Czas zabijania

Tom 1 cyklu Jake Brigance

Opowieść znanego pisarza o miłości ojca do córki i poświęceniu. Na południu Stanów Zjednoczonych w Clanton dwoje wypitych gówniarzy porywa i gwałci małą Murzynkę. Jej ojciec Carl Lee Hailey nie może znieść tego psychicznie. Myśli o zabiciu Billego Raya Cobba i Pete`a Willarda (Podałem nazwiska zbrodniarzy). Adwokat Jake Brigance, który bronił jego brata Lestera odradza mu ten extremalny wyczyn. Jednak zdesperowany ojciec go nie słucha. Zabija gówniarzy i trafia pod sąd. Rozpoczyna się wyścig z losem. Albo Jake wybroni Carla Lee, albo w Clanton przejawi się rasizm. Książka napisana ciekawie. Jest dużo zwrotów akcji i niespodziewanych momentów. Polecam każdemu, kto lubi takie książki.

Informacje dodatkowe o Czas zabijania:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: 2002 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: A Time to Kill
Tłumaczenie: Nawrot Bogumiła

Kup książkę Czas zabijania

Czas zabijania - opinie o książce

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2016-06-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Pierwszorzędny thriller prawniczy. Wartka akcja, jej ciągłe zwroty i dopracowani bohaterowie sprawiają, że w fabułę nie da się nie wciągnąć. Grisham przybliża procedury sądowe w sposób lekki, łatwy do przyswojenia nawet dla osoby, która o żargonie prawniczym nie ma pojęcia. Mamy tu grono rozbudowanych postaci, począwszy od ambitnej, młodej studentki prawa, a na adwokatach-lekkoduchach, lubiących sobie wypić skończywszy. Dużym plusem jest treść powieści - zgrabnie poruszony problem dyskryminacji rasowej, która nigdy tak naprawdę się nie skończyła. Brutalny sprawa, wielowątkowość powieści i charakterystyczny styl Johna Grishama dają wyśmienitą książkę, którą trzeba przeczytać.
Avatar użytkownika - monweg
monweg
Przeczytane:2015-07-29, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Ostatnio ciągnie mnie do książek, które nie są ani łatwe, ani przyjemne, ale akurat w tym przypadku, to był powrót do wcześniej czytanej powieści. Grisham jest uznanym amerykańskim pisarzem, autorem kryminałów i thrillerów prawniczych. "Czas zabijania" jest jego pierwszym sądowym thrillerem, chociaż łamie schematy i lwia część książki nie odbywa się na sali rozpraw. Młody obiecujący prawnik, Jake Brigance, podejmuje się obrony Afroamerykanina, ojca brutalnie zgwałconej i pobitej dziesięcioletniej dziewczynki, który samodzielnie wymierzył sprawiedliwość sprawcom. Prześladowany przez Ku-Klux-Klan, adwokat może liczyć jedynie na pomoc znajomej studentki prawa oraz sławnego przed laty kolegi po fachu, Luciena Wilbanksa. Jake ma przeciwko sobie nie tylko demonicznego prokuratora i nastawioną nieprzychylnie ławę przysięgłych, lecz także mieszkańców miasteczka w jednym z najbardziej rasistowskich stanów USA, Missisipi. W lęku nie ma niczego złego, tylko nie można go okazywać. Grisham postawił na temat stary i znany jak świat - wymierzenie sprawiedliwości na własną rękę. Takie akty w historii ludzkości zdarzają się nader często. Autorowi udało się napisać pasjonujący i bardzo wciągający thriller z bohaterami, których się lubi i którym się kibicuje. Ale nic nie jest doskonałe i są w tej książce postaci, z którymi nigdy nie chciałabym mieć nic do czynienia. Większość z nich hołduje teorii utrzymania supremacji białych i dąży do ograniczenia praw grup etnicznych i rasowych. Problem ten nie jest już tak nasilony jak kiedyś, ale nie tak dawno, bo w 1997 roku, lider jednej z takich grup, William Pierce, powiedział: "W ostatecznym rozrachunku musimy się odseparować od czarnych i innych nie-białych, i trzymać się na osobności, niezależnie od tego, czego to będzie od nas wymagać. Musimy to zrobić nie dlatego, że nienawidzimy czarnych, lecz dlatego, że nie będziemy mogli przeżyć, jeśli pozostaniemy z nimi zmieszani. I nie będziemy mogli przeżyć, jeśli pozwolimy Żydom i innym zdrajcom pozostać wśród nas i powtarzać akty zdrady. W końcu musimy ich dopaść i pozbyć się ich." Takie postawienie sprawy jest chore i nienormalne. Każdy, bez względu na kolor skóry ma prawo do życia, do współistnienia i jeżeli nie popełnia rażąco złych czynów, nie powinien być prześladowany. Carl Lee Hailey popełnił zbrodnię, ale robiąc to, nie myślał jasno i nie brał pod uwagę konsekwencji. Zabił w odwecie za zgwałcenie dziesięcioletniej córeczki. Jestem ciekawa, który ojciec nie chciałby wymierzyć sprawiedliwości zwyrodnialcowi, który zbrukał mu dziecko. "Czas zabijania" to niesamowita książka, bardzo ważna i niezmiernie emocjonująca. Czytając, można się wzruszyć, denerwować, zaciskać dłonie w pięści. Jest to historia napisana w taki sposób, że nie można obok niej przejść obojętnie. Zapada w pamięć, zagnieżdża się pod ,,kopułką". Moim zdaniem jest to jedna z najlepszych książek Johna Grishama, a także w tym gatunku. Gorąco polecam.
Avatar użytkownika - lokesh
lokesh
Przeczytane:2020-10-21, Ocena: 4, Przeczytałem, 26 książek 2020,

Zasadniczo nie przepadam za ksiazkami,ktorych akcja osadzona jest na sali sadowej.Ale debiutancka powiesc Grishama zdecydowanie sie broni.Plus za brak wystepujacej czesto w innych ksiazkach tego autora sztampy.

Avatar użytkownika - poszukujaca
poszukujaca
Przeczytane:2019-04-26, Ocena: 5, Chcę przeczytać, 12 książek 2019,

Momentami się dluzyla, ale to jedna z lepszych pozycji opisujących przygotowania do procesu i jego szczegółowy przebieg. Na pewno przeczytam kontynuację.

Avatar użytkownika - marcinpyrczak
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Przeczytałem,
Apelacja
John Grisham0
Okładka ksiązki - Apelacja

Przysięgli byli gotowi.Po czterdziestu dwóch godzinach obrad, po siedemdziesięciu jeden dniach procesu, po pięciuset trzydziestugodzinach zeznań...

Calico Joe
John Grisham0
Okładka ksiązki - Calico Joe

Poruszająca opowieść o dzieciństwie, rodzinie, konflikcie, winie i jej przebaczeniu. W roku 1973 jedenastoletni wówczas Paul Tracey był naocznym...