Dama z blizną

W trakcie kampanii prezydenckiej jeden z kandydatów zostaje zamordowany. Wszystko wskazuje, że to zabójstwo polityczne.

Prowadzący śledztwo komisarz Hardy nie ufa oczywistym rozwiązaniom. Kiedy wychodzą na jaw tajemnice z przeszłości, sprawy zaczynają się komplikować. Gra o władzę staje się grą o życie.

Czy zabójstwo polityka wiąże się z wcześniejszym uprowadzeniem jego żony? Kto zyskał na śmierci kandydata? A kto najwięcej straci?

Wciągająca fabuła, precyzyjnie skonstruowana intryga, nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujący finał - to niewątpliwe atuty tej opowieści.

Informacje dodatkowe o Dama z blizną:

Wydawnictwo: Wydawnictwo O'Rety
Data wydania: 2021-06-10

Tagi: seryjny morderca

Kup książkę Dama z blizną

- My nie zostaniemy na kolacji, partia wzywa.
- Myślałem, że ojczyzna.

- Mówimy partia, a w domyśle...

- Lenin?

- Żartowniś z pana! - Olczak roześmiał się nieszczerze. - A w domyśle naród.

Tej nocy spała bez piżamy. To niewiarygodne, jak ocieplenie klimatu może pozytywnie wpływać na ludzi - pomyślał Marek Dobosz. Majowy dzień, Warszawa, a temperatura jak na Karaibach.

Dama z blizną - opinie o książce

Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2021-12-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Thriller z elementami politycznymi? No nie wiem… wątki polityczne występujące w książkach zawsze mnie trochę zniechęcały, bo i niby czym się można przy czytaniu ekscytować? Jednak, gdy dostałam propozycję zrecenzowania Damy z blizną, stwierdziłam, że jest to doskonała okazja, by się przekonać, co tak naprawdę w trawie piszczy…

Poznajemy małżeństwo Doboszów. Adela pracuje na niepełny etat w kancelarii notarialnej, a jej mąż Marek został partyjnie nominowany na prezydenta. Pewnego dnia Adela znika i policjanci w ostatniej chwili zdołali ją uratować z rąk seryjnego mordercy zwanego Ogrodnikiem. To zmienia życie Doboszów. Jednak prawdziwe i nieodwracalne implikacje następują w momencie, w którym mąż Adeli zostaje zamordowany. Czy to mord polityczny? A może porachunki z przeszłości, bo Marek obracał się w światku prawniczym? Policjant o nazwisku Hardy będzie miał twardy orzech do zgryzienia, a co rusz odkrywane nowe fakty stworzą mętlik w głowie.
Gdzie tkwi prawda?

Autorka, mimo iż poruszyła ważne i aktualne tematy, które są w naszym kraju jak przysłowiowy gorący kartofel tj. aborcja czy kara śmierci zrobiła to w sposób taktowny, niemoralizatorski, rzetelny, a jednocześnie bardzo absorbujący. Nie bała się nazwać rzeczy po imieniu. Mnóstwo trafnych odniesień i spostrzeżeń podnosiło ciśnienie i jednocześnie walory tekstu. To wszystko stało się emocjonującym tłem dla rozgrywających się wydarzeń. Polubiłam zarówno główną bohaterkę, bo to silna, jak i twarda kobitka, ale również za serce chwyciła mnie postać nieustępliwego policjanta o intrygującym i jakże pasującym do historii nazwisku Hardy. To była postać z ciekawym rysem osobowości. Reszta bohaterów irytowała lub przechodziła bez echa. Na duży plus zasługuje również styl Autorki, który sprawiał, że książkę czytało się migiem od początku do końca. Nie było przestojów w akcji ani zbędnych opisów. Trudno było mi się rozstać z książką, więc lekturą jestem bardzo usatysfakcjonowana i wiem, że sięgnę zarówno po poprzednie powieści Autorki, jak i te, które dopiero popełni.

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję Inmedia oraz Wydawnictwu Studio O’Rety.

"Nie ma zbrodni doskonałej.
Jest tylko doskonała zemsta."

Gdy zobaczyłam zapowiedź tej książki, to od razu wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Nie tylko okładka czy tytuł mnie do tego zachęciły, ale to, że akcja tego kryminału umiejscowiona jest nad moim jeziorem Kalwa. Mimo tego, że większa część fabuły toczy się w Warszawie, to jednak autorka bardzo realnie klimat Mazur oraz atmosferę panującą nad jeziorem Kalwa. Faktycznie, niemal wszystkie ośrodki wczasowe zostały podzielone i sprzedane na indywidualne działki, większość kupiła nielubiana przez tubylców, tak zwana u nas "Warszawka". Oczywiście nie wszyscy są tak zarozumiali jak się o nich mówi, gdyż przecież wszędzie są dobrzy i źli ludzie, lecz wracam do książki.

W Warszawie komisarz Hardy prowadzi śledztwo w sprawie seryjnego mordercy kobiet, zwanego Ogrodnikiem. Gdy na miejscu znalezienia trzeciej ofiary policjant rozmawia z ornitologiem, który znalazł zwłoki, okazuje się że widział jak morderca zostawia w lesie zwłoki kobiety i na dodatek miał włączoną kamerę noktowizyjną, która to zarejestrowała. Po przejrzeniu filmu komisarz ma już pewien trop, więc śledztwo rusza z kopyta.

„Do tej pory zwłoki oglądała tylko na zdjęciach. Trzecie jednak postanowiła zobaczyć w miejscu znalezienia. Hardy nie mógł jej tego zabronić, chociaż zrobiłby wszystko, żeby nie musiała patrzeć na okaleczone ciało. Nie miał nic przeciwko równouprawnieniu, ale uważał, że powinny być jakieś granice. Ale cóż zrobić, kiedy kobietom czasami nie da się wytłumaczyć pewnych rzeczy...”

Marek Dobosz jest kandydatem na prezydenta, wieczorem ma przyjąć na kolacji szefa komitetu wyborczego, jego żona Adela po zrobieniu zakupów potrzebnych na tę kolację wychodzi z centrum handlowego.

"Adela, jak każda osoba, która kocha gotować i czerpie przyjemność z odkrywania nowych smaków, podchodziła z rezerwą do ludzi, którzy mają kulinarne uprzedzenia."

Zatrzymuje się obok mężczyzny z pieskiem, który podstępem zwabia ja do swojego samochodu. Okazuje się, że padła ofiarą Ogrodnika. Dzięki filmowi z kamery ornitologa policji udaje się unieszkodliwić psychopatę i uratować życie Adeli.
Jak na dalsze życie oraz karierę polityczną Marka Dobosza wpłynie to, że jego żona jest żyjącą ofiarą Ogrodnika? Wydawałoby się, że wszystko powoli wraca do normy, że te wydarzenia mają za sobą. Nic bardziej mylnego, Adela rzuca Markowi pytanie na temat ciąży, czy powinna urodzić dziecko, które może być efektem gwałtu... mąż jest zatwardziałym przeciwnikiem aborcji. Temat kontrowersyjny i bardzo na czasie w naszym kraju.
Kampania wyborcza rusza pełną parą, sondaże dają Doboszowi pewne miejsce w drugiej turze, niestety podczas pobytu na działce na Mazurach, Marek zostaje zastrzelony. Kto za tym stoi? Media spekulują, że to morderstwo polityczne. Do śledztwa skierowany zostaje komisarz Hardy z Warszawy.
Musze przyznać, że bardzo lekko się czyta tę książkę, dawno nie trafiłam na taki zupełnie w innej, nieszablonowej formie kryminał, chociaż myślę, że nie wszystkim przypadnie do gustu, gdyż wątki polityczne poruszane w tej książce zawierają sporo aktualnej polskiej polityki.

"Nie jestem politykiem, więc nie znam się na manipulacji. Jedyne, co mogę obiecać, to że dołożę wszelkich starań, że zrobię wszystko, co będzie w mojej mocy, abyśmy żyli w państwie, które uznamy za nasz dom, dom przyjazny i bezpieczny. W państwie, w którym takie pojęcia jak prawo i sprawiedliwość, nie będą tylko pustymi słowami."

Nietypowe połączenie kryminału, thrillera i polityki, mimo tego, że czasem jest zaskakujące, to autorka bardzo dobrze sobie z tym poradziła.
Historia przedstawiana jest z punktu widzenia kilku bohaterów, co pozwala nam inaczej spojrzeć na te same wydarzenia. Akcja często niespodziewanie zmienia kierunek oraz tempo, co pozwala na stopniowanie napięcia. Postacie w tej książce są bardzo dobrze nakreślone, mają swoje sekrety, które poznajemy chociaż częściowo. Zakończenie jest również nietypowe, zawsze po złapaniu sprawcy, jest on ukarany, a tutaj sprawca właściwie nie ponosi żadnej kary. Dlaczego? To już przeczytajcie sami.
Ja gorąco Wam polecam tę książkę.

Avatar użytkownika - iwonanocon
iwonanocon
Przeczytane:2021-07-25,

Komisarz Hardy zostaje przydzielony do dość trudnego śledztwa. W trakcie prezydenckiej kampanii jeden z kandydatów zostaje zamordowany. Czy jest to zabójstwo polityczne? Czy ma to związek z jego żoną, która jakiś czas temu została porwana? Komu zależało na jego śmierci? Kto na niej zyska, a kto straci?
Z tą książką mierzyłam się od dwóch tygodni. Nie dlatego, że to była zła książka. Po prostu nie potrafiłam jej poświęcić tyle czasu w tych ostatnich dniach, jak na to zasługiwała. W końcu jednak się zebrałam i doczytałam tę pozycję do końca. Mimo iż opis książki opiera się na morderstwie to dochodzi do niego dopiero w połowie. Na początku mamy do czynienia z nakreśleniem kampanii prezydenckiej, przybliżenie schematów działania polityków. To było dość interesujące, aczkolwiek akcja przyspiesza w moim odczuciu dopiero wtedy, gdy dochodzi do zabójstwa i w dalszej jego części, kiedy bada się tę sprawę. Końcowy twist totalnie mnie zaskoczył bo się go nie spodziewałam. Ale tak to już jest, że najpierw widzimy daną sytuację tak przedstawia nam ją narrator, a dopiero później widzimy ją z perspektywy zabójcy. I taką kolejność lubię. Ode mnie 9/10.

Avatar użytkownika - czytanienaplatan
czytanienaplatan
Przeczytane:2021-07-03, Ocena: 5, Przeczytałam,

Nie znałam wcześniej twórczości autorki, a i nad tą książką chwilę się zastanawiałam, bo nie do końca leżą mi tematy polityczne. I jakie szczęście, że się zdecydowałam, bo ta powieść wciąga, porywa i zaskakuje. Jest wielowymiarowa, więc znajdziemy w niej dużo więcej, niż typowe elementy thrillera politycznego. Zagłębimy się nie tylko w umysł seryjnego mordercy, prowadzone przez komisarza Hardego śledztwo, ale również poznamy tajniki kreowania polityków i manipulowania społeczeństwem. Autorka bardzo umiejętnie wplata też w opowieść tematy kontrowersyjne i bardzo aktualne, jak niezawisłość sędziów, czy prawo do aborcji.

Uwierzycie, że te tematy można podać w sposób lekki, choć skłaniający do refleksji? Izabeli Szylko zdecydowanie się to udało, a ponadto łącząc ze sobą wątek walki o życie z walką o najwyższą władzę w państwie pokazuje do czego zdolni są ludzie, by osiągnąć swój cel.

Ogromnym zaskoczeniem jest konstrukcja fabuły, która już niemal na początku przynosi nam rozwiązanie jednego z wątków i podaje na tacy postać sprawcy. Konsternacja? Owszem, ale jedynie przez chwilę, bo dochodzi do zabójstwa jednego z kandydatów na prezydenta, a komisarz Hardy po wcześniejszym sukcesie, ma ponownie pełne ręce roboty i głowę pełną wątpliwości. Tym bardziej, że pojawiają się niespodziewane tropy sięgające przeszłości, a na jaw stopniowo wychodzą kłamstwa, tajemnice i układziki. Nie obawiajcie się jednak, że pogubicie się w fabule, bo autorka podsuwa nam wszystko to, co na danym etapie istotne, by czerpać przyjemność z czytania, a nie skupiać się na zawiłościach intrygi.

Autorka stworzyła powieść osadzoną we współczesnych realiach i mimo, że jest to fikcja literacka, to wiele kadrów dobrze znamy z mediów i zdajemy sobie sprawę, że rzeczywistość od niej nie odbiega. Zakończenie jest przysłowiową kropką nad I, bo choć prawda wychodzi na jaw, autorka pozostawia czytelnikowi pole do domysłów. Zakończyłam lekturę z uśmiechem na ustach. Świetny pomysł na fabułę i równie świetne wykonanie.

Avatar użytkownika - monikaswiatek
monikaswiatek
Przeczytane:2021-07-25,

Jestem bardzo ciekawa tej książki. Czytałam dużo pozytywnych opinii na jej temat.
Z pewnością znajdzie się na mojej liście książek do przeczytania:)

Avatar użytkownika - suzuuhime
suzuuhime
Przeczytane:2021-07-18,

Nie po raz pierwszy Izabela Szylko zaskoczyła mnie pod względem jakości swoich książek. Autorka mocno podnosi poprzeczkę dla innych twórców jeśli chodzi o pisanie kryminałów. Sięgając pierwszy raz po "Damę z blizną" byłam nastawiona dosyć sceptycznie, spodziewałam się płytkiej historii o zabójstwie, jednak już od pierwszych stron zagłębiamy się w bardziej złożoną sprawę kryminalną, która pochłania doszczętnie czytelnika. Zdecydowanie polecam.

Avatar użytkownika - Kitty_01
Kitty_01
Przeczytane:2021-07-18,

"Dama z blizną" to książka z gatunku thriller/kryminał, który porusza także wątek polityczny. Sądzę, że każdy może w nim odnaleźć pewne nawiązanie do współczesnych wydarzeń w otaczającym nas świecie, między innymi poruszenie kwestii aborcji. Nadaje to powieści pewnej dozy realizmu.

Głównym wątkiem książki jest porwanie Adeli Dobosz, żony kandydata na przyszłego prezydenta - Marka Dobosza. Na szczęście kobieta zostaje szybko odnaleziona przez policję, więc wydaje się iż życie małżeństwa może wrócić do normy. Nic bardziej mylnego. Marek zostaje zamordowany, chociaż to on miał duże szanse na wygranie wyborów. Kto za tym stoi? A co jeśli sprawy porwania Adeli, a następnie zabójstwa Marka są ze sobą powiązane?

Cała historia opowiadana jest z perspektywy kilku bohaterów. Umożliwia to czytelnikowi spojrzenie na sprawę z kilku punktów widzenia, co jest niewątpliwym atutem książki. Dodatkowo postacie wykreowane są w bardzo ciekawy sposób, szczególnie Adela Dobosz oraz komisarz Hardy. I chociaż nie sięgam po książki, które w jakiś sposób poruszają kwestie polityczne, to tym razem muszę przyznać, iż autorka spisała się na medal. W powieści jest wiele zwrotów akcji, momentów które trzymają w napięciu. Czytając "Damę z blizną" nie sposób się nudzić.

Avatar użytkownika - patrycjalukaszyk
patrycjalukaszyk
Przeczytane:2021-07-11,

Nagła śmierć wiodącego kandydata na prezydenta wstrząsa krajem. Pierwsze tropy wskazują na zabójstwo polityczne, ale intuicja prowadzącego śledztwo komisarza wskazuje, że może chodzi o coś więcej...

Opowieść obserwujemy z perspektywy kilku bohaterów, nawet powtarzane są te same sceny, ale uzupełnione o spojrzenie innej osoby, co w kulminacyjnym momencie staje się świetnie poprowadzonym zabiegiem dla zbudowania napięcia. Ogólnie cała akcja jest poprowadzona bardzo wciągająco. Obawiałam się, że część polityczna mnie zniechęci i nie wciągnie, bo nie są to za bardzo moje klimaty, ale jest to opisane tak przystępnie, że nie odczuwałam zmęczenia tematyką. Szczególnie podobały mi się wątki ukazania sposobu myślenia i działania postaci, zwłaszcza początkowa perspektywa "Ogrodnika". Aż żałowałam, że nie były bardziej rozwinięte - autorka ma zadatki na stworzenie świetnego thrillera psychologicznego :)

Ciekawe były również wątki, które poniekąd odnosiły się do sytuacji rzeczywistej - ukazanie sposobów manipulacji, siła przekazu medialnego, czy ważne współcześnie tematyki w społecznym dyskursie dodatkowo ubogacały powieść i dodawały jej realizmu.

Nietypowe połączenie polityki i thrillera okazuje się być zaskakująco wciągające, nawet dla czytelnika stroniącego od politycznych klimatów w książkach. Izabela Szylko bardzo zręcznie połączyła wątki, tworząc ciekawą i nieoczekiwaną fabułę :)

"Dama z blizną", to książka, która zbiera nieskończone ilości recenzji i wszystkie pochlebne. Nie sposób było nie skusić się na ten tytuł.
Adela Dobosz to piękna i młoda kobieta, która wiedzie spokojne życie u boku męża. Jest szczęśliwą żoną, realizuje się zawodowo i rewelacyjnie sprawdza się w roli gospodyni.
Marek Dobosz to mąż, który właśnie postanowił wystartować w wyborach prezydenckich, co zawsze wiąże się z poświęceniem dużej ilości czasu oraz wielu aspektów życia prywatnego.
Życie małżonków radykalnie się zmienia z dniem, gdy Adela staje się ofiarą seryjnego mordercy o pseudonimie "Ogrodnik", który tym razem to właśnie ją upatrzył sobie za cel.
Niemniej jednak polityka, w którą Marek zagłębia się z coraz większym zainteresowaniem nie jest łatwym tematem i wielokrotnie może w życiu narobić bałaganu.
Poukładane życie tych dwojga ludzi już nigdy nie będzie wyglądało tak samo, a to co ich w życiu czeka zdecydowanie przechodzi nawet ich wyobraźnię.
Autorka książki wprowadza aurę tajemniczości, rosnące z każdą kolejną stroną napięcie nie pozwala odłożyć książki na bok, dopóki nie rozwiążemy wszystkich zagadek i nie poznamy odpowiedzi na narastające kolejno pytania.
Losy bohaterów przedstawione są z perspektywy kilku bohaterów, co zdecydowanie ułatwia poznanie wszystkich perspektyw.
Szczerze muszę przyznać, że uwielbiam czytać takie klimaty, a co najważniejsze autorka fenomenalnie budowała napięcie, podsyłała nieskończone ilości tropów, które jednak wyprowadziły mnie w przysłowiowe pole. Miałam wiele typów, teorii i podejrzeń, ale rozwiązania zagadki nie udało mi się przewidzieć. Zakończenie wbiło mnie w fotel i kompletnie zaskoczyło, a to w książkach uwielbiam najbardziej!!
Ten tytuł z czystym sumieniem mogę polecić wszystkim miłośnikom gatunku i jestem pewna, że się nie zawiedziecie! Ja jestem przekonana, że jeżeli tylko nadarzy się jeszcze okazja to z największą przyjemnością i zaciekawieniem sięgnę ponownie po twórczość autorki. Dla mnie w książce nie było minusów!!

Avatar użytkownika - annakubera
annakubera
Przeczytane:2021-06-30, Ocena: 5, Przeczytałam,

W polityce wszystkie chwyty są dozwolone. Każdy kandydat na prezydenta jest w stanie wraz ze swoim sztabem wyborczym zbudować taki wizerunek, żeby ludzie oddali na niego swoje głosy. Nie ma tu miejsca na sentymenty, współczucie i zrozumienie, ale czy warto dla samego stanowiska stać się bezwzględnym człowiekiem i dążyć po trupach do celu?

Marek jest kandydatem na prezydenta i jego kampania wyborcza nabiera tempa. Wszystko idzie po jego myśli dopóki seryjny morderca nie porywa jego żony Adeli. Policji jednak udaje się dotrzeć na czas i uratować kobietę z rąk niebezpiecznego przestępcy. Polityk jednak po tym wydarzeniu martwi się, że będzie musiał więcej uwagi poświęcić żonie, a kampania zejdzie na dalszy plan. Adela jednak dość szybko radzi sobie z tym wydarzeniem i namawia męża na wspólny wyjazd na Mazury, aby chwilę odpocząć przed najgorętszym okresem przedwyborczym. Tam jednak dochodzi do morderstwa – kandydat na prezydenta zostaje zastrzelony. Komisarz prowadzący tę sprawę podejrzewa zbrodnię na tle politycznym, jednak niektóre ze śladów zdają się przeczyć tej hipotezie. Czy komisarz Hardy odkryje prawdę? Jak z kolejnym trudnym przeżyciem poradzi sobie Adela?

Przyznam szczerze, że po książkę sięgnęłam tylko ze względu na okładkę. Kiedy doczytałam, że generalnie to będzie kryminał polityczny to już cieszyłam się trochę mniej, ale oczywiście dałam jej szansę i absolutnie nie żałuję. To był naprawdę bardzo dobry kryminał. Dopracowany w każdym szczególe, a jednocześnie obnażający tajemnice związane z politycznym światkiem – mimo, iż autorka od razu na wstępie zaznaczyła, że wszystkie wydarzenia i postacie są tylko i wyłącznie tworem jej wyobraźni.

Już od pierwszych stron lektura wciąga, a z każdą kolejną stroną napięcie rośnie. Książka została podzielona na trzy części, co było bardzo efektownym zabiegiem, gdyż ostatnia część – historia opowiedziana z perspektywy Adeli dopiero wyjaśnia nam wszystkie zagadki i tajemnice. Autorka poruszyła wiele ważnych kwestii takich jak choćby aborcja czy kara śmierci. Tak jak już wspominałam wcześniej pokazała nam również wyraźnie, że w bitwie o wysokie stanowisko polityczne liczą się układy, bogata wyobraźnia, a także umiejętność sprzedania się. To właśnie tacy ludzie stoją na czele państw i im przewodzą, za każdym razem dając wyborcom takie programy wyborcze i takie obietnice, jakich oczekują.

Sama pozycja była dopracowana i dopieszczona w każdym szczególe. Napisana prostym i zrozumiałym językiem, który zachęcał do dalszego czytania. Widać, że autorka poświęciła tej pozycji wiele czasu, dzięki czemu jest naprawdę dobra. Sam pomysł na taką tematykę, zbudowanie postaci i oczywiści ostatnia część książki, która dla mnie była absolutnie fantastyczna - uraczyłam się nią w pełni i zafundowała otwarte ze zdumienia oczy, kiedy otrzymałam ostateczne wyjaśnienie wszystkich nurtujących mnie wątków, po prostu kawał naprawdę dobrej pisarskiej roboty.

Szczerze polecam, bo warto!

Za egzemplarz książki dziękuję @czytampierwszy.pl

Avatar użytkownika - NaWidelcu
NaWidelcu
Przeczytane:2021-06-27,

Czy damie wypada nosić w sercu zadrę, a w głowie myśl o zemście? Wypada. Co więcej, jest jej z tym bardzo do twarzy, prawie tak samo jak z… blizną.

Aldona jest szczęśliwą mężatką i spełnioną zawodowo notariuszką. Jej mąż właśnie startuje do wyborów prezydenckich, jednak to nie one najbardziej namieszają w ich życiu. Kobieta zostaje porwana przez psychopatę. Szybko okazuje się, że to wydarzenie zapoczątkuje zapierającą dech w piersiach, pełną zwrotów akcji, opowieść.

„Dama z blizną” to powieść, która zaczyna się od porwania, ale na nim nie kończy. Zaraz potem pojawia się morderstwo i tajemnice z przeszłości, a w tle wielka polityka! Aż ciężko powiedzieć cokolwiek o fabule (już sam opis z okładki za dużo zdradza, nie czytajcie go!), by nie zepsuć zabawy. Praktycznie każdy element opowieści to kolejny, zaskakujący zwrot akcji! Pierwsze duże zawirowanie pojawia się już po kilkudziesięciu stronach i… moim zdaniem jest najlepsze. Bo historia porwania rozgrywa się tak, jak we wszystkich innych książkach. Aż tu nagle dzieje się coś, czego się nie spodziewałam i co popycha fabułę w zupełnie innym kierunku!

Na początku warto początku warto podkreślić, że chociaż teoretycznie jest to kryminał, to moim zdaniem w duże mierze również thriller. Nie ma tutaj typowego śledztwa i rozwiązania na końcu. Książka zaskakuje praktycznie na każdym kroku, a oryginalne rozwiązania fabularne nie raz przełamują schematy utarte przez inne powieści z gatunku.

Jeśli miałabym wskazać jeden, największym plus tej historii to jest nim trzecioosobowa narracja, która pozwala się czytelnikowi łudzić, że jest wszechobecnym obserwatorem. W praktyce nie raz jest zaskakiwany przez decyzje bohaterów, nie zawsze podąża za nimi krok w krok, a w zasadzie… nie może im ufać. Niewiele książek jest pisanych w ten sposób, co dodatkowo sprawia, że powieść ta jest naprawdę godna uwagi!

Najciekawszym wątkiem tej historii jest polityka, niestety, nie znajdziemy w niej wielu konkretów. Chociaż autorka wpuszcza nas za kulisy kampanii, tylko jeden pogląd będzie przedmiotem debaty. Mimo tego, że obserwujemy dużo, miałam wrażenie, że był to jedynie wierzchołek góry lodowej tego zagadnienia.

Nazwiska autorki Szylko Izabela nigdy wcześniej nie miałam możliwości usłyszeć. A szkoda. Bo naprawdę świetnie zapowiada się jej twórczość. Mam nadzieję, że powieść Dama z blizną jest tego malutką namiastką, w przed nami jeszcze znacznie więcej …

W czasie trwającej kampanii prezydenckiej żona jednego z kandydatów zostaje porwana i potraktowana brutalnie. Policja odbija kobietę z rąk sprawców, ale ta chwila bardzo ją zmienia. Inaczej będzie spoglądać na swojego męża, dzięki temu zdarzeniu będzie prowadziła swoją grę … Na pewno jej powrót do pełnego zdrowia wymaga czasu i cierpliwości od bliskich. Czy najbliżsi staną na wyżynach i zaliczą egzamin? Czy być może to wydarzenie będzie pretekstem dla męża do zmiany zasad prowadzonej kampanii? Zawsze można taką sytuację wykorzystać dla swoich celów i grać na współczuciu i emocjach potencjalnych wyborców. Podczas wyjazdu małżeństwa na Mazury Marek Dobosz zostaje zamordowany. Otrzymywane wcześniej pogróżki skłaniają wszystkich ku wersji zabójstwa na tle politycznym. Oczywiście żadnych świadków ani dowodów zdarzenia, śledczy na czele z komisarzem Hardy, błądzą po omacku. Ale im głębiej zaczynają szperać w przeszłości kandydata, tym na jaw wychodzi wiele intrygujących wydarzeń. Szybko pojawia się pytanie, komu mogło zależeć na jego śmierci? Czyżby najprostsze rozwiązanie było najlepsze? A może demony przeszłości się w końcu obudziły i pokazały prawdziwą twarz przyszłego prezydenta?

Dama z blizną to świetnie skrojony kryminał z dużą dozą warstwy psychologicznej. Autorka pisze bardzo prostym i dającym się lubić językiem, po tej powieści się płynie. Trudno jest się od niej oderwać. Autorka zmieniła konwencję utworu, już na początku poznajemy sprawcę zbrodni i wydaje się, że już nic nas ciekawego nie może spotkać. Otóż nic bardziej mylnego. Pojawia się kolejna zbrodnia, która już będzie przysparzać kłopotów i niewygodnych pytań. Akcja zaczyna się jakby od nowa, ale tak naprawdę jest kontynuacją poprzedniego wątku. Pamiętajmy, że wszystko dzieje się w trakcie prezydenckiej kampanii, więc czas też nie jest tutaj bez znaczenia. Te wydarzenia nie obędą się bez wpływu na samą kampanię, wiele w niej zmienią, na pewno kandydat mający znaczne szanse na wygranie wyścigu o fotel prezydenta opuści pole politycznej walki. Czy pojawi się nowy, który szybko go zastąpi? Czy jest to w ogóle możliwe i brane pod uwagę? Przyznam, że ten aspekt powieści bardzo was zaskoczy, podobnie jak mnie.

Izabela Szylko znakomicie zaprezentowała nam kulisy politycznej gry o władzę. Okłamywanie ludzi, kompromitujące zachowania sztabów wyborczych, nieczyste zagrywki, manipulowanie ludźmi i obiecywanie im tego, co chcą usłyszeć, brak własnego zdania czy poglądów przez kandydatów, manewrowanie wyborcami, w zależności od okoliczności, sztucznie kreowane wyniki sondaży. Smutny to obraz, ale bardzo realny i prawdziwy. Taki, jak mamy okazję oglądać przy okazji wyborów w naszym kraju. Nic dodać, nic ująć.

Mnie autorka do siebie przekonała i czekam na kolejne perełki. Ta opowieść wchłania bez opamiętania, zabiera nas w podróż do krainy mocnych wrażeń i tajemniczych intryg. Zmienne tempo, doskonale wykreowani bohaterowie, emocje walczące między sobą o prymat nad czytelnikiem.

Musicie to przeczytać! Ale ostrzegam, nie odłożycie, dopóki nie poznacie zakończenia.

Avatar użytkownika - beatastepien
beatastepien
Przeczytane:2021-06-27,

Dawno nie czytałam czegoś tak wciągającego i trzymającego w napięciu!
Książka zaskakuje na każdym kroku i z każdą kolejną stroną.
Dla mnie genialną historia, którą polecam wszystkim fanom gatunku.

"Dama z blizną", to w zasadzie moje pierwsze zetknięcie się z podgatunkiem kryminału, jakim jest kryminał polityczny. Samą polityką nigdy nie byłam szczególnie zainteresowana, więc tego rodzaju tematyka nie pociągała mnie również w książkach. Postanowiłam jednak spróbować czegoś nowego, przełamać nieco moje dotychczasowe przyzwyczajenia czytalnicze i tak oto sięgnęłam po najnowszą powieść Izabeli Szylko. Czy była to dobra decyzja? Przekonajmy się!

Głównym wątkiem powieści jest zabójstwo jednego z kandydatów na prezydenta - Marka Dobosza, który przed swoją śmiercią zaczynał cieszyć się coraz większym poparciem ze strony społeczeństwa, a także swoich partyjnych kolegów. Jego śmierć wprowadza więc nieco chaosu i zamętu na scenę polityczną Polski, a jako główny powód morderstwa większość zgodnie uznaje wątek polityczny.

Historia przedstawiona w książce rozpoczyna się jednak nieco wcześniej, gdy sama kampania dopiero się rozkręca, a Marek Dobosz nie jest jeszcze szeroko znaną personą w świecie polityki. Ofiarą seryjnego mordercy grasującego w Warszawie pada wtedy jego żona - Adela Dobosz. W ostatniej chwili zostaje jednak uratowana przez komisarza Hardego, któremu udaje się wpaść na trop przestępy. Adela z całego zajścia, poza oczywistymi ranami w psychice, wychodzi jedynie z tytułową blizną na twarzy. Czy porwanie Adeli, to czysty przypadek? A może ma coś wspólnego z działalnością polityczną jej męża? Czy wątek ten wpłynie na przebieg kampanii? A może to właśnie wspomniane porwanie będzie miało bezpośredni wpływ na późniejsze morderstwo niedoszłego prezydenta Polski?

Jedno jest pewne, w tej książce nic nie jest takim jakim się z pozoru wydaje. Kiedy w głowie układamy sobie wszystkie fakty w logiczną całość i wydaje nam się, że znamy już przebieg całej historii i rozwiązanie zagadki, okazuje się, że wszystko co dotąd wiemy, albo może raczej, co wydaje nam się, że wiemy, zostaje wywrócone do góry nogami.

Powieść czyta się bardzo szybko i lekko, mimo iż poruszana w niej tematyka do lekkich nie należy. Spędziłam z nią naprawdę przyjemne kilka godzin i zdecydowanie się na niej nie zawiodłam. Wam również polecam po nią sięgnąć i dać się zaskoczyć autorce.

Avatar użytkownika - Ze-bookiempodrek
Ze-bookiempodrek
Przeczytane:2021-06-20,

"Dama z blizną" to dla mnie coś całkowicie nowego, ale nie znaczy, że złego. Autorki nie znam, to pierwsze spotkanie, zachwyca okładka, tytuł, intryguje nazwisko. Wnętrze? Z pewnością sami musicie przeczytać, by ocenić, ja jednak powiem, że jest rewelacyjne, zachwycające, sycące, bardzo dobre!

Nie wiedziałam czego spodziewać się po tej książce, nie znałam autorki. Ale cieszę się, że zdecydowałam się ją przeczytać, bo książka jest rewelacyjna. Od pierwszych stron wciąga i nie da się odłożyć. Poznajemy małżeństwo: Marek i Adela Dobosz. Marek robi karierę jako polityk i ma nawet szansę zostać prezydentem. Rozpoczyna się jego kampania i w tym samym momencie jego żona pada ofiarą psychopaty. W ostatniej chwili zostaje uwolniona, a dzięki temu Marek zdobywa większą popularność. A jego szansę, żeby zostać prezydentem, wzrastają. Niestety Marek zostaje zamordowany, a śledztwo przyjmuje komisarz Hardy. Kto stoi za zabójstwem niedoszłego prezydenta? Zwykła zemsta czy zabójstwo polityczne?
W książce możemy obserwować przebieg kampanii prezydenckiej z tej drugiej strony. Kłamstwa, manipulacje, oszustwa i obietnice bez pokrycia. Wszystko, żeby tylko omotać jak najwięcej ludzi i zdobyć upragnioną władzę. A do tego tajemnicze morderstwo, porwanie, seryjny morderca. Dużo się dzieje, a zakończenie jest zaskakujące. Bardzo polecam:)))

Avatar użytkownika - zaczytanababka
zaczytanababka
Przeczytane:2021-06-13,

W czasie, gdy po Warszawie grasuje seryjny morderca, trwają przygotowania do kampanii prezydenckiej. Porwana i okaleczona zostaje żona jednego z kandydatów na prezydenta – Adela Dobosz. Gdy już wydaje się, że ich życie wróciło do normy dochodzi do kolejnej tragedii. Mężczyzna zostaje zamordowany. Czyżby ktoś obawiał się, że może on wygrać wybory?

Pierwsze co mi się rzuciło w oczy w trakcie czytania, to dwa odrębne wątki. Jeden dotyczący żony, drugi męża. Byłam bardzo ciekawa jak Adela będzie radziła sobie po traumatycznych wydarzeniach, które ją spotkały. Główna bohaterka intryguje od pierwszych stron. Przez całą lekturę zastanawiałam się czy wzbudziła moją sympatię czy nie. Lektura wciągnęła mnie od początku tak, że w sumie zapomniałam o opisie z okładki i zdziwiłam się, gdy dość szybko doszło do ujęcia porywacza. No bo jak już wszystko jasne, to o czym będzie pozostała część książki 🤔

Jak się okazało dalej było tylko lepiej. Na ogół nie lubię książek, w których przewija się wątek polityczny. Na szczęście moja intuicja mnie nie zawiodła i z przyjemnością oraz dużym zainteresowaniem przewracałam kolejne strony.

Autorka wprowadza nas w świat polityki, układów i manipulacji. Jest to bardzo zajmująca lektura, która wciągnie niejednego czytelnika.

Co do samego zakończenia. Czy było zaskoczenie? Nie chcąc zdradzać za dużo powiem: i tak i nie :D

Podsumowując: jest to kawał dobrej powieści, określiłabym ją jako połączenie sensacji z kryminałem. Intrygująca i wciągająca, ja bardzo dobrze spędziłam przy niej czas.

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2021-08-09, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Dama z blizną" to czwarta książka napisana przez Izabelę Szylko. Jej opis zapowiada mocno polityczną historię, co wprowadza czytelnika trochę w błąd - owszem, wątek polityczny jest, ale w tle, nie przytłacza i nie dominuje, a nadaje książce naprawdę fajnego, oryginalnego charakteru. Wiąże się on z kampanią prezydencką, w której startuje mąż Adeli. Kobieta w tym czasie przechodzi mocno traumatyczne osobiste przeżycia, które ze względu na kampanię już tak prywatne nie są. I tak obserwujemy zmagania małżeństwa, obserwując ich zachowanie i dalsze losy, jak radzą sobie z kolejnymi przeszkodami. Oczywiście, jak na kryminał przystało, jest też morderca, zbrodnia i morderstwo, a wszystko splecione razem naprawdę bardzo zgrabnie. Zwroty akcji zaskakują, styl prowadzenia historii jest niesamowicie lekki i przyjemny, a historia po prostu wciąga. Dawno nie czytałam tak zajmującej książki - serdecznie polecam!

Nie lubię polityki, ale sięgnęłam po thriller polityczny. Nie zawiodłam się. Zostałam kilka razy zaskoczona. Czym? Głównie skojarzeniami do bieżącej sytuacji politycznej, do osób i wydarzeń. Ucieszyłam się, gdy autorka poruszyła problem tabu – aborcja w Polsce. Temat kontrowersyjny i bardzo na czasie. Wypowiedzi bohaterów są różne. Skłaniają czytelnika do przemyśleń i zajęcia stanowiska. Mocny to i wyraźny głos w sprawie aborcji.

Inny ważny aspekt powieści to ukazanie mechanizmów rządzących w polityce i polityką. Zwykły obywatel więcej się dowie z książki niż z prawdziwego życia. Ile tu gry, manipulacji, naginania prawdy, układów i układzików. Na to wszystko nakłada się wątek kryminalny. I to nie jeden. Thriller polityczny zaczyna się od śledzenia przyszłej ofiary seryjnego mordercy. Czytelnik obserwuje jego modus operandi, słyszy jego myśli. Komisarz i profilerka mają co robić. Spodobała mi się postać Hardego.

W tym thrillerze nie ma jednoznacznych postaci. Autorka oddaje głos swoim bohaterom, którzy nie są bohaterami biało-czarnymi. Dużo w nich szarości, czasami gry pod publikę, zakładania maski na różne okoliczności, skrywanych tajemnic, kłamstw. Słaba silna płeć. Silna słaba płeć. Niezłe trupy w szafie poukrywała autorka i z czasem po kolei je wyciągała. Kłamstwo to mały kaliber, najmniejszy z zaprezentowanych w powieści. Finał najlepszy.

Autorka metodycznie, krok po kroku pokazuje, wyjaśnia, punktuje, uświadamia i zaskakuje. Tu nie ma miejsca na czułości. Polityka to bezwzględna gra ludźmi i słowami, tak jak bezwzględny jest w swoich atakach seryjny morderca. Prawda o człowieku może zaskoczyć. Pozory mylą, a czytelnik czuje satysfakcję z precyzyjnie zaplanowanej fabuły i intrygi, a właściwie dwóch intryg – kryminalnej i politycznej. Warto zwrócić uwagę na wypowiedzi kandydatów na prezydenta i polityków, by zrozumieć, jaka moc mają słowa i jak potrafią omamić i ile zdziałać.

„Damę z blizną” przeczytałam jednym tchem. Powieść bardzo aktualna, choć jest jedynie fikcją literacką. Porusza i skłania do refleksji, choćby nad kwestią aborcji i nad tym, kto rządzi krajem.

Avatar użytkownika - justynazniszczol
justynazniszczol
Przeczytane:2021-07-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Dobrych kryminałów ostatnio jest pod dostatkiem, a co cieszy jeszcze bardziej, autorami tych bardzo dobrych są polscy pisarze.

Do ich grona można z całą pewnością zaliczyć Izabelę Szylko i jej „Damę z blizną”

Choć ta książka to w głównej mierze kryminał to można znaleźć tu kilka innych gatunków, mamy tu elementy powieści sensacyjnej, thrillera i to tego psychologicznego.

Autorka wprowadza nas w świat polityki, w czas kampanii prezydenckiej, podczas której zaczynają dziać się dziwne rzeczy, najpierw zostaje uprowadzona żona głównego kandydata, a krótko po tym jak zostaje odnaleziona ginie sam kandydat. Czy to zabójstwo polityczne? Wszystkie poszlaki na to wskazują?

Kim jest żona tegoż polityka i jak to możliwe, że tak łatwo poradziła sobie z traumą po uprowadzeniu i gwałcie? Czy to może ona powinna zastąpić w męża w drodze po stanowisko głowy państwa?

Autorka stworzyła pełną emocji opowieść o tym czym jest polityka i jakie znaczenie w polityce ma człowiek jako jednostka. Obnażyła tym samym wszelkie mankamenty systemu politycznego, pokazała jak łatwo można manipulować opinią publiczną, jak łatwo można sterować ludźmi. A co ważniejsze autorka świetnie pokazała prawdę o mediach, które już dawno zatraciły swoją podstawową rolę, bycia informatorem, a stały się częścią aparatu politycznego dzieląc się na tych, którzy służą władzy, lub którzy służą opozycji. A gdzie obiektywizm, chłodna kalkulacja?

„Dama z blizną” to świetna książka, pełna niespodziewanych zwrotów akcji i jeszcze bardziej zaskakującego zakończenia. Nieprzewidywalna, ambitna, nieoczywista, po prostu dobra książka. POLECAM!!!

Avatar użytkownika - nata5551
nata5551
Przeczytane:2021-06-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Czytam Pierwszy,

Adela, żona polityka zostaje porwana i zgwałcona. Na szczęście w ostatniej chwili zostaje uratowana z rąk porywacza. Czy mąż na prawdę wspiera Adelę? Czy kariera polityczna jest ważniejsza niż żona? Jest wiele pytań. Gdzie znika Adela? Co się z nią stało? W końcu kto stoi za morderstwem polityka?
Książka posiada ciekawą fabułę z zaskakującymi zwrotami akcji i wątkami. Czytało mi się ją z ogromnym zainteresowaniem, zaciekawieniem, nie mogąc się doczekać rozwiązania zagadki tajemniczego morderstwa polityka. A jej rezultat był wielce zaskakujący.
Serdecznie polecam.

„Dama z blizną” Izabeli Szylko to bardzo przyjemna lektura z kategorii kryminał. Czytając ją czekałam cały czas na to kiedy wydarzy się morderstwo, kto zginie i dlaczego i oczywiście czy morderca zostanie złapany. Muszę przyznać, że autorka bardzo mnie zaskoczyła i to pozytywnie. Czytając, miało się wrażenie, że jest się uczestnikiem politycznych rozgrywek i przecież nic złego stać się nie powinno, a jednak było inaczej. Często ludzie mówią, że potrafią przebaczyć, ale nie zapomnieć, wiele ran leczy czas, wspomnienia zatrą się w pamięci, ale blizny pozostaną. I tak jest w tej książce, niby można zapomnieć, na pozór wszystko pięknie wygląda, nawet blizny są zatuszowane, a jednak pewne „ale” pozostaje. Polecam lekturę, bo jest warta przeczytania i mam nadzieję na kolejną tak dobrą książkę tej autorki. Okładka świetnie oddaje to co będzie miało miejsce na końcu.

Szpilki za milion
Izabela Szylko0
Okładka ksiązki - Szpilki za milion

Zakręcona komedia kryminalna Uczciwy złodziej, perfidna celebrytka i oszukany kochanek - to musi być mieszanka wybuchowa! Jacek Sparowski tego...

Madonna Z Hiacyntem Br
Izabela Szylko0
Okładka ksiązki - Madonna Z Hiacyntem Br

Skazany za zamordowanie kochanki znany aktor Jacek Jarecki na mocy amnestii wychodzi po dziesięciu latach na wolność. Twierdzi, że jest niewinny i chce...