Chiune Sugihara. Konsul, który ratował Żydów

Wystawię wizę każdemu z was, proszę cierpliwie czekać". Nieznana historia o "japońskim Schindlerze"- konsulu Chiune Sugiharze, który w czasie II wojny światowej, od lipca do sierpnia 1940 roku wystawił w swojej placówce dyplomatycznej w Kownie ponad 2000 wiz życia. Uratowały one przed zagładą kilka tysięcy Żydów, polskich uchodźców. Za swoją bohaterską postawę Sugihara, jako jedyny Japończyk, został uhonorowany tytułem "Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Kod honorowy Sugihary nauczony w jego szkole:

1. Nie bądź ciężarem dla innych

2. Opiekuj się potrzebującymi

3. Rób dużo dla innych i nie oczekuj niczego w zamian

Dewiza życiowa Sugihary:

"PRAWDZIWEMU CHRZEŚCIJAŃSTWU OBCY JEST NACJONALIZM"

Informacje dodatkowe o Chiune Sugihara. Konsul, który ratował Żydów:

Wydawnictwo: Wydawnictwo AA
Data wydania: 2021 (data przybliżona)
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Język oryginału: Polski
Ilustracje:Tak

Tagi: Konsul japoński Chiune Sugihara ratowanie Żydów japoński Schindler

Kup książkę Chiune Sugihara. Konsul, który ratował Żydów

Chiune Sugihara. Konsul, który ratował Żydów - opinie o książce

Avatar użytkownika - wampirka44
wampirka44
Przeczytane:2021-12-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Holokaust , 80 książek w 2021, Żydzi,

"CHIUNE SUGIHARA Konsul, który ratował ŻYDÓW" Aleksander B. Skotnicki

Pięknie wydana książka, gruba okładka, dużo fotografii, duża czcionka, papier kredowy, o ile się nie mylę. Posiadam książkę recenzencką.

CHIUNE SUGIHARA w lipcu i sierpniu 1940 roku wydaje przeszło 2000 japońskich wiz tranzytowych polskim uchodźcom i ich rodzinom przebywającym na Litwie.

Oprócz tytułowego konsula, który ratował Żydów - zwanego "japońskim Schindlerem", był jeszcze jeden, a mianowicie JAN ZWARTENDIJK konsul honorowy Holandii w Kownie. Otrzymał zgodę na wydawanie wiz od ambasadora pełnomocnego Holandii w Rydze.

Obydwoje uhonorowani tytułem SPRAWIEDLIWY WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA przez YAD VASHEM (pośmiertnie Jan Zwartendijk)

O japońskim konsulu:

"Był bardzo dobry dla ludzi i zwierząt. Lubił wszystkich - Żyd nie Żyd. W każdym widział przyjaciela."

Zapytany CHIUNE SUGIHARA po 45 latach Dlaczego to zrobił, odpowiadał:

"Byli ludźmi i potrzebowali pomocy".

"Cieszę się, że znalazłem w sobie siłę, aby im jej udzielić".

Dla zainteresowanych tym tematem są inne książki o japońskim konsulu np. "Kim pan jest, Panie Sugihara?" - Hillel Levine (fragmenty książki i rozmów z autorem w książce Skotnickiego).

Jest też książka autorstwa jego drugiej żony Yukiko Sugihary pt. "Wizy życia", ale nie wiem czy ma wydanie polskie. Ciężko coś znaleźć w Internecie na ten temat.

Ciekawa bibliografia na końcu książki oraz "Lista Sugihary" obejmująca 2139 nazwisk osób, które uzyskały wizy japońskie w Kownie.

WSZYSCY POLSCY ŻYDZI, KTÓRYM WYDANO WIZY, PRZETRWALI POD OPIEKĄ JAPOŃSKIEGO RZĄDU W SZANGHAJU. PRZEŻYLI DZIĘKI CZŁOWIECZEŃSTWU I ODWADZE CHIUNE I YUKIKO SUGIHARA.

Oskar Schindler w oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów
Aleksander B. Skotnicki0
Okładka ksiązki - Oskar Schindler w oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów

Książka zawiera autentyczne relacje ludzi uratowanych z Holokaustu przez Oskara Schindlera. Jest to historia życia i działalności człowieka gnanego wichrami...