Czarodziejka z ulicy Grodzkiej

***

Otwieramy drzwi do świata magii! Dołącz do Collegium Magicae UJ,

najlepszej uczelni w Polanii. Rekrutacja otwarta!

***

Zapraszamy do Collegium Magicae UJ - najlepszej magicznej uczelni w Polanii!

Tutaj dowiesz się, co mogą zrobić ci demony, dlaczego magia luster bywa zdradliwa, nauczysz się rzucać iluzje i kule ognia, a także poznasz przyjaciół na całe życie. Tylko zachowaj ostrożność - bo to życie może okazać się bardzo krótkie...

Czarodziejka Natasza, przez znajomych zwana ,,Lady", właśnie zaczyna trzeci rok magii praktycznej i ma wielką nadzieję, że będzie lepszy niż poprzedni. Niestety, impreza inaugurująca początek semestru kończy się dla niej rozczarowaniem, a na domiar złego - jej współlokatorka nie wraca po przyjęciu do akademika. Co spotkało młodą czarownicę? Dlaczego jeden z najbardziej niepozornych czarodziejów na uczelni nie wrócił na studia po wakacjach? I jak wiele szaleńczych pomysłów swoich koleżanek z roku zniesie czarownik Dobromir Czartoryski?

Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w powieści ze świata Polanii - w którym na Wawelu rządzi król, spokoju stolicy pilnuje smok, a czarodzieje studiują w budynku przy ulicy Grodzkiej.

BIOGRAM:

Magdalena Kubasiewicz

Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autorka książek fantastycznych i kryminałów, w 2022 roku nakładem Wydawnictwa SQN ukazał się cykl o Wilczej Jagodzie, specjalistce do spraw klątw i zaklęć, w 2023 roku zaś Czarodziejka z ulicy Reymonta, nowy cykl, który został bardzo entuzjastycznie przyjęty przecz czytelników gatunku. Magdalena Kubasiewicz należy do Hardej Hordy, grupy zrzeszającej kilkanaście pisarek fantastyki, jest współautorką antologii Harda Horda, Harde Baśnie i Inne Nieba. W 2021 oraz 2022 roku nominowana do Nagrody Zajdla.

Informacje dodatkowe o Czarodziejka z ulicy Grodzkiej:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2024-01-24

Kup książkę Czarodziejka z ulicy Grodzkiej

Czarodziejka z ulicy Grodzkiej - opinie o książce

„Czarodziejka z ulicy Grodzkiej” to pełna uroku i tajemniczości opowieść, która zaprasza czytelnika do magicznego świata Collegium Magicae UJ. Autorka zgrabnie wplata elementy fantasy w realistyczne tło, tworząc fascynujący kontrast pomiędzy codziennością a magią. W tym magicznym uniwersum wracamy do znanej już z pierwszego tomu Nataszy zwanej Lady, która stara się odnaleźć swoje miejsce wśród kolegów i koleżanek na uczelni. Lady rozpoczyna trzeci rok nauki z nadzieją na lepsze doświadczenia niż poprzednio. Jednak impreza inaugurująca semestr kończy się dla niej rozczarowaniem, a zaginięcie jej współlokatorki staje się punktem zwrotnym, prowadzącym do serii zdarzeń, w których Lady wraz ze swoimi przyjaciółmi wplątuje się w niebezpieczne intrygi i tajemnice uczelni.

Kubasiewicz doskonale kreuje bohaterów, sprawiając, że wypadają przekonująco. Autorce udaje się zgrabnie opowiedzieć historię Nataszy, przedstawiając jej rozwój osobisty oraz relacje z otaczającymi ją postaciami. To właśnie dynamika między bohaterami sprawia, że czytelnik z łatwością angażuje się w losy głównej bohaterki i jej przyjaciół. Lady, choć początkowo zamknięta w sobie, przełamuje swoje ograniczenia, stopniowo otwiera się na świat i odkrywa swoje własne umiejętności i talenty. A to czyni ją bardziej sympatyczną i interesującą.

Fabuła książki pełna jest zwrotów akcji i nieoczekiwanych wydarzeń. Od zaginięcia współlokatorki po tajemnicze incydenty na uczelni, czytelnik jest nieustannie zaskakiwany kolejnymi niespodziankami. Kubasiewicz potrafi doskonale budować napięcie i trzymać czytelnika w niepewności do samego końca. Dynamiczna i angażująca fabuła prowadzi nas przez różnorodne wątki, w tym kryminalne zagadki i niebezpieczeństwa. Narracja jest płynna, a styl autorki pełen humoru, co sprawia, że trudno jest oderwać się od lektury. Autorka wplata w fabułę różnorodne motywy, od przyjaźni i lojalności po magię i tajemnice, tworząc wielowymiarową historię, która skłania do refleksji nad ludzkimi emocjami i relacjami. Świat przedstawiony w książce jest bogaty i kolorowy, pełen interesujących szczegółów i niezapomnianych scen. W intrygujący sposób magiczne elementy splatają się w nim z codziennością, co sprawia, że poznawanie go jest wyśmienitą i nietuzinkową rozrywką. Drugi tom serii bardziej przypadł mi do gustu, ponieważ daje większą przestrzeń na rozwój postaci przede wszystkim dlatego, że jest to jednolita historia, a nie opowiadania jak w pierwszej części. W pierwszym tomie najbardziej przeszkadzał mi znaczny przeskok czasowy pomiędzy opowiadaniami, tutaj tego problemu nie ma. Dodam na koniec, że nieznajomość pierwszego tomu nie jest przeszkodą w poznawaniu drugiego.

„Czarodziejka z ulicy Grodzkiej” to wciągająca powieść fantasy, która zachwyca wyrazistymi postaciami, barwnym światem i dynamiczną, pełną zaskakujących momentów akcją. Mimo pewnych ograniczeń wynikających z niewielkiej objętości, powieść ta z pewnością zainteresuje miłośników gatunku i zostawi po sobie niezapomniane wrażenia.

Avatar użytkownika - BOOKSARE_MYPASSI
BOOKSARE_MYPASSI
Przeczytane:2024-01-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Posiadam, współpraca,

Lady, Natasza Ladowska, zaczyna naukę na trzecim roku magii praktycznej z wielką nadzieją, że będzie on lepszy od poprzedniego. Niestety, impreza inaugurująca początek semestru kończy się dla czarodziejki przed północą. Sfrustrowana wraca do akademika, a rano zauważa, że jej współlokatorka nie wróciła z niej do pokoju. Co spotkało Aleksandrę, młodą czarownicę? Dlaczego najbardziej niepozorny czarodziej na uczelni nie wrócił na studia po wakacjach? I ile szaleńczych pomysłów swoich koleżanek z roku jest w stanie znieść czarownik Dobromir Czartoryski?

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w powieści ze świata Polanii – w którym na Wawelu rządzi król, spokoju stolicy pilnuje smok, a czarodzieje studiują w budynku przy ulicy Grodzkiej.

To 2 tom serii. Uważam, że dobrze jest wcześniej przeczytać tom 1, który składa się z trzech historii rozłożonych w czasie. Tom 2 (zgodnie z wyjaśnieniem autorki) jest kontynuacją historii 1 z tomu 1. Lepiej zrozumiecie relacje łączące bohaterów. Tym razem mamy do czynienia z jedną, zamkniętą kryminalną historią osadzoną w fantastycznym świecie – Polany.

Polubiłam Agnieszkę, bo myśli taktycznie i logicznie, jest uporządkowana i opanowana, wie czego chce i jak lwica walczy o najbliższych. Dobromira za to, że jest „niegrzeczny” i… wolałabym mieć w nim przyjaciela niż wroga. Lady za to, że to dziewczyna z wieloma kompleksami, która powoli się z nich uwalnia i zauważa swoje plusy, bo zaczyna wierzyć, że „da radę”. Zaś Grześ – dla mnie jest, puki co, nijaki.

Akcja trzyma w napięciu, a stosowana magia budzi w czytelniku uczucie niepewności co do dalszych losów bohaterów i lęk o nich i ich najbliższych. Autorka przemyca w historii temat: depresji, samobójstwa, żałoby, osamotnienia, porzucenia rodzicielskiego i niespełnionej miłości.

Podoba mi się to, że nie trzeba się domyślać, co czuje bohater. O emocjach mówi się wprost. W życiu nie mówimy np., że się czegoś boimy, czy wręcz tchórzymy. A tu autorka pokazuje, że nie ma w tym nic złego. Wiele sytuacji ukazuje również czym jest przyjaźń i co jesteśmy w stanie zrobić dla osób, na których nam zależy. Zasygnalizowany jest również wątek niezauważonego „znikania” osób z naszego życia. Czy w dzisiejszych czasach potrafimy zauważyć, że ktoś z naszego bliskiego otoczenia nagle zniknął? Czy zainteresujemy się powodem takiego stanu rzeczy? Szczerze, zaczęłam się rozglądać…

Zakończenie połączyło wszystkie wątki zawarte w historii, której tempo akcji sprawiło, że przeczytałam ją w jeden wieczór.

Ja nie mogę doczekać się kolejnego tomu. Jeżeli jeszcze nie czytaliście, to koniecznie musicie to nadrobić. Polecam.

[ współpraca @Wydawnictwosqn ]

Avatar użytkownika - Chwilapauli
Chwilapauli
Przeczytane:2024-03-15, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

W tej części ponownie towarzyszymy młodej czarodziejce Nataszy, zwanej przez przyjaciół Lady. Dziewczyna właśnie zaczyna trzeci rok nauki magii praktycznej i ma nadzieję, że ten rok będzie lepszy od poprzedniego, który poznajemy w poprzedniej części.

Niestety, czy może być dobrze w szkole pełnej młodych czarodziejów i czarodziejek? Wiadomo, jak to młodzi, lubią też po imprezować. I właśnie na imprezie inauguracyjnej zdarza się coś, po czym jej współlokatorka nie wraca do pokoju na noc. Co się stało z dziewczyną, która raczej stroniła od alkoholu i tego typu zabaw?

Tym razem uczniowie studiują przy ulicy Grodzkiej, i postanawiają odkryć tajemnice skrywane przez szkołę i nauczycieli.

Książka bardzo mi się podobała, wciągała od pierwszej strony i gładko się przez nią płynęło, mimo tych, można by rzec, drastycznych sytuacji, które przeżywali młodzi czarodzieje. A przyjaźń jaka została przedstawiona między bohaterami była taka prawdziwa i naturalna ?

Avatar użytkownika - bookwmkesie
bookwmkesie
Przeczytane:2024-01-28, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Przeczytane w 2024r.,

Kto z was chciałby posiadać moc i rzucać czary? Właśnie teraz macham do was, bo chyba przez całe dzieciństwo o tym marzyłam. :D Dzisiejsza recenzja dotyczy drugiego tomu serii ,,Czarodziejki z ulicy..." Moim zdaniem warto przeczytać pierwszą część, ponieważ druga skupia się na współlokatorki naszej głównej bohaterki, czyli Lady oraz lepiej zrozumiecie naszych bohaterów np.. przez co przeszli i co ich zbliżyło. Nie wiem, czy ktoś się ze mną zgodzi, ale miałam wrażenie, że uczestniczę w detektywistycznych wydarzeniach, które na każdym kroku mogą skończyć się nieprzyjemnie, nie tylko dla naszych bohaterów, a to za sprawą magii, która nieokiełznana może wprowadzić niezłe zamieszanie. Dodaj do tego przypadki innych zaginięć, trudne tematy, takie jak depresja, samobójstwo i żałoba, a zwłaszcza jak młodzi ludzie sobie z tym radzą, i masz niezłą emocjonalną jazdę.

W pierwszym tomie, podobnie jak w tej części, mamy też mnóstwo humorystycznych momentów, więc wyobraźcie sobie, jak wczuwam się i przeżywam daną sytuację, a nagle nie mogę powstrzymać śmiechu. Zapraszam was do wspólnego śledztwa, w które zaangażowali się przyjaciele Lady. Zniknięcie Aleksandry odsłania inne tajemnice i podobne...? Nie no, chyba nie myślicie, że zdradzę, co jest najlepsze?

Od razu tłumaczę i wyjaśniam, że nie ma tutaj spoilerów. Wiecie, co mnie urzekło? Autorka tak wykreowała bohaterów i sytuacje, że mam wrażenie, jakbym się z nimi utożsamiała. Nie mam na myśli magii, ale ludzkiej bezradności, gdy coś nas martwi lub trapi. Czujesz, że to ty, znajomy czy sąsiad jest bohaterem. Wiele intryg, wiele sytuacji w których bohater ma do wyboru swoje życie czy życie przyjaciół.

Bohaterowie są bardziej dojrzali i widać, że uczą się na błędach. Mam nadzieję, że będzie trzecia część, ponieważ to coś zupełnie innego i do końca nie wiadomo, kto z kim i dlaczego?! Książka idealna na leniwe niedzielne popołudnie. Jeśli jesteście fanami elektronicznej wersji książki, to w aplikacji Audioteka.pl macie możliwość odsłuchania pierwszej i drugiej części w formie audiobooka.

Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
Przeczytane:2024-01-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2024,
Wigilijny pech
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Wigilijny pech

Kiedy święta nie są ani rodzinne, ani ciepłe, tylko poczucie humoru pozwala je przetrwać... Diana Dąbrowska, zwana DiDi, ma wigilijnego pecha. Zawsze...

Spalić wiedźmę. Audiobook
Magdalena Kubasiewicz0
Okładka ksiązki - Spalić wiedźmę. Audiobook

Sara Weronika Sokolska, zwana Saniką, w niczym nie przypomina nadwornej czarodziejki. Młoda, żywiołowa i dzika jak magia, którą włada, stanowi jedną z...