Dwa jabłka Adama

Miłość, pożądanie i zdrada oczami mężczyzny, który znalazł się na rozdrożu.
On - wzorowy mąż i ojciec, utrzymujący rodzinę z pracy tłumacza.

One - wzorowa żona i matka oraz jego koleżanka z zamierzchłej przeszłości.

Przypadkowe spotkanie Adama i Diany w ich rodzinnych stronach staje się początkiem erotycznej i psychologicznej gry pomiędzy nimi, w którą wkrótce zostaje wciągnięta również jego żona Lidka. Z pozoru zwykły romans okazuje się niemożliwy do zakończenia, a fascynacji koleżanką z dzieciństwa ulega też żona Adama. Prowadzi to do trudnego, poliamorycznego układu, w którym wszyscy troje będą musieli zweryfikować wszystko, w co do tej pory wierzyli.

W tym menage a trois - gospodarstwie domowym trzech osób - powstaje wzajemna sieć skomplikowanych i dzikich uzależnień, w której będzie się jeszcze musiało znaleźć miejsce dla małego dziecka.

"Musiała wiedzieć, że kochał się z Dianą - nawet jeśli nie dzisiaj, to niedawno. Nie była głupia, miała świadomość, co ich połączyło. A składając swoją niemoralną propozycję, wyraziła zgodę, by tego nie przerywali. Miał więc je obie i fakt, że kochał się z jedną i drugą tego samego dnia, nagle stracił znaczenie. Bo obie były ważne. Bo bez obu nie było życia."

Informacje dodatkowe o Dwa jabłka Adama:

Wydawnictwo: Editio
Data wydania: 2019-07-02
Język oryginału: Polski

Kup książkę Dwa jabłka Adama

Dwa jabłka Adama - opinie o książce

Adam to młody człowiek, który ma wszystko. Oddaną żonę, wspaniałą córkę, pracę, pieniądze, samochód, przyjaciół, dom, nawet kredyt ma! O. Hipoteczny.
Pewnego razu wyjeżdża na wieś, do domku letniskowego, by skończyć zaplanowane tłumaczenie. Potrzebuje ciszy, spokoju i zebrania myśli. Akurat w tym samym czasie, po sąsiedzku spotyka koleżankę z dawnych lat. I w tym momencie zaczyna się kabaret...

Gdy czytam, za każdym razem próbuję zrozumieć bohaterów literackich, wyrobić sobie o nich jakąś opinię. Także to co zaraz przeczytacie, nie jest uderzeniem w nikogo realnego, chociaż zdaję sobie sprawę, że taki hit, może się zdarzyć w prawdziwym życiu.
Adam - facet tylko z nazwy i z racji budowy ciała. Inaczej nie mogę o nim powiedzieć. To idealny przykład na "cieniasa" i kogoś, kim prawdziwy mężczyzna nie powinien być. Niezdecydowany, miękki, zakłamany, momentami arogancki, myślący dolną częścią ciała i niezasługujący na nikogo. W sumie dobrze, że skończyło się tak a nie inaczej, szkoda tylko dziecka. Tak... Dziecka.
Diana - kochanka, to dziewczyna, która pracą się nie trudzi. Lepiej siedzieć na garnuszku bogatego kochanka, a może i kilku? Swoje wdzięki rozdaje na lewo i prawo. Z początku ją lubiłam. Wydawała się całkiem spoko dziewczyną. Lubiłam ją nawet po skoku w bok z Adamem. No cóż... Czasem się zdarza. Ale to co odwaliła później... To w głowie się nie mieści. Gdzie honor? Nie wiem, chyba zapomniałam zabrać z szafki bogatego kochasia...
Lidka - żona. To kobieta, którą bardzo los doświadczył. Miałam do niej ogromny szacunek i podziw. Naprawdę. Trudne dzieciństwo, śmierć ojca, problemy z dzieckiem. I w sumie mogłabym ją usprawiedliwiać do końca. Tylko chyba nie chcę... Nie potrafię zrozumieć co nią kierowało gdy zapraszała by niewierny mąż i jego kochanka, zamieszkali wspólnie...

Jest to pierwsza książka, która kończy się trójkątem! Nie, żebym była jakaś zboczona, ale jak już powiedziało się "A", to liczyłam na koniec rozwinięcie "B". Przeliczyłam się ;) Czytelnik pozostaje też nie do końca zaspokojony, bo historia urywa się i... chciałoby się więcej. Myślę, że Panie stworzyły rodzinę. Jeśli tak, to jest to dobry pomysł na historię, o jakiej w Polsce też chyba jeszcze nikt nie czytał ;)

Jeśli chodzi o ocenę. Z jednej strony książka fajna, szybka do czytania, z interesującą fabułą, ciekawą narracją. Z drugiej strony dziwne i mało przyjemne określenia osób puszystych - "świnia" i "świński ryj" - no sorry... Wielki minus. Przecież każdy ma prawo do szczęścia. A tu koleś rzuca się na wszystko co szczupłe, mimo, że kiedyś było prosiakiem... Nie trawię generalizowania i opierania się tylko na wyglądzie...
Cała historia wkurzająca, powinna dawać do myślenia, ale kreowani bohaterowie są tak płytcy i z kosmosu, że nie sądzę by ktoś potraktował ich i historię poważnie.
W każdym razie, nie łapmy 3 srok za ogon i szanujmy swoje rodziny i siebie!!

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2019-07-24, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2019,

Miłość, pożądanie i zdrada oczami mężczyzny, który znalazł się na rozdrożu.

On - wzorowy mąż i ojciec, utrzymujący rodzinę z pracy tłumacza.

One - wzorowa żona i matka oraz jego koleżanka z zamierzchłej przeszłości.

"Myślę, że mężczyzna może w swoim życiu kochać więcej niż jedną kobietę."

Czy rzeczywiście człowiek może darzyć uczuciem więcej niż jedną osobę? Czy wyobrażacie sobie, aby prowadzić gospodarstwo domowe w trójkącie? Szczerze powiedziawszy ja nie. Tu z takim przypadkiem mamy do czynienia. Ta książka w pewien sposób pokazuje, że każdy z nas ma prawo do wyboru własnej drogi życiowej, związku, w którym będzie czuł się szczęśliwy. Ewa Podsiadły-Natorska pokazała, że nie boi się pisać o tematach kontrowersyjnych, tabu.

"Dwa jabłka Adama" z pewnością jest książką, jakiej na polskim rynku nie było. Chyba że się mylę? I nie chodzi mi o ten trójkąt, ale sposób, w jakim kierunku ta historia się potoczyła i jej zakończenie. Związki polimeryczne, co prawda istnieją, ale jak by nie patrzeć, to temat tabu, o którym w szerszym gronie raczej się nie mówi. To naprawdę miejscami dziwna, pokręcona powieść. Mamy tu nietuzinkową historię z szeroko rozbudowanym wątkiem psychologicznym. W rezultacie otrzymujemy pełen obraz myśli, uczuć i rozterek głównego bohatera. Jednakże podczas lektury momentami żałowałam, że nie mam do czynienia z narracją pierwszoplanową.

"Musiała wiedzieć, że kochał się z Dianą - nawet jeśli nie dzisiaj, to niedawno. Nie była głupia, miała świadomość, co ich połączyło. A składając swoją niemoralną propozycję, wyraziła zgodę, by tego nie przerywali. Miał więc je obie i fakt, że kochał się z jedną i drugą tego samego dnia, nagle straciło znaczenie. Bo obie były ważne. Bo bez obu nie było życia."

Dużym atutem książki okazali się jej bohaterowie, którzy wzbudzają skrajne emocje. Z całą pewnością nie można ich zaszufladkować. Autorka wnikliwie nakreśliła nam ich sylwetki. Mamy możliwość dokładnego poznania ich przeszłości, która wiele wyjaśnia jeśli chodzi o ich zachowanie i wybory, jakich dokonują w dorosłym życiu. Nie tylko postacie pierwszoplanowi zostali dobrze przedstawieni, ale również ci drugiego planu.

Muszę przyznać, że spodziewałam się jakiegoś gorącego erotyku (choć sceny miłosne się pojawiają), może czegoś słodkiego... natomiast otrzymałam coś zgoła innego. I powiem Wam, że zostałam naprawdę pozytywnie zaskoczona fabułą. Książka okazała się być oryginalną, nieprzewidywalną, wstrząsającą, a nawet dziwną lekturą. Ale w tej dziwności tkwi siła. Co tu dużo mówić, musicie przeczytać!

"Dwa jabłka Adama" to zaskakująca powieść o nieszczęśliwej miłości, pożądaniu, zdradzie, poświęceniu, chorobie, zagubieniu. To książka o fascynacji i uzależnieniu. Ciekawi jak wygląda miłość, pożądanie i zdrada oczami mężczyzny? Zajrzyjcie do lektury!

Wystarczy jedna chwila, by całe życie wywróciło się do góry nogami i nagle okazało się, że praktycznie nie znamy samego siebie. Znudzenie, monotonia, pokusa, pożądanie, a może szukanie nowych wrażeń? Właściwie nie sposób jednoznacznie ocenić, co takiego popchało ułożonego Adama, kochanego męża i ojca, w ramiona niespodziewanie spotkanej pięknej Diany. W momencie, gdy oboje przekroczyli cienką czerwoną linię, ich los miał pozostać spleciony już na zawsze, nie mogli jednak przypuszczać w jak zagmatwanej konfiguracji. Teraz, jako dwójka dorosłych ludzi muszą ponieść bolesne konsekwencje swej żądzy, co gorsza sięgną one również Lidki, małżonki Adama oraz ich maleńkiej, chorej córki. Czy zdrada i romans mogą mieć szczęśliwe zakończenie? Gdzie kończy się czyste, egoistyczne pożądanie, a zaczyna prawdziwa miłość? Czy można kochać dwie kobiety jednocześnie?

"Zdrada małżeńska, kłamstwa, oszustwa, zaniedbanie żony, córki, budowanie własnego szczęścia na cudzym nieszczęściu... Było więcej niż pewne, że przyjdzie mu za to zapłacić."

Wielu z was pewnie oburzył opis książki, a w stronę głównego bohatera popłynęła lawina krytyki i przekleństw. Jakże łatwo nam oceniać czyjeś postępowanie, nie będąc w tej samej sytuacji. Autorka ukazała całą okoliczność z perspektywy mężczyzny nie bez powodu. Myślę, że chciała w ten sposób po części udowodnić, że czasem nie ma szans, by zapanować nad własnymi emocjami, uczuciami, a rozbudzonej miłości, ani wyrzuty sumienia, ani świadomość krzywdy, nie dadzą rady uciszyć. Powieść uzmysławia również, że rodzice dla dobra swojego dziecka są w stanie znieść wszystko, nawet jeśli nikt inny nie rozumie ich pobudek.

"Oczywiście pozostawała jeszcze kwestia moralności. Co było lepsze: oszukiwać żonę i córkę, żeby zapewnić im święty spokój, czy powiedzieć prawdę, niszcząc im życie?"

Pisarka z niezwykłą wnikliwością opisała wszelkie emocje towarzyszące naszym postaciom, dlatego czytelnik zostaje w pełni zaangażowany w nakreśloną, skomplikowaną sytuację. Kreacja głównego bohatera jest nadzwyczaj staranna, a  jego lęki, rozterki, wyrzuty sumienia, które przeszywają go na wskroś, stają się niemal namacalne. Dość szybko zrozumiałam, że Adam przepadł całkowicie, uzależnił się od kochanki, do której z każdym dniem żywił gorętsze uczucie. Poczucie winy i całkowite rozbicie emocjonalne początkowo go blokowały, lecz żadne cierpienie i poświęcenie nie mogło go odciągnąć od Diany. Niestety, z tak skomplikowanej sytuacji nie ma łatwego wyjścia, zwłaszcza, gdy decyzja o rozwodzie nie miała szansy zapaść. Jak pogodzić romans, nadal trwającą miłość małżeńską i chęć utrzymania rodziny w stałym, znanym dziecku składzie? Rozwiązanie okazało się mało subtelne, wręcz zaskakujące dla wszystkich postaci, lecz dla samej pomysłodawczyni, jedyne słuszne. Co z tego wyniknie? Czy mieszkanie pod jednym dachem z żoną i kochanką to dobry wybór? Czy taki stan rzeczy ma szansę przetrwać?

"I tylko jedna myśl nie dawała mu spokoju: po co żyje człowiek, który krzywdzi innych?"

Język autorki należy do plastycznych i przystępnych, dlatego lektura jest czystą przyjemnością. Nie zabrakło tu emocjonujących dialogów oraz rozbudzających zmysły, pięknie i subtelnie opisanych scen erotycznych, jakie nadają historii pikanterii. Ogromną zaletą książki jest jej świeżość i nieprzewidywalność, dzięki czemu w amoku pochłaniamy kolejne strony i z wypiekami na twarzy kroczymy ku zakończeniu, które dodatkowo  szokuje i pozostawia w totalnym osłupieniu.

"Kochał każdą z nich, choć inną miłością. I żadnej nie chciał utracić."

"Dwa jabłka Adama" dla wielu może zdawać się powieścią kontrowersyjną, lecz moim zdaniem to przejmująca, choć szokująca, dramatyczna historia o nieszczęśliwej, niespełnionej, zakazanej i zranionej miłości. Autorka w niesłychanie wnikliwy sposób nakreśliła zdradę i towarzyszące jej silne emocje, ukazała ją niemal z trzech perspektyw, uświadomiła również, że z takiej sytuacji żadna ze stron nie wyjdzie bez szwanku. Jeśli kochacie książki wstrząsające, wywołujące lawinę niepojętych, lecz skrajnych uczuć, przeszywające na wskroś, a nawet przerażające swym autentycznym, prawdopodobnym przekazem, pozycja "Dwa jabłka Adama" z pewnością was zachwyci. To okrutna, naszpikowana trudnymi tematami  historia o tym, że czasem rządzące nami serce bywa zdradzieckie i okrutne, a choć obrana przez nie droga rani wiele osób, nie sposób się mu przeciwstawić. Polecam gorąco!

"Śmierć rodzica odziera człowieka z niewinności. Oddziela go grubą kreską od dzieciństwa. Powoduje emocjonalną hekatombę, jest zamachem na naszą osobowość."

Bądź tak po prostu
Ewelina Dobosz ;