISNĘŁO MNIE ZA GARDŁO. (...) WŁAŚNIE DO TAKIEGO NARODU, KTÓRY WALCZY O WOLNOŚĆ, NALEŻY SZCZEGÓLNIE MÓWIĆ O KOBIETACH. BO KOBIETA TO POTENCJAŁ. TO SIŁA I NIEZŁOMNOŚĆ. TO HART DUCHA.

Warszawa, 1904 rok. Klara Tyszkowska, młoda feministka i aktywistka, buntuje się przeciwko tradycji oraz uciskowi carskiego reżimu. Jej życie skupia się wokół studiów na tajnym Latającym Uniwersytecie i pracy dla gazety ,,Bluszcz". Przyjaźni się z synem warszawskiego fabrykanta, Jędrzejem Witebskim.

Jednak gdy spotyka Aleksandra Kirsanova, pewnego siebie rosyjskiego kapitana, jej życie przewraca się do góry nogami. Po tragicznych wydarzeniach na placu Grzybowskim Klara jest zmuszona zapłacić wysoką cenę za swoją niezależność i miłość, do której wcześniej nie chciała się przyznać. Polacy walczą o niepodległość, a Klara, będąc w centrum tej walki, zaczyna rozumieć, że prawdziwa wolność to nie tylko niepodległy kraj, ale i serce bez okowów.

Informacje dodatkowe o Cena wolności:

Wydawnictwo: Filia
Data wydania: 2023-10-25

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Cena wolności

Cena wolności - opinie o książce

Avatar użytkownika - etiudyliterackie
etiudyliterackie
Przeczytane:2024-01-14,

Znacie książki Barbary Wysoczańskiej?

Autorka ma na swoim koncie sześć pozycji i uwierzcie mi, że każda z nich jest wyjątkowa! Czytałam wszystkie 🙂

ℂ𝔼ℕ𝔸 𝕎𝕆𝕃ℕ𝕆Śℂ𝕀 to najnowsza historia autorki, która tak jak pozostałe powieści chwyta za serce…
Kolejny raz poznajemy wyjątkową kobietę, silną, dążącą do swoich celów, niezwykle waleczną, ale też delikatną, subtelną, momentami kruchą i potrzebującą wsparcia. Klara Tyszkowska to młoda feministka, walcząca o to, aby kobiety miały prawo głosu, o to aby liczyć się z ich zdaniem. Walczy niemalże z całym światem, z reżimem, walczy o wolność, która może mieć wysoką cenę.

Każda historia, która przedstawia nam @barbara.wysoczanska ma szeroko rozrysowane tło historyczne i tu też tak jest. Poznajemy codzienność ludzi, a przede wszystkim kobiet, w trudnym dla nich czasie, bowiem akcja rozpoczyna się w 1904 roku. Klara studiuje na tajnym uniwersytecie, pracuje w tygodniku Bluszcz… a każdy jej dzień to pokaz siły i niezłomności. Dziewczyna ma mnóstwo planów, które pragnie zrealizować i pomimo przeszkód, jakie każdego dnia napotyka, nie traci nadziei.

Autorka mówi o kobietach, pokazuje ich siłę w niezwykle poetycki sposób. Droga Czytelniczko, może bohaterka pokaże Ci drogę, którą możesz iść, a z pewności da Ci dużo nadziei na to, że nigdy nie należy wątpić, bo po drodze może się wiele wydarzyć. Twoje plany mogą zostać zdeptane, ale walcz, walcz każdego dnia o lepsze jutro dla siebie!

Miłość również tu dochodzi do głosu, czasem brutalna, czasem jednostronna, nieodwzajemniona, trudna i bolesna… ale mimo to, zawsze warto o niej pamiętać i trzeba o nią walczyć, bo choć czasem mogłoby się wydawać, że to nie to, to nieprawdziwe uczucie, to perspektywa może się zmienić, serce może po jakiś czasie mocniej zabić… Można tu dostrzec wiele jej obliczy, miłość partnerską, do kraju, miłość macierzyńską, a każda z nich niezwykła, choć trudna i bolesna.

To piękna, wzruszająca, warta poznania historia. ❤️

Warszawa rok 1904, Klara Tyszkowska to młoda feministka i buntowniczka. Skupiona jest na studiach na tajnym Uniwersytecie Latającym, oraz pracy dla gazety. Wolne chwile spędza z przyjaciółkami bądź z przyjacielem Jędrzejem Witebskim. Jednak ojciec postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i decyduje, że jego córka ma wyjść za mąż w przeciągu roku. Młoda kobieta postawiona pod ścianą, bo to ojciec wybrał jej kandydata, mówi że jest już zaręczona, właśnie z Jędrzejem. On natomiast od dawna jest w niej zakochany, jednak nie chce być tylko wyjściem awaryjnym.

Zarówno Klara jak i jej przyjaciel biorą udział w tajnych spotkaniach aktywistów. Jedno z tych spotkań nie przebiega pomyślnie. Gdy główna bohaterka spotyka rosyjskiego kapitana Aleksandra Kirsanowa jej życie już nigdy nie będzie takie, jakie było do tej pory.

Gdy jej najbliższy przyjaciel zostaje aresztowany i umieszczony w Cytadeli, dziewczyna postanawia zawalczyć o jego wolność, jednak nie przewiduje, ile ją to może kosztować.

Czy rzeczywiście Klara w przeciągu roku wyjdzie za mąż? Czy zdoła uratować Jędrzeja? Czy Aleksander Kirsanow zapomni młodą i waleczną Klarę Tyszkowską?

Och, jak ja uwielbiam książki Barbary Wysoczańskiej, jeszcze na żadnej się nie zawiodłam. Nie wiem jak autorka to robi, ale dosłownie każda z historii, która wychodzi spod jej pióra, dosłownie kradnie mi serce.

Tym razem jesteśmy w czasach, gdy Polacy walczą o niepodległość. Główna bohatera chyba na każdy temat mam własne zdanie i zdecydowanie nie należy do osób, które będą się podporządkowywać rozkazom. Klara to feministka i buntowniczka, która nie boi się wyrażać tego, co leży jej na sercu. Nie raz rodzice oskarżają ją, że przynosi wstyd rodzinie, bo kto to widział, by młoda panna była tak nieposłuszna. Bardzo podobała mi się jej postać choć, bywały momenty kiedy mnie denerwowało jej zachowanie. Klara niestety dosyć późno przekonuje się, że jej przyjaźń z Jędrzejem to nie jest tylko przyjaźń jak do tej pory twierdziła.

Serce mi się krajało gdy czytałam fragmenty o Witebskim, bo to jak on kochał tę buntowniczą dziewczynę, to było coś pięknego.

Co do Aleksandra Kirsanowa, to cóż tu dużo mówić, był to okropny człowiek, który za wszelką cenę musiał mieć to, co chciał. I tak też było z Klarą, był w stanie zrobić wiele by tylko ona się z nim spotkała.

Ta historia jak każda inna książka autorki wzbudziła we mnie wiele emocji. Nieraz do oczu napływały mi łzy wzruszenia. Był nawet jeden taki moment, że dosłownie pękło mi serce, miałam wrażenie, że czuję ból jaki odczuwała w tym danym momencie główna bohaterka. Barbara Wysoczańska rewelacyjnie buduje napięcie oraz stwarza świetny klimat.

Autorka jak we wszystkich swoich książkach, w tej również pokazuje jak silne są kobiety, jak wiele potrafią znieść dla swoich najbliższych, oraz jak płeć piękna walczyła o to by mieć prawo głosu, by z naszym głosem również się liczyli.

Mnie ta książka pochłonęła już od pierwszych stron. Czytało mi się bardzo szybko. Ja uwielbiam twórczość Barbary Wysoczański i wam gorąco polecam tę książkę. A jeżeli jeszcze się nie zapoznaliście twórczością autorki, to naprawdę gorąco zachęcam byście się skusili na choć jedną książkę, śmiało możecie zacząć od tej.

Wczoraj obchodziłyśmy Międzynarodowy Dzień Kobiet, niestety walka o prawa kobiet to nasze tragiczne dziedzictwo, które trwa od wielu pokoleń w wielu krajach.

"Cena wolności" autorstwa Barbary Wysoczyńskiej zdaje się być nawet nie, wspomnieniem czasów zniewolenia naszego kraju, w którym ludzie walczyli o byt i o wolność, gdzie nie wolno było mówić ojczystym językiem, nie było miejsca na prawa kobiet, co hołdem oddanym w szczególności kobietom. Kobietom takim, jak główna bohaterka powieści - Klara Tyszkowska, młoda aktywistka, feministka, buntująca się przeciw tradycji oraz carskiemu uciskowi. Kobietom uważanym za skandalistki, mącicielki, często dotykane ostracyzmem ze strony społeczeństwa, a nawet najbliższych: ojców, braci, a nawet matek. Skupiając jej życie wokół autentycznego tygodnika "Bluszcz" prezentującego program emancypacji kobiet, z którym współpracowały m.in. Maria Konopnicka, Eliza Orzeszkowa i Maria Dąbrowska, jak i Latającego Uniwersytetu, czyli kursów dokształcających po ukończeniu żeńskich pensji, dzięki którym z racji tego, iż kobietom nie wolno było studiować, stawały się one pionierkami na wielu obszarach, ukazuje ich pomysłowość, odwagę, siłę i determinację w osiągnięciu niezależności, możliwości kształcenia się na kierunkach, które je pasjonowały, natomiast były zarezerwowane jedynie dla mężczyzn, mówieniu głośno o swoich uczuciach, potrzebach i poglądach. Życiu po swojemu.

Zorganizowana przez PPS w listopadzie 1904 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie przeciwko mobilizacji, będąca pierwszym od czasu Powstania Styczniowego, zbrojnym wystąpieniem przeciwko carskiej władzy, zakończyła się tragicznie dla jej uczestników po obu stronach. Miała też swoje konsekwencje dla Klary i jej przyjaciela Jędrzeja Witebskiego. Na jej drodze staje bowiem rosyjski kapitan Aleksander Kirsanov, przez którego życie młodej kobiety diametralnie się zmieni. Los, który ją dotknął pozwala zrozumieć jej, ale i czytelniczkom, czym tak naprawdę jest wolność, a także fakt, że trzeba za nią czasami zapłacić wysoką cenę, bo wszystko, co jest w życiu naprawdę ważne, ma swój konkretny koszt. Jest świadectwem ceny, jaką płaci się za wolność i miłość, nawet jeśli nie chce się do niej przyznać.

My, współczesne kobiety musimy pamiętać i być wdzięczne naszym przodkiniom za ich determinację i poświęcenie, na często trudnej i pełnej wyzwań drodze w walce o prawa, które dziś traktujemy, jako oczywistość.  Docenić postępy i pracować dalej, aby osiągnąć równouprawnienie. By mężczyźni nie decydowali za nas o nas, naszych ciałach i byśmy były za naszą pracę sprawiedliwie wynagradzane.

"Cena wolności" to książka refleksyjna, pełna tragizmu i bólu. Podejmuje bardzo ważne tematy i chociaż nie jest wybitnym dziełem literatury, polecam po nią sięgać, gdyż dziedzictwo walki o niepodległość oraz prawa kobiet jest zarówno tragiczne, jak i inspirujące. Jeśli chcemy osiągnąć to o czym wspomniałam powyżej, musimy odważnie iść w ślady kobiet takich, jak Tyszkowska.

Wolność. Co ona dla nas oznacza? Czy ją doceniamy? A może traktujemy z niebywałą lekkością bo przecież ona jest, a jeśli jest to i będzie jutro, pojutrze, za rok, dziesięć czy pięćdziesiąt lat? Jak to jest? Jak tak skupię swoje myśli na niej, przepełnia mnie wdzięczność. Mamy ją! Ci, którzy byli przed nami marzyli o wolności. Kobiety chciały mieć głos. Jak to dobrze, że nie tylko chciały, ale również o niego walczyli. Ale jak myśli się od niej oddalają, ponownie staje się tłem...

Klara Tyszkowska jest dziewczyną, z którą śmiało moglibyśmy się zaprzyjaźnić. Tak mi się wydaje. Kto nie chciałby mieć obok siebie odważnej, zdecydowanej koleżanki? Takiej pełnej zapału i energii? Ona taka właśnie jest, stanowczo przeciwstawia się carskiemu reżimowi, studiuje i pracuje w gazecie ,,Bluszcz". Kiedy rodzice chcą wydać ją za mąż, bez zastanowienia jakie to niesie ze sobą konsekwencje obwieszcza, iż jest zaręczona ze swoim przyjacielem Jędrzejem. Sprawy jednak się komplikują. Chłopak zostaje aresztowany. W życiu Klary pojawia się jeszcze jeden mężczyzna, rosyjski oficer, który jest gotowy jej pomóc, oczywiście wtedy, gdy spełni warunki.

Wstrząsające wydarzenia.

Niepewność.

Strach.

To i cała reszta emocji w najnowszej powieści wybitnej autorki Pani Barbary Wysoczańskiej. Książka licząca sobie około sześćset stron czyta się sama. Temat trudny. Ból, cierpienie. Bardzo gorzkie. Niesprawiedliwe sytuacje. Wszystko prawdziwe. Poruszające serce i myśli. A jednak podane w niezwykle prosty i lekki sposób.

Kolejna w dorobku autorki ważna, piękna historia.

Dziękuję, że mogłam ją poznać.

Czekam na kolejne.

Znając autorkę serca niejednokrotnie szybciej nam zabiją.

Avatar użytkownika - annna84
annna84
Przeczytane:2024-02-18, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2024,

Kolejna wspaniała powieść autorki. Powiedziałabym nawet, że merytorycznie dojrzalsza od poprzednich. Tym razem akcja obejmuje początki XX wieku i I wojnę światową. A bohaterka niezmiennie charakterna. Tym razem jest to Klara Tyszkowska. Młoda kobieta studiuje na Uniwersytecie Latającym, pisze feministyczne teksty do gazety i wraz z przyjaciółkami próbuje walczyć o prawa kobiet. Bierze też udział w strajkach przeciwko władzy cara. Od dziecka przyjaźni się z Jędrzejem Witebskim, który nie ukrywa tego, że ją kocha. Ona jednak traktuje go jak brata. Emocjonalna przemowa, jaką wygłasza po samobójczej śmierci przyjaciółki (której zabrano dziecko, bo była panną) ma swoje konsekwencje. Ojciec uważa, że Klara na zbyt wiele sobie pozwala i postanawia wydać ją za mąż. Ona nie zamierza się na to godzić. Wkrótce wydarzenia przybierają nieoczekiwany obrót. Aby ratować przyjaciela, Klara nawiąże znajomość z rosyjskim kapitanem Aleksandrem Kirsanovem. Ta decyzja całkiem zmieni jej życie.

Myślę, że twórczości tej autorki nie trzeba już nikomu specjalnie przedstawiać. Jeśli lubicie świetnie wykreowane opowieści z charyzmatycznymi bohaterkami i bohaterami, a wszystko to osadzone w historycznych klimatach to powieści Barbary Wysoczańskiej będą według mnie dla Was świetnym czytelniczym wyborem.

Dziś opowiem Wam o najnowszej pozycji autorki. Książka nosi tytuł ,,Cena wolności" i opowiada o burzliwych losach Klary Tyszkowskiej. Ta młoda kobieta wie, czego chce, dąży do obranych przez siebie celów i wymyka się wszelkim konwenansom, co spędza sen z powiek jej rodzicom, którzy z kolei wiodą życie według utartych społecznie, klasowo i kulturowo schematów.

Oprócz perypetii Klary śledzimy koleje jej przyjaźni z Jędrzejem Witebskim, która trwa od najmłodszych lat tej dwójki. Jednakże z biegiem czasu okazuje się, iż ze strony mężczyzny przyjaźń przeradza się w coś więcej... Niestety kobieta jest przeciwniczką instytucji małżeństwa, która kojarzy jej się wyłącznie z patriarchatem i ograniczaniem kobiet. W związku z powyższym bagatelizuje ona coraz bardziej widoczne zaangażowanie wieloletniego przyjaciela. Fakt ten okaże się początkiem wielu zawirowań w jej życiu, lecz co takiego i dlaczego się wydarzy? Tego dowiecie się sięgając po niniejszą powieść.

Pewnego dnia Klara przez przypadek poznaje rosyjskiego kapitana Aleksandra Kirsanova, wtedy nie przypuszcza nawet jak brzemienna w skutki i momentami trudna do udźwignięcia okaże się owa znajomość. Opowieść rozpoczyna się w roku 1904, wiatr buntu przeciw carskiemu reżimowi staje się coraz mocniej odczuwalny, a Klara ze swoją gorącą głową również daje się temu porwać... Dokąd ją to wszystko zaprowadzi? Odpowiedź ukryta została na kartach tego tomu.

Jeśli jesteście ciekawi, jak potoczą się losy Klary, Jędrzeja i Kirsanova to zapraszam Was na karty ,,Ceny wolności".

Powieść ta to porywająca historia o walce: o wolność, o własne przekonania, o uczucia, o przyjaciół i rodzinę. Traktuje ona także o ogromnym poświęceniu, które pomimo odczuwanego lęku pozwala podjąć się nawet najtrudniejszych wyzwań. Z jej kart bije również miłość matki do dziecka, determinacja i samozaparcie Klary w jej wszelakich dążeniach oraz niebagatelny hart ducha, który pozwala jej odkrywać siebie pomimo wielu przeciwności i kłód rzucanych jej pod nogi przez los i bardzo wielu traum stających się jej udziałem.

Pozycja ta jest dosyć trudna do opisania, tak aby nie pozbawić Was przy tym zaciekawienia lekturą. Jednak wierzcie mi, iż jest ona warta Waszej czytelniczej uwagi, a ukazani w nie bohaterowie są pełnokrwiści i przeżywają życiowe wzloty i upadki, w których bardzo chętnie im towarzyszymy.

Wykreowane przez Barbarę Wysoczańską postacie z całą pewnością nie są jednowymiarowe, a ich życiowe postawy, dylematy i zmagania absorbują czytelnika.

Jeśli macie ochotę na kolejną nietuzinkową, wartką i pochłaniającą odbiorcę powieść spod pióra Barbary Wysoczańskiej to serdecznie zapraszam Was do przeczytania ,,Ceny wolności".

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Warszawa 1904 roku.

Klara Tyszkowska to młoda feministka i aktywistka, która buntuje się nie tylko przeciwko tradycji, ale i carskiemu reżimowi. Studiuje na tajnym Latającym Uniwersytecie i pracuje w gazecie ,,Bluszcz". Przyjaźni się też z Jędrzejem Witebskim, synem warszawskiego fabrykanta.

Pewnego dnia na swojej drodze spotyka Aleksandra Kirsznowa- rosyjskiego kapitana, który sprawi, że jej życie wywróci się do góry nogami.

Po tragicznych wydarzeniach na placu Grzybowskim Klara będzie musiała za swoją niezależność i ..miłość zapłacić wysoką cenę.

Jeśli nie najwyższą.

Uwielbiam książki, dzięki którym przenoszę się w przeszłość, a jeśli do tego główna bohaterka jest osobą charakterną, która przełamuje tamtejsze konwenanse, moja radość nie ma granic. Nie spodziewałam się, że ta historia do tego stopnia mnie zawojuje, że przeczytałam ją na jeden raz.

Widać, że autorka doskonale porusza się w tamtejszej epoce i zna jej realia.

Nie umyka fakt, że kobiety zaczynały powoli się buntować i o jednej takiej ,,buntowniczce" jest właśnie ta opowieść. Klara jest wspaniała. Nie tylko przełamuje bariery, ale potrafi walczyć o to, na czym najbardziej jej zależy ponosząc za to konsekwencje.

Niechciana, panieńska ciąża, rozterki sercowe, bunt i niesamowicie silne parcie do przodu oraz umiłowanie życia wedle własnych zasad- to wszystko znajdziecie w tej książce.

A jaka była cena wolności i komu oraz za ci Klara ją zapłaciła?

Tego dowiecie się podczas czytania.

Ogromnie polecam!

Aktoreczka
Barbara Wysoczańska0
Okładka ksiązki - Aktoreczka

Rok 1950, Nowy Jork. Miasto, które nigdy nie zasypia, sława, pieniądze i samotność. Polski fotograf Konrad Rogowski przebywający na emigracji w Nowym...

Narzeczona nazisty
Barbara Wysoczańska0
Okładka ksiązki - Narzeczona nazisty

Czym była miłość w obliczu gigantycznej nienawiści, śmierci i poniżenia? Czy miała prawo się z niej cieszyć, podczas gdy tylu straciło życie? Jest...