Długi kosmos

Tom 5 cyklu Długa Ziemia

Lata 2070-2071. Minęło prawie sześćdziesiąt lat od Dnia Przekroczenia, a na Długiej Ziemi rozwija się nowa, postludzka społeczność Następnych.

Dla Joshuy Valienté, dobiegającego siedemdziesiątki, nadszedł czas, by wyruszyć na jeszcze jedną, ostatnią samotną wyprawę do Wysokich Meggerów: po przygodę, która zmienia się w katastrofę. Kiedy staje wobec bezpośredniej groźby śmierci, jedyną nadzieją ocalenia staje się stado trolli. Kiedy jednak Joshua musi się zmierzyć z własną śmiertelnością, Długa Ziemia odbiera sygnał z gwiazd - sygnał odebrany przez radioastronomów, a także - w sposób bardziej abstrakcyjny - przez trolle i przez wielkie trawersery. Wiadomość jest prosta, ale o porażających implikacjach:

DOŁĄCZCIE DO NAS.

Superinteligentni Następni odkrywają, że przekaz zawiera też instrukcje budowy ogromnej sztucznej inteligencji. By ją jednak skonstruować, muszą szukać pomocy w uprzemysłowionych światach ludzi. Część po części, bajt po bajcie, montują komputer rozmiarów kontynentu - urządzenie, które zmieni miejsce Długiej Ziemi w kosmosie i ujawni ostateczny, afirmujący życie cel tych, którzy wysłali wiadomość. Jej sens dociera do wszystkich i odczują je wszyscy - ludzie i inne gatunki, młode i stare, społeczności i pojedyncze osoby - którzy zamieszkują Długą Ziemię.

Oda do radości nieskrępowanego tworzenia światów... pomysłowość nieznająca spoczynku...
,,Guardian"

Pomysłowe, zachwycające SF w najlepszej formie... Porywająca opowieść mistrzów.
,,Independent on Sunday"

Oto przybywają znowu, Terry Pratchett i Stephen Baxter, skacząc wzdłuż kwantowego łańcucha planet niczym oszołomieni chłopcy - to wielka radość spotkać ich raz jeszcze... Porywający i nieodmiennie wciągający.
,,SFX"

Wspaniale napisane... Inteligentnie, dowcipnie i porywająco.
,,Daily Mail"

Znakomita wspólna science fiction... Do polecenia każdemu, kto kocha być zaskakiwanym.
IO9.com

Ze swą zawsze obecną fantazją [Pratchett] znakomicie współpracuje z Baxterem, dodając nieco tak potrzebnej radości do świata science fiction.
,,Sunday Times"

Cudownie wizualna, inteligentnie wyobrażona... przypomina nam, jak czarujący i głęboki jest ten cykl.
forwinternights.com

Terry Pratchett był uznanym pisarzem, twórcą bestsellerowego cyklu książek o świecie Dysku, z których pierwsza - ,,Kolor magii" - ukazała się w roku 1983. Czterdziesta pierwsza i ostatnia powieść o Dysku, ,,Pasterska korona", została wydana w roku 2015. Książki były często adaptowane jako sztuki teatralne i filmy. Terry Pratchett był laureatem wielu nagród, między innymi Carnegie Medal; otrzymał też tytuł szlachecki za zasługi dla literatury. Zmarł w roku 2015.

Stephen Baxter to jeden z najpopularniejszych brytyjskich twórców science fiction i laureat licznych nagród. Wśród jego książek warto wspomnieć o cyklu ,,Xelee", powieściach ,,Odysei czasu" (pisanych wspólnie z Arthurem C. Clarkiem), o ,,Statkach czasu" - kontynuacji ,,Wehikułu czasu" H.G. Wellsa, opowieści o Doktorze Who ,,The Wheel of Ice", oraz, ostatnio, epickich historiach z bardzo dalekiej przyszłości ,,Proxima" i ,,Ultima". Mieszka w Northumberland.

Informacje dodatkowe o Długi kosmos:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2017-05-11
Tytuł oryginału: The Long Cosmos
Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa

Kup książkę Długi kosmos

Długi kosmos - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-05-09, Ocena: 4, Przeczytałem,
DŁUGA DROGA DO CELU Z literackimi gigantami tak to już jest, że nawet po śmierci ich twórczość nie przestaje się ukazywać. I nie mówię tu tylko o wznowieniach klasycznych utworów, ale przede wszystkim o niewydanych za życia dziełach. Podobnie jest z Terrym Pratchettem, który wprawdzie zmarł przed dwoma laty, jednak na półkach księgarskich wciąż pojawiają się jego ,,nowości" - i pewnie nieprędko przestaną, jako że pozostawił po sobie wiele niedokończonych książek. ,,Długi Kosmos", podobnie jak to było z wieńczącą ,,Świat Dysku" ,,Pasterską koroną", to znakomite pratchettowe pożegnanie z kolejną serią, do której przyłożył rękę. Joshua Valienté ma obecnie 67 lat i znów staje oko w oko z przygodą i niebezpieczeństwem. Kiedy odwiedza grób żony na Podstawowej Ziemi, w Wysokich Meggerach jak echo odbija się czyjeś wezwanie. Proste słowa DOŁACZCIE DO NAS niosą ze sobą brzemienne w skutkach konsekwencje, wezwanie zostaje odebrane też przez innych, jak ustalają Następni komunikat trafił także do Niskich Ziem. Do tego w outernecie pojawiają się informacje o dziwnych zjawiskach na Długiej Ziemi - fenomen dotarł nawet do trolli, choć na zupełnie innym poziomie. Kiedy Następni odkrywają, że wiadomość zawiera instrukcję budowy sztucznej inteligencji, zaczynają szukać pomocy w jej stworzeniu. Do czego to wszystko doprowadzi? Seria duetu Pratchett/Baxter to rzadko spotykany we współczesnej fantastyce dość klasyczny przykład zachłyśnięcia się nieskończonymi możliwościami wyobraźni i eksploracją kosmosu/innych światów. Podobne elementy gatunkowe równie silnie eksplorowano w czasach, kiedy science fiction dopiero się rodziło, oczywiście nigdy o nich nie zapomniano, jednak zapomniano jak powinno się to robić. ,,Długi Kosmos", jak i pozostałe cztery tomy serii dają nadzieję, że jednak ten rodzaj fantastyki nie umarł. Pomysł na te powieści był zasadniczo dość prosty, ale nie o odkrywczość tu chodzi, tylko o dobre wykonanie. Pewien geniusz wynajduje aparat zwany krokerem, ten zaś pozwala na ,,przekraczanie" do innego świata. Jeśli ktoś chce wrócić do początku przesuwa przełącznik w drugą stronę, ale może też odwiedzić inne światy. I kolejne. I następne. Taki prosty zabieg pozwala autorom na dowolne eksplorowanie zarówno tych nowych Ziem, jak i własnej wyobraźni. I widać, że Pratchett oraz Baxter doskonale bawili się dając upust swoim marzeniom oraz dziecięcemu zachwytowi tym, co nieznane, obudowując ten prosty pomysł coraz bardziej złożonymi, dojrzałymi i intrygującymi wizjami. Pod względem stylu ,,Długi Kosmos" jest powieścią lekką, przyjemną, ale napisaną na poważnie. Może i jest to fantastyka stricte rozrywkowa, ale zabawa, którą oferuje jest o wiele lepsza, niż w przypadku większości dostępnych na rynku pozycji z tego gatunku. Szkoda więc, że to już koniec, ale z drugiej strony dobrze że koniec nastąpił w tak dobrym momencie. Jeśli więc znakomicie bawiliście się czytając poprzednie tomy albo też szukacie naprawdę udanego Sci Fi (,,Kosmos..." można mimo wszystko czytać bez znajomości poprzednich tomów), sięgnijcie po tę opowieść. Warto. Premiera już 11 maja. Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/05/09/dlugi-kosmos-terry-pratchett-stephen-baxter/
Avatar użytkownika - NataliaJJ
NataliaJJ
Przeczytane:2022-12-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2022, 12 książek 2022,
Mgnienie ekranu. Zbiór opowiadań
Terry Pratchett0
Okładka ksiązki - Mgnienie ekranu. Zbiór opowiadań

Wszystkie światy Terryego Pratchetta ponad trzydzieści opowiadań mistrza humorystycznej fantastyki, od debiutu, po historie z kultowego Świata Dysku...

Warstwy Wszechświata
Terry Pratchett 0
Okładka ksiązki - Warstwy Wszechświata

Prace ziemne odsłoniły szkielet plezjozaura z napisem "Skończyć z próbami nuklearnymi". Dyrektor budowy Kin Arad nie jest zaskoczona – ma dwieście...