Chimeryczny lokator

Czarny humor i groteska – Topor w najczystszej postaci! Trelkovsky dopiero co wprowadził się do mieszkania mieszczącego się w tajemniczej kamienicy pełnej... dziwnych sąsiadów. W ich czystym, harmonijnie ułożonym świecie, gdzie nawet śmieci układa się starannie, każdy człowiek ma odpowiednią, specjalnie przez nich dobraną formę. Tu nie ma miejsca na indywidualność, na osobowość, na „bycie sobą”. Sąsiedzi kradną Trelkovsky'emu przeszłość, zmieniają przyzwyczajenia, dobierają się nawet do jego płci. Gdy Trelkovsky nie daje się tłamsić, postanawiają go wyeliminować. Ten jednak jest na tyle bezczelny, że nawet nie próbuje samobójstwa. Poirytowani, decydują się na morderstwo... Nie biorą jednak pod uwagę, że „lokator” wcale nie wybiera się na tamten świat... Na kanwie powieści powstał wybitny film Romana Polańskiego „Lokator”.

Informacje dodatkowe o Chimeryczny lokator:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2012-12-06
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7674-181-9

Kup książkę Chimeryczny lokator

Chimeryczny lokator - opinie o książce

Avatar użytkownika - inspired7
inspired7
Przeczytane:2013-06-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013, Mam,

,,Chimeryczny lokator" to opowieść o Trelkovskym, który ma problemy ze starym mieszkaniem, dlatego też wynajmuje nowe u pana Z. Okazuje się, że Simon - poprzednia lokatorka czterech kątów, w których chce zamieszkać Trelkovsky - chciała popełnić samobójstwo. Wyskoczyła przez okno. Nie umarła jednak od razu. Lekarze próbowali ją uratować. Nie udało się. Zmarła w szpitalu. W tymże miejscu główny bohater ,,Chimerycznego lokatora" Trelkovsky poznaje Stelle. Ta kobieta była przyjaciółką Simon. Mężczyznę i nowo poznaną kobietę połączy przelotny, bezuczuciowy romans.

Trelkovsky nie cieszył się ze śmierci Simon, ale dzięki temu, że umarła mógł się wprowadzić do nowego mieszkania. Nie wiedział, że przebywanie w nim będzie dla niego prawdziwym koszmarem.

Już na samym początku sąsiedzi Trelkovskiego chcą wpłynąć na jego zachowanie. Piszą petycje, skargi na nowego lokatora. Uważają, że zbyt głośno się zachowuje, że sprasza do siebie gości i urządza libacje. Z biegiem czasu Trelkovsky zaczyna być taki, jakiego chcą sąsiedzi. Stłamszony strachem, obawą o stratę mieszkania, powoli traci swoją tożsamość. Kolory jego osobowości blakną. Staje się przezroczysty. Nie zachowuje się tak jak dawniej. Stał się wykreowaną istotą nie przypominającą siebie z dawnych czasów. Był kimś innym, kimś kogo nie znał. ,,Chimeryczny" nie jest z własnej woli chimerycznym - zmiany zdania i usposobienia są mu narzucone, wypracowane przez innych.

Jak się okaże takie zachowanie sąsiadów nie jest przypadkowe. Trelkovsky odkrył ich plan. Czy uda mu się uciec, uwolnić spod rzeźbiących na nowo jego charakter rąk? Czy Simon naprawdę popełniła samobójstwo? A może została zamordowana?

,,Chimeryczny lokator" to wspaniała książka. Można się przy niej śmiać, ale również bać. Łukasz Garlicki - lektor - świetnie zbudował w określonych miejscach napięcie. Topor w ,,Chimerycznym" pokazuje, że każdy z nas jest w pewnym stopniu kreowany przez środowisko, przez świat, w którym żyjemy. Z drugiej strony autor wydaje się krzyczeć, że każdy z nas jest osobną, wyjątkową i niepowtarzalną jednostką. Musimy walczyć o to, by być takimi jakimi jesteśmy. Uważam, że historia wymyślona przez Topora jest bardzo, bardzo aktualna. Obecnie często można zauważyć, że ktoś przestaje być sobą byleby tylko wkupić się w środowisko.

Uważam, że ,,Chimeryczny lokator" to dopracowana do najmniejszego szczegółu opowieść o każdym z nas. Trelkovsky nie ma imienia. To kolejny bardzo interesujący zabieg zastosowany przez autora. Myślę, że z tego powodu każdy w ,,Chimerycznym" może odnaleźć cząstkę siebie. Zwróćcie koniecznie uwagę na okładkę tego audiobooka!

Myślę, że za jakiś czas dla przyjemność przypomnę sobie ,,Chimerycznego lokatora" - tym razem w wersji książkowej ;). Z całą pewnością mogę Wam również powiedzieć, że sięgnę w przyszłości po inne książki Rolanda Topora, z nadzieją, że będą równie dobre jak ,,Chimeryczny".

Avatar użytkownika - Mati123
Mati123
Przeczytane:2017-02-10, Ocena: 5, Przeczytałem,
Książka bardzo dobrze ilustruje osobę chorą na schizofrenię, jej myśli, jej postrzeganie rzeczywistości.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2014-01-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2014,
Po przeczytaniu tej książki stwierdziłam, że lepszym tytułem dla niej byliby "sąsiedzi rodem z piekła". Historia zaczyna się dość niepozornie. Główny bohater, Trelkovsky mając nóż na gardle (którym jest eksmisja z mieszkania) wprowadza się do tajemniczej kamienicy. O poprzedniej właścicielce mieszkania dowiaduje się tylko, że wyskoczyła z okna (makabra!). Mimo to zajmuje owe lokum i właśnie wtedy zaczynają się jego problemy z ludźmi mieszkającymi po sąsiedzku (i tu właśnie rodzi się pytanie czy samobójstwo poprzedniej lokatorki faktycznie nim było). Moim zdaniem, Trelkovsky to postać słaba psychicznie (co jakby nie było doprowadza go do obłędu). Zostaje zmanipulowany, w jego z pozoru uporządkowane życie wkrada się chaos, a on sam niczym sterowana marionetka robi to, co się mu karze. Dla mnie jako mieszkanki kamienicy, sytuacje przedstawione w książce były tak absurdalne, że nie wiedziałam czy mam się śmiać czy płakać
Avatar użytkownika - violabu
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2014 r, EBOOKi,
Dziennik paniczny
Roland Topor0
Okładka ksiązki - Dziennik paniczny

Niektórym się wydaje, że czubkiem można zostać, ot tak, ni z gruchy, ni z pietruchy. Że na przykład najspokojniej w świecie spacerujesz sobie z rodziną...

Cztery róże dla Lucienne
Roland Topor0
Okładka ksiązki - Cztery róże dla Lucienne

Najkrótsze opowiadania ("Na podbój człowieka", "Zagadki historyczne") zawierają tylko jedno zdanie, pozostałe - od kilku zdań do kilku stron. Wszystkie...