Cyrk nocy

W wędrownym cyrku dzieją się rzeczy niezwykłe, bardziej niezwykłe niż popisy akrobatów i treserów. To cyrk magiczny, w którym do pojedynku stają zakochani, a ich bronią jest wyobraźnia. Londyński reżyser Chandresh Lef?vre postanawia stworzyć cyrk. Nie przypuszcza, że stanie się on areną rozgrywek między znanym prestidigitatorem a "mężczyzną w szarym garniturze", a raczej między ich wychowankami Celią i Markiem. Młodzi, nieświadomi konsekwencji walki, którą mają ze sobą stoczyć, kreują w cyrku wiele niezwykłych, magicznych przestrzeni. To stanowi sens ich zmagań i tło ich miłości. Jednak każda potyczka zbliża ich do końca, kiedy na placu boju może pozostać tylko jedno z nich...

Informacje dodatkowe o Cyrk nocy:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2012-10-01
Czas trwania:15 godz. 8 min. min.
Czyta: Maria Peszek
Tytuł oryginału: The Night Circus
Tłumaczenie: Patryk Gołębiowski

Kup książkę Cyrk nocy

Cyrk nocy - opinie o książce

Miałeś kiedykolwiek kłopot z "wejściem w książkę"? Z utożsamieniem się z bohaterami? Z poczuciem na własnej skórze atmosfery, klimatu miejsca, w którym rozgrywały się wydarzenia? Pomocny okaże się tutaj właśnie "Cyrk nocy", który raz na zawsze wyleczy Cię z tych przykrych dolegliwości. A to wszystko za sprawą języka, stylu opowiadania, stanowiące już same w sobie fantastykę. Fantastykę doznań i przeżyć. Wystarczy kilkanaście stron byś wybrał się na spacer do niezwykłego, jedynego w swoim rodzaju czarno-białego cyrku. Jednocześnie spędzając kilka nocy towarzysząc Marcowi i Celii w ich przygodzie w Le Cirque des Reves! :)
Avatar użytkownika - livingbooksx
livingbooksx
Przeczytane:2016-05-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Cyrk przedstawiony na kartach powieści jest nieco inny niż tradycyjne, znane wszystkim cyrki. Jedną z jego osobliwych stron jest fakt, że jest otwarty jedynie w nocy. Ludzie stoją w długich, wieczornych kolejkach, aby przez chwilę zobaczyć niezwykłe iluzje obecne w Cyrku Nocy. Nigdy nie wiadomo, gdzie się pojawi. Po prostu pojawia się, a potem znika. W środku znaleźć możemy Lodowe Ogrody, szalone karuzele, namioty iluzji, marzeń oraz snów. Poznajemy kobietę gumę, bliźniaków, którzy czytają z gwiazd oraz specyficzną i zagubioną Celię oraz jej "przyjaciela" Marca. Ich żywot nie jest zbyt łatwy, ponieważ przed nimi pewna gra... Jednak o co w niej chodzi i kto w niej wygra? Zapraszam do Cyrku Nocy, w którym poznacie największe i bardzo osobliwe tajemnice. Gdy zaczęłam lekturę, byłam w niej odrobinę zagubiona i nie do końca rozumiałam o co w niej tak naprawdę chodzi. Wszystko było dość zagmatwane i nie od razu miałam możliwość, aby poznać wielką tajemnicę obecną w powieści. Brnąc coraz dalej każdy najmniejszy szczegół zaczynał być dla mnie jasny i dopiero wtedy odczułam, jaka wielka fala zachwytu oraz niedowierzania na mnie spadła. Poczułam, że postawiłam krok w Cyrku Nocy i od tej chwili również jestem (poniekąd) jego częścią. Znałam ich historię, ich tajemnicę oraz rozwiązania odwiecznego pojedynku. "Czekają cię decyzje i niespodzianki. Życie wiedzie nas niekiedy w zupełnie niespodziewanym kierunku. Przyszłość nigdy nie jest ustalona, zapamiętaj to sobie." Pomimo, że nie jest bardzo skomplikowana i trudna do zrozumienia powieść, trzeba dać z siebie nieco więcej, aby w pełni ją zrozumieć i dobrze zinterpretować. W magicznym cyrku wygląd niektórych postaci lub wydarzeń wcale nie odzwierciedla ich wnętrza oraz realności. W tym pięknym, czarno - białym, osobliwym cyrku wszystko jest owinięte woalką tajemniczości oraz czarów, o których nawet nie śniliśmy. Zdecydowanie większość powieści była cudownie magiczna, jednak były chwile, w których dosłownie "nie ogarniałam" i sytuacje były dość skomplikowane. Na szczęście, dość szybko wszystko nabierało sensu i znów z wielką przyjemnością zagłębiałam się w lekturze.
Avatar użytkownika - paulina0944
paulina0944
Przeczytane:2016-02-11, Przeczytałam,
Każdy chyba wie jak wygląda cyrk i co w nim jest, czyż nie? Wszyscy kojarzą cyrk z zabawą, balonami, klaunami czy dzikimi tresowanymi zwierzętami. Cyrk opisany na kartach tej powieści nie jest w żadnym stopniu podobny do innych. Jest jedyny w swoim rodzaju. Ale dlaczego...? Historia niezwykłego cyrku jest opowiadana z perspektywy różnych bohaterów, każdego z nim związanego, ale w innym stopniu. No dobra ale teraz tak w skrócie opowiem Wam o fabule. Cała akcja dzieję się przede wszystkim w Londynie w XIX wieku. Dwóch potężnych iluzjonistów co jakiś czas konkuruje ze sobą, który z nich jest lepszym nauczycielem. Przyszedł czas na kolejną "rozgrywkę". Prospero(jeden z iluzjonistów) wystawią swoją córkę, drugi pan w szarym garniturze przygotowuje chłopca z sierocińca, bo widział w nim potencjał. Każdy przygotowuje swojego rekruta w inny sposób: Prospero w praktyce, pan w szarym garniturze w teorii. Dzieci nie wiedzą kto jest ich przeciwnikiem. Nie znają reguł ani miejsca pojedynku. Nauczyciele szykują dla nich specjalną arenę, a mianowicie cyrk, w którym obydwoje pracują i są bardzo zaangażowaniu w jego utrzymanie. Wszystko staje się bardziej skomplikowane, gdy dzieci dowiadują się kto jest ich przeciwnikiem i jakie w końcu są zasady rozgrywki. Oczywiście młodzi zakochują się w sobie i nie chcą walczyć. Jedyna osoba która może im pomóc nie wiadomo czy zdąży na czas przed klęską cyrku... "Cyrk nocy" to jest debiutancka powieść Erin Morgenstern. Miałam pierwszy raz styczność z tą autorką, ale bardzo chętnie przeczytam jej kolejne książki. Pisze w bardzo ciekawy sposób. Oczywiście jest to powieść fantasy, pełna magii i niezwykłych rzeczy. Skierowana do wszystkich grup wiekowych. Każda osoba powinna w niej znaleźć coś dla siebie. Duża waga jest nakładana na bardzo dokładne opisy krajobrazów, co ułatwia wyobrażenia sobie miejsca akcji. Wszystkie rozdziały są ślicznie ozdobione. Do tego między rozdziałami można znaleźć dokładniejszy opis pojedynczych namiotów cyrkowych, co jest bardzo oryginalne. Książka jest fajnie napisana, bo jak się ją czyta to wydaje się, że tak dużo się wydarzyło i że się przeczytało tak dużo stron, a tu może z 10-15 dopiero. Jest tu opisane wiele wątków, ale im bliżej końca tym wszystko się wyjaśnia. Bohaterowie są ciekawie wykreowani. Może trochę za bardzo ciekawscy, choć pewnie też bym była na ich miejscu.. Książka naprawdę ciekawa. Posiada wspaniałe opisy, ciekawe postacie, historia też niczego sobie. Taka lekka i przyjemna na wieczory przy herbatce. Można się przy niej odprężyć i pofantazjować przenosząc się do cyrku opisanego w książce. Jedynym minusem dla mnie było to, że przez przeskakiwanie narratorów nie mogłam się zżyć z głównymi bohaterami. Poza tym sam wygląd postaci nie był tak dokładny jak opisy widoków. Ale oczywiście polecam książkę bardzo. Ma piękny wygląd wizualny jest i treściowy. Polecam!
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2016-01-18, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie - 52 książki 2016,
Słyszałam wiele dobrego na temat tej książki, dlatego postanowiłam się z nią zapoznać. Nie jest to normalna powieść, które zwykle czytam. Jest napisana pięknym, baśniowym, pełnym metafor językiem. Magia, iluzja, cyrk w którym dzieją się niesamowite rzeczy, a w tym wszystkim miłość i rozgrywka. Najbardziej podobał mi się magiczny, barwny język jakim posługiwała się autorka. Dodatkowym atutem książki była historia rozgrywki magików oraz miłości Celii i Marka. Postać Tsukiko, która skrywała wiele tajemnic również była jedną z moich ulubionych. To taka książka z klimatem. Polecam!
Avatar użytkownika - Vilsa
Vilsa
Przeczytane:2015-06-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2015,
Powoli, niepostrzeżenie zakochałam się w tej książce. Prawdziwa uczta dla wyobraźni- tak bardzo chciałabym być w tym cyrku! Na początku książka może zniechęcać i być zwyczajnie nudna, jednak potem wszystko nabiera tempa. Piękna.
,,Ludzie widzą to, co chcą zobaczyć. W większości przypadków to, co im się wmawia." Są takie książki, które zapadają w naszą pamięć, tak głęboko, że nawet po dłuższym czasie po przeczytaniu pamięta się ich niesamowity klimat i magię. ,,Cyrk nocy'' jest jedną z takich książek. Powolna, brutalna akcja dodaje tylko napięcia powieści. Świetna, pełna iluzji książka, która całkowicie pochłania. "Cyrk Nocy" to debiutancka powieść Erin Morgenstern, dlatego tym ciężej uwierzyć, że wykreowała tak wspaniały świat ! Autorka zasługuje na naprawdę wielkie uznanie. Polecam!
Avatar użytkownika - mirabell3012
mirabell3012
Przeczytane:2015-06-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2015 roku,
Książka długo leżała na mojej półce. Zastanawiałam się co mnie skusiło do jej zakupu? Nie miałam ochoty zanurzać się w ten cały cyrkowy świat. Nie wiedziałam jednak jaki skarb literacki mam w swoich zbiorach. Już sama okładka jest niesamowita. Rysunek cyrku ze słynnym zegarem a od wewnątrz ozdobiona srebrnymi gwiazdkami i czarnobiałymi pasami charakterystycznymi dla Le Cirque des R?ves. Kilka narracji, które stopniowo łączą się dając obraz całości. Niezwykle oddziaływujące na wyobraźnię opisy. Już dawno nie czytałam tak dobrej książki.
Avatar użytkownika - Asava
Asava
Przeczytane:2015-01-23, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku,
Zachęcona dobrymi opiniami jak i faktem, że książkę udało mi się upolować za grosze, sięgnęłam po Cyrk Nocy i muszę przyznać, że okazał się on być jedną z najlepszych książek jakie przyszło mi w życiu przeczytać. Cudownie magiczny świat w którym nic nigdy nie wiadomo na 100%. Akcja dzieje się wolno, ale o dziwo to spokojne tempo nie przeszkadza w czytaniu, ale pozwala się delektować światem przedstawionym. Nie będę pisać o treści, nie chcę zdradzać szczegółów, ale zaufajcie mi i sięgnijcie po tą książkę, nie pożałujecie.
Czekam, aż będzie dostępna w pobliskiej księgarni :)

Nie wiem czemu, ale skusiłam się na książkę z przypadku. I nie mogłam się od niej oderwać.

Prosto i ciekawie jest napisana. Potrzebowałam przeczytać lekkiej i ciekawiej książki. Jest ona idealna, ładnie opisuję to co się dzieję w otoczeniu bohaterów, to co przeżywają jest zaznaczone. Podoba mi się tak spisana powieść w krainie czarów, które może nie są tak całkiem nam dalekie :)

Niezwykle klimatyczna i nieszablonowa opowieść. W Polsce niestety nie jest wystarczająco doceniana. Barwny świat, wprost stworzony dla fanów XIX wieku i iluzjonistów. Magiczna książka.

Avatar użytkownika - Roksana
Roksana
Przeczytane:2023-10-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 2023, E-booki, Fantasy,
Bezgwiezdne morze
Erin Morgenstern0
Okładka ksiązki - Bezgwiezdne morze

Głęboko pod powierzchnią ziemi, na brzegach Bezgwiezdnego Morza istnieje labirynt tuneli i komnat pełnych opowieści. Przejścia do tego sanktuarium są często...

The Night Circus
Erin Morgenstern 0
Okładka ksiązki - The Night Circus

'What kind of circus is only open at night?' The circus arrives without warning. No announcements precede it. It is simply there, when yesterday it was...