Cyberpunk 2077: Bez przypadku

Powieść Rafała Kosika osadzona w uniwersum bestsellerowej gry Cyberpunk 2077, stworzonej przez polskie studio CD PROJEKT RED.

Szóstka nieudaczników, na pozór zwykłych ludzi, zostaje zaszantażowana i zmuszona do przeprowadzenia napadu niemożliwego. Nie znają się nawzajem, nie wiedzą, co mają ukraść. Powoli odkrywamy, kim tak naprawdę są: były żołnierz, tancerka z nocnego klubu, korporatka negocjatorka, sześciopalczasty chirurg, marzący o życiu gangstera urzędnik i nastoletni nerd. W mroku złych dzielnic i w jasnych światłach luksusowych wieżowców Night City stają oni naprzeciwko brutalnych przestępców o ciałach zmodyfikowanych wszczepami, bezwzględnych korporacji i skorumpowanej policji.

Bez przypadku to turnpager, pełen zwrotów akcji thriller SF. Rafał Kosik miesza cyberpunk z romansem i sensacją i zabiera nas do przyszłości, w której zacierają się granice pomiędzy człowiekiem a technologią. Porusza najgorętsze dziś tematy: niebezpieczeństw ze strony sztucznej inteligencji, ucieczki od rzeczywistości w światy wirtualne, eksploracji granic ludzkiego poznania. Rafał Kosik pokazuje, że w świecie zdominowanym przez technologie, zagrożonym wojną i katastrofą ekologiczną, w ludziach wciąż drzemie wielka potrzeba bliskości i miłości.

Informacje dodatkowe o Cyberpunk 2077: Bez przypadku:

Wydawnictwo: powergraph
Data wydania: 2023-08-09

Tagi: Science fiction: cyberpunk / biopunk

Kup książkę Cyberpunk 2077: Bez przypadku

Cyberpunk 2077: Bez przypadku - opinie o książce

Rafał Kosik, znany z pokaźnego literackiego dorobku, w swojej najnowszej powieści „Cyberpunk 2077. Bez przypadku” eksploruje futurystyczny świat pełen niebezpieczeństw, technologicznych innowacji i ludzkich dramatów. Nie znałam wcześniej twórczości Kosika, ta powieść była dla mnie pierwszym z nią spotkaniem. Mimo początkowych obaw, czy ta historia przemówi do mnie, zostałam pozytywnie zaskoczona.

Rafał Kosik zaprezentował w powieści Night City – miejsce znane z gry, ale tym razem odkrywane z zupełnie innej perspektywy. Autor swobodnie porusza się po tej przyszłościowej metropolii, ukazując jej mroczne zaułki i ludzi, którzy zmagają się z własnymi problemami. To właśnie głębia przedstawionych postaci skradła moje serce – sześć osób biorących udział w niebezpiecznym zadaniu zostało dopracowanych nie tylko pod względem fizycznym, lecz także emocjonalnym. Autor stworzył bohaterów, z którymi czytelnik może się utożsamiać, nawet w środowisku rasowego cyberpunka, z całym jego zepsuciem, brudem, brutalnością, mrokiem, wszczepami, wyzyskiem korporacji, pogonią za władzą, sławą i przerabianiem własnego ciała.

Co do samej fabuły, Kosik zaskakuje, odbiegając od tradycyjnego schematu. Akcja rozwija się w sposób nieprzewidywalny, czasem nawet trudny do śledzenia, ale jednocześnie trzymający w napięciu. Mimo że niektóre momenty mogą sprawić, że czytelnik się pogubi, a zakończenie jest dość niejasne, całość okazuje się fascynującą podróżą przez zaskakujące zwroty akcji. Najbardziej imponującym aspektem powieści jest styl pisania autora. Kosik nie pozwala czytelnikowi się nudzić, pisze płynnie i zrozumiale. Jego opisy technologicznych innowacji czy środowiska przyciągają uwagę. Dialogi są autentyczne, a tempo akcji utrzymuje czytelnika w napięciu. Jedynie pojawiających się w książce wulgaryzmów, choć są uzasadnione, mogłoby być mniej.

W swojej ocenie nie mogę pominąć jakości wydania. Okładka wyróżnia się estetyką, odzwierciedlając klimat gry. Dodatkowo twarda oprawa stanowi wyraźny wybór jakości nad oszczędnością. Jedyny zarzut jaki mogę mieć w tym miejscu dotyczy braku w powieści słowniczka, który dla osób nie mających styczności z grą byłby sporym ułatwieniem. Przez ten brak książka staje się dla osób innych niż fani niezbyt przystępna.

„Cyberpunk 2077: Bez przypadku” to książka, która przypadnie do gustu fanom gry oraz miłośnikom cyberpunka. Autor, eksplorując najmroczniejsze zakamarki Night City, tworzy opowieść o ludzkich uczuciach i potrzebach w otoczeniu zdominowanym przez technologię. Choć może nie być to lektura dla każdego, zdecydowanie warta jest uwagi wszystkich, którzy szukają wciągającej i nieoczywistej fabuły w futurystycznym świecie.

Avatar użytkownika - Nektrus
Nektrus
Przeczytane:2024-04-15, Ocena: 4, Przeczytałem,

Słuchałem tej książki, dla tego wrażenia mogą być inne od czytających. Trochę duży chaos, ale ciekawe zakończenie.

Avatar użytkownika - Witwona
Przeczytane:2023-08-21, Przeczytałem,
Mars
Rafał Kosik0
Okładka ksiązki - Mars

Na Marsa przybywali przez stulecia osadnicy z przeludnionej Ziemi, szukając nowego, lepszego świata. Zbudowali na Czerwonej Planecie miasta, stworzyli...

Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek
Rafał Kosik0
Okładka ksiązki - Felix, Net i Nika oraz Orbitalny Spisek

Jak na razie ostatni tom przygód Felixa, Neta i Niki, chociaż wiadomo, że w bieżącym roku (2009) pojawi się kolejna, 6 część. Książka opisuje losy...