Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni

Amerykański psychoanalityk twierdzi, że „bezpieczne”, współczesne opowieści wymijają problemy egzystencjalne, nie mówią nic o śmierci i starości, o ograniczeniach naszego istnienia, pragnieniu życia wiecznego. Baśnie natomiast odpowiadają na pytania, które zadaje sobie każde dziecko, konfrontują je w uczciwy sposób z podstawowymi kwestiami egzystencjalnymi człowieka. Problemy ucieleśnione w konkretnych postaciach i zobrazowane w wydarzeniach baśniowych oswajają przed lękiem związanym ze śmiercią, dorastaniem i z trudnościami, niespodziewanymi i niesprawiedliwymi ciosami, jako nieodłącznymi elementami życia, którym można stawić czoło. Ukazują w symbolicznej formie, na czym polega proces zdrowego rozwoju człowieka i dojrzewania.

„Książka Bruna Bettelheima emanuje urokiem baśniowych opowieści znanym nam z dzieciństwa, a zarazem wprowadza nas w coś zupełnie nowego, nieoczekiwanego. Gdy śledzimy rozważania autora o tej czy innej baśni, zaczyna to nagle rzucać nowe światło na nasze przeżycia z dzieciństwa. Wiele z nich podczas tej lektury odżywa, czasem bardzo intensywnie i pod jej wpływem zaczynamy dostrzegać, jak były ważne, jak wpłynęły na nasze dalsze życie, z czego nie zdawaliśmy sobie sprawy. Zaczynamy je teraz lepiej rozumieć. Lepiej rozumieć siebie samych, a dzięki temu także innych ludzi”.

Z wprowadzenia Danuty Danek, autorki przekładu.

Informacje dodatkowe o Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni:

Wydawnictwo: PIW
Data wydania: 2023-10-26
Kategoria: Inne
ISBN: 9788381966221

Kup książkę Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni

Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni - opinie o książce

Najlepsze kompendium wiedzy o wpływie baśni na świat dziecka. Czytając przypominałam sobie moje ulubione baśnie z dzieciństwa i łączyłam je z konkretnymi wydarzeniami z życia. Niesamowita podróż. Bruno Bettelheim to dla mnie mistrz w interpretacji psychoanalizy. Słowa, które po prostu powaliły mniej na ziemię:,, Oczarowania, jakiego doznajemy, gdy poddajemy się oddziaływaniu baśni, nie wywołują jej psychologiczne treści, ale jej wartości literackie: wywołuje je baśń jako dzieło sztuki. Baśń nie miałaby takiego psychologicznego wpływu na dziecko, gdyby przede wszystkim i nade wszytko nie była dziełem sztuki''. Polecam na długie zimowe wieczory przenieść się w świat wieloznaczności baśni.
Avatar użytkownika - MagdaMc
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2002-10-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bruno Bettelheim0
Okładka ksiązki - Uciekinierzy z życia. Leczenie dzieci zaburzonych emocjonalnie. Małe dziecko w placówce, zeszyt 3 i 4.

Część pierwsza książki przedstawia szkołę, działającą przy Uniwersytecie w Chicago, której celem jest reedukacja dzieci z ciężkimi zaburzeniami emocjonalnymi...

Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni
Bruno Bettelheim0
Okładka ksiązki - Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni

Najlepsza książka o znaczeniu baśni w rozwoju emocjonalnym i intelektualnym dziecka! W dzisiejszych czasach dzieci nie chowają się już w zapewniających...