Ćwiczenia duchowe św. Ignacego Loyoli źródłem odnowy Kościoła

W 2020 roku mija czterdzieści lat od pierwszego Kursu Duchowości Ignacjańskiej, który został zorganizowany w Domu Rekolekcyjnym w Czechowicach-Dziedzicach i który zapoczątkował piękną tradycję odbywających się do dziś corocznych spotkań poświęconych głównie ,,Ćwiczeniom duchowym" św. Ignacego Loyoli. Książka zawiera dziewięć dotąd niepublikowanych referatów wygłoszonych właśnie podczas owego pierwszego kursu.

Prelegenci mówili wówczas między innymi o przemianach cywilizacyjnych i społecznych drugiej połowy XX wieku, które warunkują posługę Kościoła, o sytuacji Kościoła posoborowego, w tym również w Polsce, o ,,Ćwiczeniach duchowych" jako drodze wyzwolenia człowieka i świata czy o teologii i duchowości Towarzystwa Jezusowego. Dzięki lekturze książki czytelnik nieznający duchowości ignacjańskiej może się też zapoznać z najważniejszymi rysami osobowości św. Ignacego Loyoli oraz z jego ,,Ćwiczeniami".

I choć niektóre z publikowanych referatów opisują sytuację sprzed czterdziestu lat, a inne były kierowane przede wszystkim do współbraci jezuitów, to jednak nic nie straciły na aktualności. Podejmują one bowiem zasadnicze problemy wiary, modlitwy, miłości Boga i ludzi oraz wierności Kościołowi, mogą więc stanowić inspirację dla wszystkich czytelników także dziś.

Informacje dodatkowe o Ćwiczenia duchowe św. Ignacego Loyoli źródłem odnowy Kościoła:

Wydawnictwo: WAM
Data wydania: 2021-03-24
Kategoria: Duchowość, religia

Tagi: Wspólnoty religijne i zakonne bóg

Kup książkę Ćwiczenia duchowe św. Ignacego Loyoli źródłem odnowy Kościoła

Ćwiczenia duchowe św. Ignacego Loyoli źródłem odnowy Kościoła - opinie o książce

Wacław Królikowski SJ0
Okładka ksiązki - Rozeznawanie duchowe. Reguły rozeznawania duchów pierwszego tygodnia Ćwiczeń duchowych św. Ignacego Loyoli

Dzisiaj szczególnie potrzebna stała się postawa rozeznawania. Jesteśmy obdarzeni wolnością Jezusa Chrystusa, ale On nas wzywa do badania tego, co...

Wacław Królikowski SJ0
Okładka ksiązki - Jak podejmować decyzje zgodne z wolą Bożą. Świętego Ignacego Loyoli Reguły służące do dokonania dobrego i rozsądnego wyboru

,,Nie bierzcie więc wzoru z tego świata, lecz przemieniajcie się przez odnawianie umysłu, abyście umieli rozpoznać, jaka jest wola Boża: co jest dobre...