Cisza!

Wyobraź sobie, że spełniło się twoje największe marzenie. Cieszysz się? Na pewno?

Pan Antoni, bohater książki Céline Claire i Magali Le Huche, najbardziej na świecie pragnął ciszy i spokoju. Za sprawą pewnego magicznego zabiegu jego marzenie stało się rzeczywistością – pan Antoni znalazł się w świecie bez dźwięków. Czy dzięki temu stał się szczęśliwy? Przeczytaj i sprawdź.

Cisza! to książka, którą wbrew tytułowi można, a nawet trzeba czytać na głos. I im więcej słuchaczy, tym lepiej. Francuskie autorki stworzyły zabawną i wzruszającą opowieść o tym, że dobrze jest być razem. Nawet jeśli otaczający nas ludzie wydają się nam czasem bardzo uciążliwi…

Informacje dodatkowe o Cisza!:

Wydawnictwo: Polarny Lis
Data wydania: 2019-05-17
Kategoria wiekowa: 6-8 lat
Tłumaczenie: Sylwia Sawicka

Kup książkę Cisza!

Cisza! - opinie o książce

Każdy z nas potrzebuje czasami chwili dla siebie, podczas której będzie mógł usiąść sam i zjeść pyszne ciasto, wypić gorąca kawę lub po prostu pobyć w ciszy, ale jest to fajne tylko przez chwilę, bo potem zaczyna nam brakować drugiego człowieka.
Pan Antoni kochał ciszę i ciągle uciszał swoich sąsiadów, pragnął spokojnie wypić kawę i poczytać gazetę, niestety sąsiedzi pomimo proszenia ich o niehałasowanie ciągle to robili. Pan Antoni miał już tego dość, więc pewnego dnia udał się do sklepu i kupił magiczny płyn, który sprawił, że mężczyzna zamieszkał w mydlanej bańce i dzięki temu nic nie słyszał. Na początku było fajnie, niestety po jakimś czasie mężczyzna zrozumiał, że jest więźniem własnego mieszkania, a życie w ciszy wcale nie jest takie cudowne i wtedy zaczął szukać pomocy, niestety bańka była tak mocna, że trudno było ją rozbić.
Historia pana Antoniego jest naprawdę piękna, pokazuje, że nie da się żyć bez kontaktu z drugim człowiekiem, możemy pobyć sami kilka dni tak, żeby odpocząć, ale na dłuższą metę jest to niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem w sytuacji, gdy nam coś przeszkadza to starać się to zaakceptować, przemienić wadę w zaletę lub spróbować się z kimś po prostu dogadać, bo ta druga osoba pewnie w ogóle nie domyśla się, że jej zachowanie może kogoś drażnić.
Książce towarzyszy naprawdę piękna grafika identyczna, jak ta na okładce, jest sporo detali, więc można przyglądać się tym ilustracjom bez końca, podoba mi się też to, że obrazki są w pastelowych odcieniach, a nie krzykliwych kolorach. We wnętrzu jest również fajnie rozmieszczony tekst, na jednej stronie jest go mało, a innej trochę więcej, a pomimo to nie ma chaosu, który można często znaleźć w publikacjach, gdzie są różne czcionki lub tekst rozmieszczony jest w różnych miejscach.
Tak naprawdę dzieci często wyciągają z takich historii ciekawe wnioski, więc warto przeczytać tę książkę razem i ją omówić, a potem zapytać naszą pociechę czym jest cisza lub czy fajnie spędza się czas samemu, odpowiedzi mogą nas zaskoczyć.