Do zobaczenia w innym życiu

W PĘTLI CZASU I MIŁOŚCI

Thora i Santi już się znają
Dwoje nieznajomych w obcym mieście. Thora i Santi spotykają się przypadkowo, ale od pierwszej chwili czują się sobie bliscy. Tragiczny wypadek szybko przerywa ich historię.

Spotkają się znowu.
Okazuje się, że to tylko jedna z alternatywnych wersji wydarzeń. Thora i Santi spotykają się na nowo w różnych wariantach swojego życia: raz jako nauczyciel i uczennica, później opiekunka i umierający pacjent. W powracających istnieniach wielokrotnie zostają przyjaciółmi, partnerami, kochankami, a nawet wrogami.

Tylko oni mogą sprawić, żeby to nie był ostatni raz...

Gdy jednak pewne schematy zaczynają się powtarzać, a mgliste wspomnienia nabierać kształtów, Thora i Santi odkrywają prawdę o swoim tajemniczym połączeniu. Czy zdołają uniknąć końca miłości i kresu wspólnego życia?

Informacje dodatkowe o Do zobaczenia w innym życiu:

Wydawnictwo: Poradnia K
Data wydania: 2023-07-26
ISBN: 9788367195935

Kup książkę Do zobaczenia w innym życiu

Do zobaczenia w innym życiu - opinie o książce

Santi i Thor – dwoje nieznajomych, których łączy bardzo dużo. Są młodzi, mają plany i marzenia, a kiedy się poznają, praktycznie od razy łączy ich nic porozumienia. Jednak ta znajomość nie trwa długo. Tragiczny wypadek ich rozdziela, kończy życie chłopaka. Czy to koniec ich wspólnej drogi i to w momencie, kiedy dopiero się zaczęła? I tak i nie. Ta dwójka spotyka się jeszcze wiele razy, jednak w zupełnie innym życiu. Już nie są tymi samymi osobami, za każdy razem mają inną relację, spotykają się w innym momencie swojego życia. Łączy ich relacja uczennica – nauczyciel, mąż – żona, a nawet ojciec – córka. W jednym życiu się przyjaźnią, w innym kochają, a w jeszcze innym nienawidzą. Jednak jest coś, co zawsze ich łączy – wspólna pasja, jaką jest kosmos. W pewnym momencie zaczynają przypominać sobie fragmenty z poprzednich żyć, czuć, że łączy ich niezwykła więź. Czy odkryją o co, w tym wszystkim chodzi? Czy to dla nich szansa a może przekleństwo? Jak potoczą się losy Santiego i Thory?

Zacznę od tego, że moim zdaniem nie jest to książka dla każdego. Jest zupełnie inna niż większość mi znanych. Wymaga pełnego skupienia podczas czytania, ponieważ mamy wiele wcieleń bohaterów, a co za tym idzie wiele wątków. Mnie osobiście się podobała, chociaż nie od samego początku. Podzielona na trzy części i tak naprawdę mnie wciągnęła od drugiej. Początek przeczytałam, jednak bez problemu mogłam się od książki oderwać pomiędzy kolejnymi życiami bohaterów. Kiedy zaczęłam drugą część, nie było już takiej możliwości, musiałam dowiedzieć się co, jest dalej, jak potoczą się ich losy.

Głównych bohaterów mamy dwoje – Santiego i Thor. Jacy się okazali? Tak naprawdę zależy od wcielenia. Poznajemy ich w różnych sytuacjach, za każdym razem mają inną liczbę lat. Według mnie nie da się ich jednoznacznie określić, a jednocześnie uważam, że są postaciami ciekawymi, dobrze wykreowanymi.

Na stronie wydawnictwa zamieszczona jest informacja „Wkrótce ekranizacja powieści z Gal Gadot (aktorką znaną m.in. z kreacji Wonder Woman) w roli głównej. Produkcją filmu zajmie się Atlas Entertainment.” i przyznam szczerze, że już jej nie mogę się doczekać. Na pewno obejrzę, żeby zobaczyć czy jak wypadnie w porównaniu do książki.

„Do zobaczenia w innym życiu” to książka zupełnie inna niż te mi znane i mnie to się spodobało. Od pewnego momentu bardzo mnie wciągnęła i z przyjemnością polecam.

Recenzja pojawiła się również na moim blogu - Mama, żona - KOBIETA

Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2023-07-26, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2023,

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam, żeby przy nowo poznanej osobie natychmiast czuć się swobodnie i rozmawiać z nią bez żadnego skrępowania? Czy zdarzyło się Wam odnieść wrażenie, że choć poznaliście kogoś parę minut temu, to czujecie, jakbyście się znali od wielu lat? Ja kilka razy miałam takie odczucie. Dziwne, ale ekscytujące i zastanawiające… może wszystko jest zapisane w gwiazdach, a energia naszych wcieleń powraca?

Santi i Thora poznają się przypadkiem na pierwszym roku studiów. Ku ich zaskoczeniu spotykają się znowu i znowu, i znowu w coraz to nowszych wcieleniach rozpoznając siebie jako dobrych znajomych i bratnie dusze. Dlaczego jednak tak się dzieje? Czy w kolejnym istnieniu również się odnajdą i rozpoznają?

„Dwoje ludzi jest dla siebie wieczną zagadką”.

Początkowo fabuła wydawała mi się dziwaczna, ale z uporem maniaka brnęłam w nią dalej, między innymi dlatego, że Autorka posłużyła się zapętleniem czasowym. Uwielbiam ten zabieg w literaturze. Przepadam za twórczością Musso, który w swoich powieściach często go stosuje. Pisząc o zapętleniu czasowym, nie mam na myśli sytuacji, w której znalazł się bohater Dnia Świstaka. Santi i Thora powracają na ziemię i spotykają się, za każdym razem będąc w innym wieku, w odmiennej sytuacji życiowej i w różnych relacjach. W jednym wcieleniu oboje są studentami, w innym mężem i żoną, parą policjantów, studentem i promotorem, a nawet występują w relacji ojciec – córka. Zawsze jednak przypominali sobie o swoich istnieniach i wzajemnych interakcjach. Za każdym razem dążą do spotkania, pamiętając miejsca, które ich połączyły w innych życiach. Koleje losu zawsze zaś kierowały ich do niemieckiego miasta. Będąc w Kolonii, robią wszystko, by się odnaleźć i wspólnymi siłami rozwikłać zagadkę swoich bytów. Jest to nagroda czy kara, forma zemsty czy oczyszczenia i naprawy życiowych błędów? A może za tym kryje się jeszcze coś innego? Nigdy nie było pewne, które z nich powróci pierwsze, dlatego wpadli na pomysł zostawiania wiadomości w postaci graffiti na murach zrujnowanej wieży zegarowej. Podczas lektury owa wieża kojarzyła mi się z filmem Powrót do przeszłości, więc również z podrożą w czasie.

Książka Catriony Silvey jest specyficzna i bardzo oryginalna. Wydaje mi się, że nie każdy odnajdzie się w tej historii. Mnie urzekła. Fabuła była nieoczywista, magiczna i skłaniająca do rozważań natury filozoficznej: jaki jest sens i cel naszego istnienia? Czy jest on zaprogramowany, czy rzeczywiście wszystko zależy tylko od nas, czy może część wydarzeń zapisana jest w gwiazdach? Może nasza decyzyjność jest tylko ułudą, z którą się rodzimy i z którą umrzemy, czując się bardziej lub mniej spełnieni? Czy za wszelką cenę warto dążyć do realizacji najskrytszych marzeń? Autorce w sposób bardzo ciekawy udało się wybrnąć z zakręconej i zapętlonej w czasie fabuły. Nawet pod sam koniec zaskoczyła mnie gwałtownym zwrotem akcji. Do zobaczenia w innym życiu polecam czytelnikom, którzy lubią niestandardową literaturę i mają odwagę wraz z bohaterami odkrywać prawdziwe „ja”.

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję PORADNI K.

Avatar użytkownika - malutkaska
malutkaska
Przeczytane:2023-12-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Posiadam,

Wierzycie w przeznaczenie? Uważacie za możliwe, by dwoje zupełnie obcych sobie ludzi trafiło na siebie przypadkiem i połączyło się na całe życie a nawet dłużej? Właśnie to spotkało Thorę Liškovą i Santiago Lópeza Romero, bohaterów debiutanckiej książki Catriony Silvey pt. ,,Do zobaczenia w innym życiu", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Poradnia K.
?
Gdy Nasi bohaterowie po raz pierwszy spotkali się w Kolonii, jeszcze nie wiedzieli, że nie zdążą się nacieszyć tą chwilą. Choć minęła ona w mgnieniu oka, wraz z jej końcem niewidzialna granica życia i śmierci przestała dla nich istnieć, a za każdym razem, gdy jedno odchodziło z tego świata, spotykali się ponownie w innych wcieleniach.
?
Thora i Santi raz prezentują się czytelnikom jako rodzeństwo, innym razem jako zakochani z dużą różnicą wieku w związku, by wreszcie pozostawać również w relacjach nauczyciel - uczennica czy lekarka - pacjent. Kiedy z każdym kolejnym rozdziałem widzimy ich w innej konfiguracji, mamy wrażenie, że będą tak napotykać na siebie w nieskończoność. Okazuje się jednak, że nie taki jest plan, a historia tych dwojga wcale nie przypomina typowego romansu.
?
Zaskakujący zwrot akcji i wątki z pogranicza science fiction to niewątpliwie największe zaskoczenia tej książki. Jeśli dodamy do tego dysputy filozoficzne bohaterów i rozmaite scenariusze, w których spotykają się Thora i Santi, to otrzymamy wspaniały debiut Catriony Silvey, którego nie sposób zaszufladkować w jednej kategorii gatunkowej. To piękna opowieść o wielu wymiarach miłości, która nie zawsze jest uczuciem oczywistym i możliwym do spełnienia. To także historia o niezwykłym, godnym podziwu poświęceniu dla drugiego człowieka, którego jako czytelnicy możemy się uczyć od tej wyjątkowej pary.
?
Gorąco polecam ,,Do zobaczenia w innym życiu" wszystkim, którzy wierzą w wędrówkę dusz i mają ochotę przeżyć fascynującą przygodę z pogranicza jawy i snu oraz tym, którzy oczekują od literatury czegoś więcej niż przeciętność.