Dam Ci to wszystko

Mroczny kryminał nagrodzony najważniejszą hiszpańską nagrodą literacką Premio Planeta 2016

Najpopularniejsza powieść w Hiszpanii w 2017 roku

Kiedy Manuel, wzięty pisarz, dowiaduje się, że jego mąż Álvaro zginął w tragicznym wypadku samochodowym, przeżywa szok. Przybywa do Galicji, gdzie umarł Álvaro, i na miejscu odkrywa, że prokurator odrzucił podejrzenie przestępstwa i zamknął śledztwo w tej sprawie. Wkrótce poznaje rodzinę męża - członków dostojnego rodu Muniz de Dávila, o których istnieniu nie wiedział. Za murami swojej posiadłości traktują go jak intruza.

Manuel jest wstrząśnięty tym, że Álvaro miał przed nim tyle tajemnic i postanawia jak najszybciej opuścić Galicję. Na drodze staje mu Nogueira, emerytowany policjant, któremu intuicja podpowiada, że w sprawę mogą być zamieszani uprzywilejowani członkowie rodziny Álvaro. Dołącza do nich też ksiądz Lucas, który w dzieciństwie przyjaźnił się z Álvarem. Wspólnie próbują odkryć sekrety człowieka, którego - jak myśleli - dobrze znali.

W miejscu przesiąkniętym tradycją i przesądami zbierają kawałki przeszłości Álvaro, które prowadzą do poznania tajemnicy jego podwójnego życia i niespodziewanej śmierci. Jednak sama logika nie wystarczy, aby powiązać wiele niewyjaśnionych zagadek.

__

O autorce

Dolores Redondo - urodziła się w 1969 roku w San Sebastian. Studiowała prawo na Uniwersytecie Deusto w Bilbao oraz gastronomię. Zanim zawodowo zajęła się literaturą, pracowała w kilku restauracjach, a potem otworzyła własny lokal. W 2009 roku wydała swoją debiutancką powieść "Los privilegios del ángel". Cztery lata później ukazał się pierwszy tom trylogii Baztán pt. "Niewidzialny strażnik", a następnie "Świadectwo kości" i "Ofiara dla burzy". Trylogia została przetłumaczona na piętnaście języków, a prawa do ekranizacji zostały sprzedane od razu po opublikowaniu pierwszej części. W 2016 roku ukazała się powieść "Dam ci to wszystko", za którą Redondo otrzymała Premio Planeta; do konkursu zgłosiła się pod pseudonimem Jim Hawkins, a książka nosiła tytuł Słońce Teb. W swoich książkach często zamieszcza elementy z mitologii baskijskiej.

Informacje dodatkowe o Dam Ci to wszystko:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2018-05-09
Tytuł oryginału: Todo esto te daré

Kup książkę Dam Ci to wszystko

Dam Ci to wszystko - opinie o książce

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2018-06-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2018, Posiadam, Przeczytane,

Wyobraź sobie, że pewnego dnia w progu Twojego domu staje dwoje funkcjonariuszy Gwardii Cywilnej, którzy niespodziewanie oświadczają Ci, że Twój ukochany zginął w wypadku samochodowym. Na domiar złego, w tym samym momencie dowiadujesz się, że do tego tragicznego zdarzenia doszło w czasie podróży do rodziny Twojego męża, o której nie miałaś/łeś zielonego pojęcia. W jednej chwili, Twój pozornie poukładany świat ległby w gruzach, tak jak świat Manuela Ortigosy, głównego bohatera powieści Dolores Redondo pt. "Dam Ci to wszystko".

Jak zachować się w takiej sytuacji? Czy skupić się nad tym, by uczcić pamięć zmarłego męża, czy próbować ustalić przyczyny wypadku i cel ostatniej podróży małżonka? Zdezorientowany i rozgoryczony Manuel z pewnością nie poradziłby sobie z tym wyjątkowo trudnym wyborem, gdyby na jego drodze nie stanęło dwóch mężczyzn, którzy bezinteresownie postanowili mu pomóc. To dzięki porucznikowi Nogueira i notariuszowi zmarłego Álvara, poznajemy najskrytsze tajemnice As Grileiras.

Niewyjaśnione okoliczności śmierci i zaskakujące tajemnice związane z życiem zmarłego markiza to nie jedyne wątki, jakie skupią naszą uwagę podczas lektury tej powieści. Równie interesujące okazują się życiorysy członków najbliższej rodziny Álvara. W pewnym momencie czytelnik ma nawet wrażenie, że sam należy do tego szlachetnego rodu i zna osobiście apodyktyczną matkę zmarłego oraz jego wyjątkowo interesujących braci. W ten sposób mimowolnie zapomina o prowadzonym śledztwie i skupia się nad tym, by poznać jak najwięcej sekretów skrywanych w murach tej wspaniałej, wielopokoleniowej posiadłości.

"Dam Ci to wszystko" to moje pierwsze spotkanie z twórczością Dolores Rendondo, którą do tej pory znałam jedynie z opowieści znajomych. Po lekturze powieści mogłam skonfrontować te wszystkie peany na cześć kunsztu pisarskiego autorki z rzeczywistością i okazało się, że ta proza jest jeszcze lepsza niż ją przedstawiano. Znakomite portrety psychologiczne bohaterów, relacje homoerotyczne, świetnie poprowadzony wątek kryminalny i rodzinny sekret, którego nie powstydziłby się niejeden thriller to zaledwie kilka zalet tej książki. "Dam Ci to wszystko" ma ich do zaoferowania znacznie więcej. Wystarczy tylko dać się porwać tej galicyjskiej opowieści i przeniknąć do pozornie idealnego, pachnącego gardeniami świata markizów Santo Tomé.

Serdecznie polecam!

Avatar użytkownika - RudaRecenzuje
RudaRecenzuje
Przeczytane:2019-03-10,

Po śmierci ukochanego męża Manuel odkrywa, że wielu rzeczy zwyczajnie o nim nie wiedział, a niektóre fakty w ogóle nie ujrzały światła dziennego. Podobno Alvaro zmarł w wypadku, tylko czy na pewno? A może to rodzinne tajemnice doprowadziły go nad samą przepaść?

Do najnowszej powieści Dolores Redondo podchodziłam z dużymi nadziejami i jeszcze większymi oczekiwaniami, z jednej strony licząc na mroczny i tajemniczy klimat, z drugiej spodziewając się intrygującego tła książkowej historii. Czy znalazłam zrozumienie dla wszystkich ciepłych słów, które padły pod adresem tej książki i jej autorki?

Redondo pisze wyjątkowo dobrze, w słowach powieści zawierając nie tylko pisarskie doświadczenie, ale także, przede wszystkim, głębokie emocje, sprawiające, że nie sposób szybko się od jej dzieła oderwać. Od samego początku byłam pod wielkim wrażeniem stylu autorki, który w mojej ocenie wypada zadziwiająco dojrzale, a przy tym subtelnie i z wyczuciem. Redondo poświęca wiele spostrzeżeń bohaterom i miejscom, barwnie korzystając ze słowa i z przyjemnością opierając się na jego mocy. Miejscami ta refleksyjność myśli i barwność opisów zastępują dialogi, co sprawia, że powieść może wydawać się ciężka, a jednak mnie to nie przeszkadzało. Chętnie poświęcałam jej czas, nie zastanawiając się nad upływającymi godzinami.

„Dam ci to wszystko” to historia wymagająca, zarówno za sprawą zbudowanej przez autorkę fabuły, jak i objętości powieści. Z pewnością nie jest to jedna z tych książek, które możemy poznać jednego wieczoru. Zdecydowanie nie. Tej powieści należy poświęcić i czas, i uwagę, choć na początku możemy nie rozumieć zachwytów nad jej treścią. Tak to wyglądało w moim przypadku. Pierwsze rozdziały nieco mi się dłużyły- choć czytało się dobrze, to nie rozumiałam magii tej historii, odnosząc przy tym wrażenie, że niewiele się dzieje. Kiedy jednak zaczęłam się angażować, podążając śladami głównych bohaterów, całkowicie przepadłam.

Redondo stworzyła piękną, a przy tym dość smutną historię, łączącą w sobie wątki obyczajowe oraz te charakterystyczne dla powieści kryminalnej. Takie zestawienie wypadło niezwykle korzystnie, sprawiając, że opowieść idealnie sprawdzi się również w przypadku bardzo wymagających czytelników. Autorka zwróciła uwagę na znane i lubiane tematy, które świetnie zdały egzamin oraz stały się idealną bazą do zbudowania skomplikowanej i bogatej w szczegóły historii. Z jednej strony na kartach powieści o naszą uwagę walczą homoseksualizm, złożone relacje rodzinne, potrzeba znalezienia swojego miejsca, pazerność na pieniądze- tworząc poruszające obyczajowe tło. Z drugiej zaś strony na pierwszy plan wysuwa się wątek kryminalny oparty na rodzinnych sekretach i tajemnicach, które od lat próbują ujrzeć światło dzienne. Kuszące, prawda?

Magia tej opowieści w dużej mierze wiąże się z miejscem, w którym fabuła została poprowadzona. Hiszpańskie majątki, soczyste winnice, piękne szklarnie czy bogate kaplice- nadają one powieści egzotycznego i zachęcającego charakteru, który wyróżnia tę historię. W powieści mamy do czynienia z szanowaną rodziną, kryjącą mroczne tajemnice i dbającą o schowane w szafie trupy. Każda strona i każdy szczegół zachęcają nas do odkrycia, kim był zmarły Alvaro i co przydarzyło mu się w młodości. Czy jego śmierć sprawi, że rodowe tajemnice ujrzą światło dzienne?

Redondo przedstawia nam szereg niezwykle intrygujących bohaterów. Każdy  z nich posiada skomplikowaną i złożoną osobowość, co sprawia, że ciężko jednoznacznie go ocenić, a jego postępowanie prowadzi na nietypowe ścieżki. Bez wątpienia charakteru powieści dodaje interesujące zestawienie pisarza, policjanta i księdza- z takimi przeciwnikami zło nie ma żadnych szans.

„Dam ci to wszystko” to wymagająca, ale bardzo wartościowa powieść, która trafi do serc wielbicieli różnorodnych gatunków. Jej autorka wykonała trudną pracę, tworząc bogatą i nieprzewidywalną fabułę. Warto poświęcić jej swój czas. Jestem pewna, że zachwyci Was zarówno treść powieści, jak i warsztat autorki.

Manuel właśnie kończy pisać zakończenie swojej najnowszej książki, gdy w jego domu zjawia się dwójka policjantów z informacją, że jego mąż Álvaro zasnął za kierownicą podczas powrotu z rodzinnych i doprowadziło to do jego śmierci. Zszokowany mężczyzna nie daje temu wiary, ponieważ zmarły zapewniał go, że spędzi klika w Barcelonie, na spotkaniu z ważnym klientem, a nie w Galicji. Następnego dnia udaje się w rodzinne strony męża, by dokonać identyfikacji , a następnie na pogrzeb. Od tego momentu zaczyna odkrywać podwójne życie osoby, którą jak twierdził znał i straszną historię jego rodziny.

„Przestać cierpieć jest decyzją”(*¹)

AKCJA I FABUŁA
Akcja „Dam Ci to wszystko" wciąga już od samego początku i trzyma w napięciu do końca. Autorka bardzo dobrze rozwija akcje i prowadzi ją przez całą książkę, co więcej punkt kulminacyjny jest ciągiem zdarzeń, które bardzo dobrze do siebie pasują i płynnie następują po sobie. Zakończenie jednak dla mnie jest odrobinę za krótkie.
Fabuła w jest bardzo ciekawa, autorka splata ze sobą wątek przeszłości Álvara, jego obecnego życia, gdy ten jeszcze żył i śledztwo, jakie przeprowadza Manuel z małym konfliktem interesów. Wszystkie wątki są bardzo ciekawe, dodatkowo Redondo dodaje krótkie retrospekcje, w których ukazuje życie Manuela i Álvara, a także fragmenty pisanej przez głównego bohatera książki.

STYL I JĘZYK
Tu wpierw ukłon w stronę tłumacza, który nie spolszczył imion bohaterów, zachowując ich hiszpańską pisownię. W przypisach na końcu niektórych stron znajdują się,  także tłumaczenia używanych hiszpańskich słówek co zachowuje estetykę.
Zaś sama Redondo porywa ciekawymi i barwnymi opisami, różnorodnymi dialogami, które dodatkowo mogą wydać się intrygujące.

„Ból jest decyzją”(*²)

POSTACIE
To, co od zawsze podobało mi się w twórczości Dolores to, to, że jej postacie są proste, ale jednocześnie dobrze stworzone i każda z nich czymś się wyróżnia.
W tej książce najlepiej wg mnie stworzoną postacią jest Álvaro. Mimo braku uczestniczenia w fabule autorka sprawia, że możemy poznać bardzo dobrze tę postać, poprzez relacje innych bohaterów.

Muszę przyznać, że jestem zachwycona,że twórczość Dolores Redondo została doceniona w Polsce. Rzadkością jest, że po przeczytaniu „oryginału" biorę się za polskie tłumaczenie, bo cóż dużo mówić tłumaczenia rządzą się swoimi prawami.
Jednak tą książką jestem zachwycona, tak samo jak jej hiszpańską wersją. To co podoba mi się w tej książce od zawsze, to przedstawienie homoseksualizmu, jako coś powszechne mającego rację bytu w naszym społeczeństwie.
Mikroskopijnym minusem tej książki jest zakończenie, mimo że jest dobre,  to wg mnie autorka mogła postarać się o nieco dłuższe, bo pewnych rzeczy byłam jeszcze ciekawa,  jak się potoczą.

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2018-06-10, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

"Wynalazł sobie tę wymówkę, aby się przekonać, że może uciec przed kłamstwem, chociaż tak naprawdę uciekał przed prawdą, lekceważąc sygnały, że w swoim wnętrzu miał już tę substancję, która zżerała jego wnętrzności, niszcząc go doszczętnie."

Książka dostarcza sporo wciągającego i satysfakcjonującego zaczytania. Trudno oprzeć się urokowi narracji, barwnej, lekkiej, wdzięcznej, pięknie prowadzącej po emocjach, wydobywającej na powierzchnię istotne szczegóły, jednocześnie niezapominającej o zręcznym prowadzeniu zapętlającej się intrygi, zaskakujących zwrotach czy wyrazistych rytmach przebiegu akcji. Intuicyjnie czujemy, że pod oficjalną prawdą kryją się dowody wskazujące na diametralnie odmienny wydźwięk, wystawieni jesteśmy na cierpliwość w ich dostrzeganiu i wyłapywaniu, a to wspaniale angażuje i daje poczucie uczestnictwa.

Frapująco było zanurzać się w rodzinnych tajemnicach, odsłaniać kulisy przeszłości rodu, docierać do najmroczniejszych sekretów ciemnej natury człowieka. Zgrabne powiązania tego, co było dawno, z tym, co dzieje się współcześnie. Wkraczamy w inną rzeczywistość, w której nie brakuje elementów zahaczających o nadprzyrodzone zjawiska, wielowiekowej tradycji, historii i świadomości społecznej. Paleta ciekawych postaci, różnorodnych, realnych i przekonujących. Komfortowo czytało mi się ten kryminał, wzbogacony obyczajową melodią, jakże różny od innych, mający wiele do zaoferowania, pozostawiający z poczuciem przeżycia przyjemnej, zajmującej i nietuzinkowej przygody czytelniczej.

Manuel Ortigosa, uznany pisarz, dowiaduje się o śmierci w wypadku samochodowym swojego męża Alvara Muniza. Wydaje się, że nie ma wątpliwości co do przyczyn tragedii i oficjalne dochodzenie zostaje zamknięte. Manuel okazuje się spadkobiercą majątku Alvara, choć wcześniej nie miał wiedzy o jego hiszpańskim galijskim majątku i arystokratycznych korzeniach. Rodzina męża przyjmuje go wyjątkowo chłodno oczekując, że natychmiast wyniesie się z ziem i posiadłości, wróci do życia w Madrycie. Jednak pewne sygnały, niepokojące słowa, nienaturalne gesty, wzbudzają podejrzenia. Za namową policjanta Manuel decyduje się wszcząć prywatne śledztwo, zebrać obiektywne opinie i dotrzeć do faktów. Nie zdaje sobie sprawy, że to, czego się dowie, diametralnie odmieni jego życie, wystawi na próbę trudnego zrozumienia i przebaczenia.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789
Przeczytane:2018-09-21, Ocena: 5, Przeczytałam,
Zanim przyjdzie potop
Dolores Redondo0
Okładka ksiązki - Zanim przyjdzie potop

Morderca zwany Biblijnym Johnem w latach 1968-1969 zabił w Glasgow trzy młode kobiety. Nigdy nie został zidentyfikowany, a sprawa pozostaje nierozwiązana...

Niewidzialny strażnik
Dolores Redondo0
Okładka ksiązki - Niewidzialny strażnik

Po raz pierwszy w Czarnej Serii powieść z elementami fantastyki i mitologii baskijskiej. W mrocznej dolinie rzeki Baztán zostaje znalezione nagie...