Cipher

Thriller bestseller ,,Wall Street Journal", którego autorka ukończyła FBI National Academy w Quantico i dowodziła jednostką specjalną. Jej książki sprzedają się w milionach egzemplarzy i zdobywają liczne nagrody. Zostały przetłumaczone na 22 języki.

MALDONADO to pisarka, którą warto obserwować. Gdy czytasz jej książki, nie masz wątpliwości, że jej wiedza płynie z praktyki.

,,Publishers Weekly"

Thriller Szyfr zajął odpowiednio drugie i trzecie miejsce na listach bestsellerów Kindle Store Amazon.co.uk oraz Amazon.com! Powieść została zekranizowana przez Amazon Studio. W główną rolę - Niny Guerrery - wcieliła się znakomita Jennifer Lopez.

Nina Guerrera w wieku szesnastu lat wymknęła się z rąk seryjnego mordercy. Jedenaście lat później staje się rozpoznawalna, gdy nagranie wideo z jej starcia z napastnikiem zostaje udostępnione w sieci, i zyskuje rzeszę fanów, którzy podziwiają jej odwagę oraz siłę. Ogląda je także porywacz Niny i ponownie obiera ją za cel. Kobieta szybko zdaje sobie sprawę, że tylko ona - jedyna osoba, która go poznała - może powstrzymać ten koszmar.

Ocalona przed brutalną zbrodnią, konfrontuje się ze swoimi lękami, polując na seryjnego mordercę. Jest tu wszystko: analiza kryminalistyczna, brutalna akcja i twarda bohaterka, która stawia czoła ostatniemu mężczyźnie na ziemi, którego chce ponownie spotkać.

,,Kirkus Reviews"

Informacje dodatkowe o Cipher:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2023-08-23
Tytuł oryginału: The Cipher

Tagi: Thrillery psychologiczne

Kup książkę Cipher

Cipher - opinie o książce

Czy wśród Waszego ulubionego gatunku literackiego zdarza Wam się trafiać na książki, które Was nudzą? Ja uwielbiam thrillery, dlatego staram się zawsze je czytać, jak nadarzy się okazja. Tak samo było z książką "Cipher" Isabelli Maldonado. Jeśli jesteście ciekawi, czy zdołała mnie zainteresować, to zapraszam na recenzję!

Nina Guerrera miała szesnaście lat, kiedy uciekła seryjnemu mordercy. Po jedenastu latach staje się ona rozpoznawalna, ponieważ trafia do sieci filmik z jej starciem z napastnikiem. Przez to Nina zyskuje dużo fanów, bo każdy podziwia jej siłę i odwagę. Ten filmik dociera także do jej porywacza, który po jedenastu latach postanawia znowu ją zaatakować. Dlaczego tajemniczy porywacz obrał sobie Ninę za cel? Kto jest w stanie go przed tym powstrzymać?

W książce narracja prowadzona jest w trzeciej osobie. Występują rozdziały, wśród których jedne są dłuższe, drugie krótsze. Sięgnęłam po nią, bo, tak jak wspomniałam na wstępie, uwielbiam thrillery. Zainteresował mnie również jej opis, bo ogólnie pomysł na fabułę jest interesujący. W książce występuje seryjny morderca zwany "Ciperem", którego ciężko jest złapać, bo jest bardzo przebiegły. Jest też główna bohaterka Nina, która kiedyś była jego ofiarą, a teraz pomaga specjalnym służbom w schwytaniu go. W książce tej duże znaczenie mają media społecznościowe, w których upublicznienia się Cipher. Może za bardzo się na znam na informatycznych zabezpieczeniach sieci, ale to trochę dziwne dla mnie się wydawało, że od razu nie można było go namierzyć. Pomijając to, podczas czytania czasami czułam się tak, jakbym ciągle czytała o tym samym, bo w książce dużo jest dialogów Niny ze swoimi współpracownikami, którzy zastanawiają się jak schwytać Ciphera. Tak więc powiem szczerze, że trochę się nudziłam z tą książką, może zabrakło mi wątków obyczajowych lub po prostu styl pisania autorki średnio przypadł mi do gustu.

"Cipher" jest książką, która myślę, że przyciągnie wzrok każdego miłośnika thrillerów, tak jak przyciągnęła mój. Według mnie warto ją przeczytać, żeby wyrobić sobie o niej opinię. Moją nie jest zbyt wysoka, bo trafiałam na thrillery, które bardziej potrafiły mnie zainteresować, jednak zdążyłam już zauważyć, że ta książka cieszy się wysokimi ocenami. Tak więc jeśli lubicie w thrillerach wątki o seryjnych mordercach, których ciężko jest schwytać, to ta książka może Wam się spodobać.

Avatar użytkownika - poczytamcikotku
poczytamcikotku
Przeczytane:2023-09-10,

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

Dzisiaj przedstawiam Wam książkę, która moim zdaniem powinna być wzorem dla innych autorów kryminału. W tej pozycji znajdziecie wszystko, czego czytelnik może oczekiwać od wspomnianego gatunku literatury. Co więcej, „Cipher” zajął drugie i trzecie miejsce na listach bestsellerów Kindle Store Amazon.co.uk oraz Amazon Studio. Także wiem, o czym mówię.

Główną bohaterką jest Nina Guerrera, która w wieku szesnastu lat ucieka z rąk seryjnego mordercy, a kilka lat później, zostaje agentką specjalną FBI. Pewnego dnia dochodzi do groźnego incydentu z jej udziałem. Obcy mężczyzna próbuje ją napaść, jednak dla wyszkolonej w samoobronie kobiety, okazuje się to tylko dobrym treningiem. Ninie udaje się obezwładnić napastnika, a całe nagranie z tej akcji trafia do internetu. Niestety filmik trafia również w ręce jej dawnego porywacza, który ponownie obiera ją sobie za cel.
Czy kobiecie uda się wyjść z tego bez szwanku?
Do czego posunie się porywacz, by złapać swoją ofiarę?

„Cipher” to książka, która jeszcze długo po przeczytaniu potrafi siedzieć w głowie. Treść jest bardzo rozwinięta, przez co dużo się dzieje, a akcja nawet na chwile nie zwalnia tempa. Autorka nie wykłada czytelnikowi rozwiązań na tacy. Czytelnik dostaje zagadkę, która jeszcze przez dłuższy czas nie zostaje odgadnięta. Nawet samemu można poczuć się detektywem i spróbować ją rozwiązać. Rozdziały nie są długie, co sprawia, że książka jest lekka w odbiorze. Natomiast sama akcja jest bardzo zagmatwana. Dzięki temu śledztwo z każdą stroną staje się dużo ciekawsze. Od „Ciphera” nie sposób się uwolnić, ponieważ fabuła jest tak wciągająca, że przestaje się dostrzegać rzeczywistość. Tempo jest szybkie, pojawia się dużo zwrotów akcji, napięcia, a także coraz więcej zagadek. Bohaterowie są bardzo realni. Doceniam autorkę za to, że postawiła na naturalność, jeśli chodzi o relacje między współpracownikami. Nie było stawiania na dialogi przyjacielskie albo na złośliwości, tylko zwykłe, wyważone, zależne od sytuacji rozmowy. Śledztwo również było fajnie wymyślone, gdyż wszystko opierało się na realności, a nie na szóstym zmyśle, czy wyjątkowo obdarzonymi intelektualnie postaciami.

W mojej ocenie książka jest po prostu świetna. Jest w niej wszystko, co powinno być. Autorka napisała genialny kryminał, który doczeka się ekranizacji. Będę czekać z niecierpliwością na ten film. Mam nadzieję, że będzie równie dobry, co książka. 10/10

Drżenie dłoni i wewnętrzny niepokój gwarantowane!

Po thrillery sięgam raz na kilka miesięcy, ale mam takie szczęście, że trafiam na naprawdę trzymające w napięciu. Muszę przyznać, że tym razem z wyborem było dość dziwnie, ponieważ tytuł jakiś taki, że nie do końca wiadomo jak go wymówić - "Cipher". Pierwszej spontanicznej sugestii polskiej wymowy nawet nie przytaczam, bo aż wstyd się przyznać, co podpowiedziała mi dość prześmiewcza w tym wypadku wyobraźnia (tak, musiałam sprawdzić w słowniku, co znaczy to słowo po angielsku), ale opis okazał się dość intrygujący, no i wydawnictwo, które dobrze kojarzę (Świat Książki). Nazwisko autorki - Isabella Maldonado - niewiele mi mówiło, ale notka o jej doświadczeniu jako agentki FBI z pewnością przyczyniła się do przeważenia szali niepewności.

Od samego początku dzieje się sporo. Autorka prowadzi czytelnika przez kolejne rozdziały w taki sposób, że książkę naprawdę trudno odłożyć chociażby na chwilę. Choć w zasadzie dowiadujemy się stosunkowo szybko, kto jest odpowiedzialny za całe przedstawione zło (później nawet okazuje się, że tego zła jest znacznie więcej!), to pokazanie drogi agentów specjalnych FBI do rozszyfrowania tej naprawdę mrocznej sprawy jest pełne niespodziewanych zwrotów akcji. Odnosi się wrażenie, jakby autorka celowo nie nakreśliła wcześniej scenariusza wydarzeń, a podążała raczej za instynktem i konkretną chwilą. Moim zdaniem osiągnięty rezultat jest godny podziwu, ponieważ z książką jest naprawdę ciężko się rozstać w trakcie lektury, a napięcie towarzyszące bohaterom (szczególnie pod koniec) w pełni da się odczuć na sobie. Podczas ostatnich kilkudziesięciu stron towarzyszył mi niesamowity niepokój o to, co przyniesie kolejny rozdział. Z trudem byłam w stanie opanować drżenie rąk - tak bardzo byłam przejęta tym, co za moment może się wydarzyć. Choć to nie jest książka, która zostaje z czytelnikiem na dłużej, by skłonić go do analizy tego, co właściwie zaszło, to muszę przyznać, że porusza sporo wrażliwych strun w człowieku. Być może ma to związek z tym, że część akcji toczy się wokół młodych i praktycznie bezbronnych dziewczyn, które nie mają w nikim wsparcia, a ich jedynym ratunkiem może być tylko ta, która już raz uciekła bestii...

Czy było coś, co wymagałoby poprawy? Tak, postawiłabym na staranniejszą korektę, bo o ile jestem tolerancyjna w przypadku nielicznych niedociągnięć, tak tym razem nie skończyło się chyba nawet na kilkunastu.

Książka wciąga niesamowicie. Autorka w sprytny sposób nakierowuje czytelnika na pewne tropy, ale jak się okazuje, rozgryzienie kolejnych wydarzeń nie jest tak oczywiste, jak byśmy sobie wyobrażali. Końcówkę czytałam z drżącymi rękami, ale nie mogę wybaczyć urwanego jednego z wątków, którego nie zdradzę z uwagi na to, że pojawił się w okolicach kulminacyjnego momentu.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2023-10-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Cipher" napisany jest przez byłą agentkę FBI Isabellę Mandonado, to pierwszy tom serii thrillerów z Niną Guerrerą, młodą kobietą o tym samym zawodzie, ale ze skomplikowaną przeszłością. Teraz ta przeszłość ją dopada - zbrodniarz, któremu uciekała lata temu, w końcu atakuje ponownie. Będzie to dla niej test: czy jest na tyle silna, by stanąć naprzeciwko lękowi, własnej traumie? Po drugiej stronie ringu staje gracz wytrawny, mężczyzna silny i nad wyraz inteligentny, który wykorzystuje swoją ogromną wiedzę i spryt do tej dziwnej gry z Niną. Chętnie korzysta też z mediów społecznościowych, przez co sprawie przygląda się cały świat. Historia przedstawiona jest z ich punktów widzenia w narracji trzecioosobowej, a czytelnik, który nie czytał jeszcze za dużo o psychopatach i seryjnych mordercach, na pewno znajdzie tu wiele ciekawostek i intersującej wiedzy. Ci, którzy jednak to już wiedzą i znają, mogą w książce szukać po prostu szybkiej, dobrej i niespecjalnie wymagającej rozrywki - dzieje się dużo, szybko i w różnych miejscach, a pogoń za mordercą jest bardzo dynamiczna. Kiedy książka zostanie zekranizowana (prawa zostały wykupione od razu po jej amerykańskiej premierze przez Netflix), to na pewno będzie z tego dobra sensacja. Dla mnie trochę mały był nacisk na psychologię postaci, ale myślę, że na to drugi i tak się skuszę. Polecam tym, którzy lubią, gdy dzieje się dużo i szybko!

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2023-08-26, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

,,Świat Książki" wydaje same perełki. Książka została pięknie wydana, okładka ze skrzydełkami, z notką biograficzną i zdjęciem autorki, zarysem treści i wypowiedziami recenzentów. , ,,Cipher" Isabelii Macdonado to bestseller zdobywający wiele nagród i przetłumaczony na 22 języki. Powieść jest także ekranizowana. Książka miała premierę w 2020 roku, w Polsce ukazała się w 2023 roku. To thriller, który wciąga  od pierwszych stron, nie żałuję zarwanej nocy. Trudno było mi oderwać się od śledzenia akcji i poznania zakończenia tej zawiłej intrygi, przedstawionej w mistrzowski sposób.   Autorka służyła w jednostkach specjalnych i doskonale odmalowała działania FBI, wykorzystała swoje doświadczenie i zdobytą wiedzę.

Główną bohaterką ,,Ciphera" jest młoda agentka specjalna Nina Guerrera, której życie oszczędzało od pierwszego dnia życia, kiedy to znaleziono ją na śmietniku. Dzięki uporowi i ciężkiej pracy zdobyła wiele i mogła cieszyć się uznaniem i sympatią, chociaż nie miała żadnej rodziny.  Zdobyła wykształcenie i pracę w FBI. ,,Stała się wojowniczką, która nie musi  już walczyć sama." Autorka doskonale poprowadziła fabułę. Poznajemy mordercę młodych dziewczyn i działalność jednostek specjalnych, analizę kryminalistyczną.  Oba wątki prowadzone są równolegle, co bardzo lubię. Tytułowy cipher to mężczyzna silny fizycznie i psychicznie, inteligentny, przebiegły, potrafiący zmieniać swój wygląd jak kameleon i wychodzić i z opresji z wielu zaskakujących sytuacji. Potrafi też doskonale poruszać się w Internecie. Jego celem jest dopaść wojowniczkę, czyli Ninę Guerro. Przeciwko sobie ma zespół do zadań specjalnych FBI, agentów,  analityków i pracowników technicznych. Czas odgrywa dużą rolę, bo co kilka dni pojawia się nowa ofiara. Akcja książki jest szybka, nie ma zbędnych opisów.

Przedstawione wydarzenia wydają się autentyczne, a agenci specjalni sympatyczni. Nie posługują się bluzgami, tak często obecnymi w polskich kryminałach.

Już nie mogę doczekać się kolejnej książki z Niną Guerrero  w roli głównej i pracy agentów specjalnych FBI w kolejnym śledztwie. Trudno nie polubić odważnej, nieustraszonej, ale    sympatycznej wojowniczki.

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska