Choose Cthulhu 11: Coś na progu

Tom 11 cyklu Choose Cthulhu

Zagadkowy Związek Twojego Przyjaciela

Wygląda na to, że twój przyjaciel z dzieciństwa, Edward Pickman Derby, jest szczęśliwie zakochany w Asenath Waite, atrakcyjnej studentce uniwersytetu. Jednak Edward staje się coraz bardziej nieobliczalny, a jego rodzina ma poważne wątpliwości co do tego związku. Twoim zadaniem jest dowiedzieć się więcej o nieuchwytnej i enigmatycznej Asenath. Jakie tajemnice skrywa? Czy to prawda, że jej ojciec, stary Ephraim Waite, był zamieszany w czary w Innsmouth? Czy odpowiedź kryje się w dziwnej wiadomości od tajemniczej istoty w kapeluszu i prochowcu czekającej na twoim progu?

W grze paragrafowej Choose Cthulhu 11: Coś na progu kierujesz losami bohatera zmagającego się z wyzwaniami znanymi z opowiadania Coś na progu H.P. Lovecrafta. Dzięki twoim wyborom historia może potoczyć się inaczej.

Informacje dodatkowe o Choose Cthulhu 11: Coś na progu:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2023-10-25
Kategoria: Horror
ISBN: 9788367619172
Tytuł oryginału: El ser del umbral
Język oryginału: hiszpański
Tłumaczenie: Agnieszka Przychodniak

Tagi: gra paragrafowa Lovecraft horror SF

Kup książkę Choose Cthulhu 11: Coś na progu

Choose Cthulhu 11: Coś na progu - opinie o książce

Do trzech razy sztuka?

"Coś na progu" Leandro Pinto to najnowszy tom z serii Choose Cthulhu. Mamy więc możliwość uczestniczyć w kolejnych wydarzeniach zainicjowanych przez H.P. Lovecrafta. Warto zaznaczyć, że znajomość poprzednich części nie jest niezbędna, choć pewnie prawdziwi wielbiciele gier paragrafowych nie przepuszczą żadnej z nich. Wszystkie książki wydawnictwa Black Monk, które trafiły w moje ręce wyróżniała niesamowita estetyka i klimatyczne, a przy okazji dość charakterystyczne ilustracje, więc nie zaskoczy nikogo fakt, że i ten tom stanowi wspaniałą ucztę dla oczu.

Wskazówką dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z serią Choose Cthulhu może być to, aby czytając kolejne rozdziały korzystali z Bestiariusza zamieszczonego na końcu publikacji, ponieważ pomaga to lepiej poznać bohaterów, z którymi mamy do czynienia podczas lektury. Osobiście lubię zaczynać właśnie od tej części książki.

Publikacja posiada twardą oprawę utrzymaną w stonowanej, mrocznej kolorystyce. Wklejki oraz kolejne strony mają związany z fabułą motyw ramion zaopatrzonych w liczne przyssawki. Przy niektórych paragrafach widnieją czarno-białe ilustracje przedstawiające wybrane sceny, ale są też takie fragmenty, które zawierają same symboliczne obrazki lub nie zawierają ich wcale.

Tym razem mamy okazję wcielić się w postać Daniela "Dana" Uptona, który jest uznanym ilustratorem makabrycznych książek (ma na swoim koncie nawet kilka nagród) oraz pasjonatem architektury. Po powrocie do Arkham chce odnowić przyjaźń z dzieciństwa. Pewnego dnia ojciec przyjaciela składa mu wizytę oznajmiając przy tym, że jego syn Edward chce poślubić dziewczyną, której rodzina ma bardzo złą sławę (i tu odsyłam do Bestiariusza). Przy okazji prosi ona Daniela o pomoc w udaremnieniu tego zamiaru. Co się dalej wydarzy? Jest trochę możliwości, a losy bohaterów zależą od podejmowanych przez nas kroków, więc warto się dobrze zastanowić przed podjęciem kolejnej decyzji!

Na stronach mamy w widoczny sposób zaznaczone opcje, z których możemy korzystać, a opisy dotyczące kolejnych kroków w pewien sposób podpowiadają, jakie są nasze zamiary, lecz nie wiem, do czego nas doprowadzi takie czy inne postępowanie. Wydarzenia są wciągające i zaskakujące - nie wiemy jednak, czy po podjęciu danego kroku nasza przygoda nie zakończy się wraz z kolejnym paragrafem, ale jest również szansa, że będziemy jednak mieli okazję kontynuować historię.

Do tej pory zrobiłam około 3 lub 4 podejścia do tej części gry paragrafowej. Każde z nich zakończyło się niekorzystnie dla bohaterów, ale pomimo tego mam wrażenie, że ten tom zainteresował mnie najbardziej w porównaniu do wcześniejszych. Nie twierdzę jednak, że nie będę szukać kolejnych rozwiązań tej opowieści ;)

Zarówno ta książka, jak i cała seria Choose Cthulhu spodoba się szczególnie tym, którzy lubią brać sprawy w swoje ręce i decydować o następujących po sobie wydarzeniach.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Wyobraź sobie, że wracasz do miasteczka, w którym się wychowałeś. Jesteś już dorosły, ożeniłeś się, masz małego synka, chcesz odnowić dawne kontakty i osiąść z rodziną w spokojnym miejscu. Ojciec twojego przyjaciela z dzieciństwa odwiedza cię, jest mocno zaniepokojony, opowiada o swoim synu, który padł ofiarą bardzo podejrzanej młodej kobiety. Asenath Waite, o której mowa, pochodzi z rodziny, o której raczej nie mówi się pochlebnie, jej ojciec ponoć był niebezpiecznym czarownikiem! Uwierzysz w to? Zdecydujesz się pomóc w odseparowaniu przyjaciela od tajemniczej Asenath? Porozmawiasz z nim, a może najpierw pójdziesz poznać ją? A może postawisz na dystans, w końcu niedawno powróciłeś do tego miasteczka, czemu tak od razu masz się wtrącać w czyjeś prywatne sprawy...? Tyle opcji!

Zagraliśmy w najnowszą część z serii gier paragrafowych "Choose Cthulhu" od wydawnictwa Black Monk. Tom 11 "Coś na progu" tradycyjnie nawiązuje do opowiadania H.P. Lovecrafta o tym samym tytule. Ja starałam się po prostu słuchać, co podpowiada mi intuicja i własne przekonania, mąż myślał jak najbardziej strategicznie i trzymał się zasady "byle nie zginąć". Tak jakby mu się udało, ale... co to za życie w szpitalu psychiatrycznym z koszmarami nawiedzającymi cię każdej nocy? A ja, no cóż, ocaliłam wiele osób, niestety nie siebie.

Książka jest niesamowicie wydana, jakościowo to pierwsza klasa i nie odbiega w niczym w porównaniu do poprzednich tomików. Kto jeszcze nie oglądał albo nawet nie słyszał o "Choose Cthulhu", niech się przygotuje na wolumin stylizowany na stare, wytarte wydania, takie, które aż się proszą o znalezienie ich w zakurzonej skrzyni w najciemniejszym kącie na strychu. Strony wewnątrz są bogato i pięknie ilustrowane, każdy tekst otula macka Przedwiecznego. Format gry paragrafowej sprawia, że możemy "wejść" do środka uniwersum Lovecrafta, samemu zmierzyć się z grozą mistrza horroru. Zakończeń jest oczywiście więcej niż dwa, na innych ścieżkach na pewno czeka jeszcze mnóstwo innych informacji do odkrycia.

Polecam fanom horrorów i klasycznej mrocznej fantastyki, paragrafówka to fajna odskocznia od standardowego czytania.

(współpraca barterowa)

Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2023-12-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023, POSIADAM,
W moje ręce trafiła kolejna część "Choose Cthulhu", czyli gry paragrafowej inspirowanej dziełami H.P. Lovecrafta. Tym razem mogłam sama pokierować losami Daniela Uptona, czyli bohatera opowiadania ,,Coś na progu". Dan razem z żoną i dzieckiem przeprowadza się do Arkham, z którego pochodzi, by tam wieść spokojne życie. Dowiaduje się, że jego najlepszy przyjaciel z dzieciństwa ma się wkrótce ożenić. Jednak jego ojciec jest bardzo zaniepokojony charakterem wybranki swojego syna. Prosi Daniela, by ten odwiódł swojego przyjaciela od decyzji małżeństwa. Asenath jest piękna i tajemnicza, cieszy się złą sławą na uniwersytecie. Czy bohater książki podejmie się tego zadania, a jeśli tak czy mu sprosta? To już zależy od czytelnika i jego decyzji. Gry paragrafowe z tej serii słyną z prawdziwie Lovecraftowego klimatu. Na każdym kroku można zginąć lub zwariować ze strachu. Zazwyczaj ciężko jest trafić na ścieżkę, która doprowadzi nas do szczęśliwego zakończenia. Czasem w ogóle taka nie istnieje. Tym razem można powiedzieć, że przeszłam grę za pierwszym razem. Może miałam po prostu wyjątkowe szczęście. Nie podpowiem, jak to zrobić, ale do satysfakcjonującego paragrafu można dojść na dwa sposoby. Oczywiście inne drogi prowadzą nas do niechybnej śmierci, szpitala psychiatrycznego z okropnymi warunkami, czy nawet do więzienia. Każdy wybór to inne mroczne i trzymające w napięciu wydarzenia. Będziemy mieli okazje poznać różne osoby, wybrać komu zaufamy, zwiedzić różne miejsca. Wszędzie będzie otaczać nas czarna magia i mroczne rytuały. Można zachować zarówno bierną postawę, jak i aktywną, można wybierać rozsądnie i trochę naiwnie, a nie zawsze te drogi, które wydają się najbardziej słuszne, dobrze nas poprowadzą. Trzeba pamiętać, że przeciwnicy również są przebiegli. Mało kiedy ścieżki się pokrywają, więc warto grać po kilka razy, próbując różnych możliwości. Mam jednak kilka uwag. O ile gra sama w sobie jest dobra, tak w porównaniu z poprzednimi wydaje się trochę zbyt prosta. Zabrakło mi dodatkowych zagadek i utrudnień, z którymi spotykałam się w niektórych częściach. Autor czasem bawił się z czytelnikiem swoim mrocznym poczuciem humoru, jednak jest tu tego znacznie mniej. Wyłapałam tylko jeden fajny, ale niewielki smaczek, którego nie chcę zdradzać, żeby nie psuć zabawy. Jednak wiem, że twórców "Choose Cthulhu" stać na więcej. Do samego stylu nie mogę się doczepić. Opisy są klimatyczne, pobudzają wyobraźnie. Są co prawda napisane prostszym językiem niż oryginalne dzieła Lovecrafta, ale trzymają dobry poziom pozwalający wczuć się w bohatera i podejmować kolejne decyzje z napięciem wyczekując tego co nas spotka. Nie zaliczę ,,Coś na progu" do najlepszych dzieł z tej serii, ale nadal uważam, że wszystkie są wyjątkowo mocne i przy tej również świetnie się bawiłam.
Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Choose Cthulhu 1: Zew Cthulhu
Leandro Pinto0
Okładka ksiązki - Choose Cthulhu 1: Zew Cthulhu

Wciel się w rolę głównych bohaterów oryginalnych opowieści Mistrza z Providence i zmierz się z kosmicznym horrorem MITÓW CTHULHU! Zew...

Choose Cthulhu 5: Zgroza w Dunwich
Leandro Pinto0
Okładka ksiązki - Choose Cthulhu 5: Zgroza w Dunwich

W Dunwich źle się dzieje. Po okolicy krążą plotki o dziwnych poczynaniach niepokojącej rodziny Whateleyów. Ich związek z bezbożnymi, demonicznymi rytuałami...