Dwie karty

Tom 1 cyklu Teatr węży

Wkraczacie w świat Zmroczy - przesycony magią, posępny i fascynujący.

Srebrni magowie bezlitośnie ścigają wyznawców czarnej magii, uznanej za skażoną. Demony z Otchłani przybierają ludzką postać i przenikają do świata śmiertelników... W Shan Vaola nad Zatoką Snów pojawia się na wpół obłąkany człowiek z twarzą pociętą bliznami, który pamięta jedynie urywki ze swej przeszłości. W tunelach podziemnego świata żywiołaków i chowańców, ifrytów i homunkulusów, żebraków i przestępców, stopniowo odkrywa swoje magiczne talenty.

Informacje dodatkowe o Dwie karty:

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2017-09-12
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Dwie karty

Dwie karty - opinie o książce

Agnieszka Hałas to pochodząca z Lublina autorka opowiadań i powieści fantasy. Książka "Dwie karty" to pierwsza część cyklu "Teatr Węży". Powieści te zaliczane są do gatunku dark fantazy. Poznajemy w nich świat Zmroczy, pełen magii i fantastycznych postaci.

W Shan Vaola nad Zatoką Snów grupa zbieraczy znajduje na wpół obłąkanego człowieka z twarzą pociętą bliznami. Zbieracze zabierają nieznajomego do podziemi miasta, by tam powoli odzyskiwał świadomość i odkrywał swoje talenty. Brune Keare czyli Krzyczący w Ciemności okazuje się być żmijem -  wyznawcą czarnej magii. W bezwzględnym świecie pełnym żywiołaków, chowańców, odmieńców, homunkulusów, golemów i demonów musi uważać, by nie ujawnić swojego daru i nie narazić się srebrnym magom - tępicielom czarnej magii.

Autorka zbudowała bardzo ciekawy i intrygujący świat Zmroczy. Ludzie żyją w nim pośród fantastycznych, mistycznych istot. To świat pełen magii i mroku. Ilość występujących w powieści postaci jest bardzo duża, co z jednej strony jest plusem, bo sprawia, że tem mistyczny świat jest bogatszy, bardziej ciekawy i żyje. Z drugiej strony tak duża ilość bohaterów doprowadza do tego, że chwilami możemy się pogubić kto jest kim.

Główny bohater powieści Krzyczący w Ciemności jest czarnym magiem, który swoją siłę czerpie ze strachu, cierpienia i innych złych ludzkich emocji. Potrafi również czerpać ludzkie siły życiowe. Jednak nic w tej książce nie jest czarno - białe, a za to znajdziemy wiele odcieni szarości. Krzyczący w Ciemności pomomo tego, że powinien być "tym złym" wykazuje wiele dobrych cech. Często jest rozdarty pomiędzy własną kożyścią, a pomocą innym osobom. Natomiast zachowanie srebrnych magów, którzy powinni być "tymi dobrymi"  często budzi sprzeczne uczucia. Taki zbudowanie postaci bardzo mi się podoba, sprawia, że nie potrafimy jednoznacznie zaszeregować bohaterów, a powieść staje się bardziej intrygująca.

Powieść jest napisana lekkim i przystępnym językiem. Autorka wprowadziła wiele dialogów, przez co mamy wrażenie, jakbyśmy byli częścią tego świata. Ta książka to idealny przykład swojego gatunku: magiczne istoty wykazuję wiele ludzkich cech, a cała akcja osadzona jest w mistycznym świecie.

Chociaż nie jestem fanką fantastyki i bardzo rzadko sięgam po ten gatunek literacki powieść czytało mi się bardzo dobrze. Wciągnęła mnie od pierwszej do ostatniej strony i pozostawiła niedosyt, ponieważ autorka nie odkryła przed nami jeszcze wszystkich tajemnic głównego bohatera. Chętnie poznam dalsze losy Krzyczącego w Ciemności.

Z przykrością muszę stwierdzić, że jestem za stary na dark fantasy, nasuwające skojarzenia z grami rpg. Świat jest rozbudowany, może nie do końca oryginalny. Nie umiem po pierwszym tomie ocenić jego spójności. Jest chaos, ale może zamierzony? Jest masa postaci z dalszego planu, które zapewne powrócą w przyszłości. Jest główny bohater, nieoczywisty, ale nieprzekonujący - taki bezimienny z gier komputerowych. Tylko... miast poszukiwać swojej tożsamości, on woli żyć teraźniejszością. Nie martwi się o swoją przeszłość ani on sam, ani autorka, dlaczego zatem mam martwić się ja?

Avatar użytkownika - Carnival
Carnival
Przeczytane:2018-10-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Odkrywam pisarzy Polskiej fantastyki. Pani Hałas mile mnie zaskoczyła. Pomysł na uniwersum w serii Teatr Węży jest naprawdę dopracowany i interesujący. Z wielką przyjemnością zawarłam znajomość z Krzyczącym w Ciemności i z zainteresowaniem śledzę jego losy. Bardzo udana przygoda.

Królestwo i jego cienie
Agnieszka Hałas0
Okładka ksiązki - Królestwo i jego cienie

Historia o władzy i upadku, o miłości, śmierci i głosach z mroku, pokazująca nieznany dotąd czytelnikom wycinek świata Zmroczy.Źle się dzieje w królestwie...

Czerń nie zapomina
Agnieszka Hałas0
Okładka ksiązki - Czerń nie zapomina

Po wydarzeniach na Wyspach Śpiewu Krzyczący w Ciemności przepadł jak kamień w wodę. Poszukują go wszyscy - demony Doliny Śniedzi, srebrna magini Akhania...