Damy srebrnego wieku

Królowe epoki przepychu i upadku - Kamil Janicki powraca do historii silnych kobiet! Kontynuacja bestsellerowych Dam złotego wieku, na jaką czekaliśmy!

XVII wiek był stuleciem nieskrępowanej wolności, ale tylko dla tych, którzy nosili szlacheckie kontusze. Jednak być może było to przede wszystkim stulecie wyjątkowych kobiet? W dużej mierze dzięki nim trudny wiek XVII nie przeszedł do historii jako epoka ostatecznego upadku, ale srebrny okres dziejów Rzeczypospolitej...

W swojej najnowszej książce Kamil Janicki z doskonałym wyczuciem napięć i dramatów snuje opowieść o potężnych i ambitnych Francuzkach na polskim tronie: Ludwice Marii Gonzadze - żonie Władysława IV i Jana Kazimierza, oraz wielkiej miłości Jana III Sobieskiego - Marii Kazimierze d'Arquien, zwanej Marysieńką.

Ludwika Maria namawiała drugiego męża, by wytrwał w oporze przeciw Szwedom nawet w najczarniejszych chwilach niszczycielskiego potopu. To ona wizytowała polskie szańce pod Warszawą, a gdy starcia zbrojne dobiegły końca, podjęła konieczną - ale też skazaną na porażkę - walkę o reformę kraju. Maria Kazimiera jako siedemnastoletnia panna na wydaniu wyszła za Jana Zamoyskiego, gdy jednak mąż niespodziewanie umarł (mając zaledwie 37 lat), nie minęły dwa tygodnie, a Maria Kazimiera i pan Sobieski potajemnie stanęli na ślubnym kobiercu. Stało się to nie tylko za zgodą, ale wręcz pod naciskiem królowej, która - w myśl zachowanej relacji niemieckiego szpiega - przyłapała ich nocą ,,na uczynku".

Oto wciągająca biografia przedstawicielek najświetniejszych arystokratycznych rodów Francji, którym udało się trzeźwo, dalekosiężnie i wytrawnie zagrać bardzo trudną kartą.

Informacje dodatkowe o Damy srebrnego wieku:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2022-07-13
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: Biografie zbiorowe

Kup książkę Damy srebrnego wieku

Damy srebrnego wieku - opinie o książce

Wiek XVII była stuleciem złotej wolności, która coraz bardziej pogrążała kraj w chaosie. Przez to stawał się coraz bardziej łakomym kąskiem dla państw ościennych. Na (nie)szczęście na królewskim dworze znalazły się dwie Francuzki, które miały inną wizję rządzenia niż polscy możnowładcy. Mowa tutaj o Ludwice Marii Gonzaga- żonie dwóch królów oraz Marii Kazimierze zwanej Marysieńką. Obie rzutkie, przedsiębiorcze, snuły wielkie plany na przyszłość. Pragnęły zmian, ale na ich drodze nieustannie natrafiały na przeszkody w postaci szlacheckich przywilejów, które prowadziły do totalnej anarchii w kraju. Jednak tylko dzięki nim Rzeczypospolita miała kilka chwalebnych momentów.
Damy srebrnego wieku to książka, po którą sięgnęłam z wiarą, że odsłoni przede mną nieznane fakty z przeszłości, usystematyzuje wiedzę dotyczącą okresu złotej wolności szlacheckiej i pozwoli poznać życie naszych dwóch królowych. Nie muszę mówić, że książka spełniła moje oczekiwania, prawda? Autor po raz kolejny udowodnił, że kobiety we wcześniejszych epokach nie musiały być tylko niemymi obserwatorkami i bezwolnymi pionkami w wielkiej grze. Świetnym przykładem są bohaterki Dam srebrnego wieku, szczególnie Ludwika Maria. Do tej pory znałam ją, ale powierzchownie. Tymczasem okazało się, że uchroniła, przynajmniej na jakiś czas, Rzeczypospolitą przed kompletną katastrofą. Była lepszym politykiem niż niejeden mężczyzna.
Przy okazji książka odsłoniła patologię demokracji szlacheckiej i polskich przywar, które wciąż istnieją w przestrzeni publicznej. Odebrałam to jako przestrogę. Warcholstwo, kłótnie i wojenki odpowiedzialnych za kraj mogą doprowadzić do utraty niepodległości. Damy srebrnego wieku to nie tylko książka o bohaterskich królowych, ale o degradacji życia społecznego w czasach demokracji szlacheckiej. W środku umieszczono wiele ciekawostek z życia prywatnego polskich par monarszych. Książka pozwoliła spojrzeć na historię jako na łańcuch przyczynowo- skutkowy, którego chcąc nie chcąc jesteśmy częścią. Oczywiście polecam tę książkę z całego serca.

Upadłe damy II Rzeczpospolitej. Prawdziwe historie
Kamil Janicki 0
Okładka ksiązki - Upadłe damy II Rzeczpospolitej. Prawdziwe historie

BEZWZGLĘDNE, ZDECYDOWANE I ŚMIERTELNIE NIEBEZPIECZNE. NAJSŁYNNIEJSZE ZBRODNIARKI II RP! Słowa ze słuchawki długo jeszcze dudniły w uszach młodej sekretarki:...

Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę
Kamil Janicki0
Okładka ksiązki - Damy przeklęte. Kobiety, które pogrzebały Polskę

Dla władzy i dla dobra dzieci były gotowe rozerwać kraj na strzępy. Czarne wdowy, które unicestwiły monarchię. Dla Judyty cel zawsze uświęcał środki...