Dom Holendrów

Powieść nominowana do Nagrody Pulitzera, porównywana do twórczości F. Scotta Fitzgeralda

Jedna z najważniejszych książek 2019 roku według ,,New York Timesa" i ,,Time'a"

Nad Domem Holendrów zapada zmierzch. Jego ogromne okna kolejno rozjaśniają się ciepłym światłem. Danny i Maeve Conroyowie zaparkowali wysłużonego oldsmobile'a po drugiej stronie ulicy, by obserwować rozgrywający się spektakl cieni.

To dom, w którym dorastali. Spełnienie marzeń i ambicji ich ojca, a jednocześnie miejsce znienawidzone przez ich matkę. Dom, który stracili razem z rodzinnym majątkiem i którego dziedzictwo rzuciło cień na całe ich życie.

Dom Holendrów jest opowieścią o rodzinnych więziach, stracie, poświęceniu i przebaczeniu. Ann Patchett z mistrzowską precyzją rozbiera na części pierwsze amerykański mit o tym, że każdy może napisać swoją historię na nowo, odciąć się od korzeni i zapuścić własne. Jej najnowsza powieść to misternie utkane studium pamięci - pokazuje, jak bezustannie rezonuje w nas przeszłość i jak chcąc nie chcąc powtarzamy błędy naszych rodziców.

Nie ma w literaturze przypowiesci o matce marnotrawnej - Ann Patchett tworzy wiec własna: piekna, bolesna i przejmujaca. Autorka jest mistrzynia dystyngowanej i wciagajacej prozy, a Dom Holendrow to jeden z najlepszych portretow rodziny, jakie czytałem. Pod jej piorem całkiem zwyczajne zycie zamienia sie w opowiesc, od ktorej nie mogłem sie oderwac.

- Marcin Meller

,,Zmienne koleje losu patchworkowej rodziny ukazane na przestrzeni pięciu dekad [...]. Poruszający portret niezwykłego domu i mieszkającej w nim nieszczęśliwej rodziny".

- ,,The Times", Book of the Year

,,Obłędnie wciągająca saga rodzinna o utraconym dziedzictwie".

- ,,The Guardian", Books of the Year

,,Jedna z moich ulubionych współczesnych pisarek. Chyba nigdy się nie zdarzyło, żeby jej powieść nie chodziła za mną jeszcze przez długie tygodnie po przeczytaniu".

- Gillian Anderson

,,Rozkosz".

- Nigella Lawson

Informacje dodatkowe o Dom Holendrów:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2024-05-01

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Dom Holendrów

Tom Lake
Ann Patchett0
Okładka ksiązki - Tom Lake

NOWA POWIEŚĆ AUTORKI BESTSELLEROWEGO DOMU HOLENDRÓW Wiosną 2020 roku trzy córki Lary wracają do rodzinnego sadu w północnym Michigan. Podczas długich...

Stan zdumienia
Ann Patchett0
Okładka ksiązki - Stan zdumienia

Marina nie chciała tam jechać. Lubiła śnieg w Minnesocie, swoje laboratorium i bliskość mężczyzny, którego kochała. Ale nie miała wyjścia. Ktoś...

Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis