Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka

Dokładka!

,,Czytelnicy Naszego zakochanego przewodnika po Francji, czyli dyplomatycznej ratatouille sprawili nam olbrzymią radość, żądając dokładki. Możemy odnieść wrażenie, że nasze upodobanie do Francji przypadło do smaku i zwiększyło apetyt. Dokładkę w stołówkach zazwyczaj nazywało się repetą, co wzięło się od francuskiego czasownika répéter, czyli powtarzać! My jednak powtarzać nie zamierzamy i zaproponujemy nowy zestaw dań. Innymi słowy, będą to nowe eseje czy impresje opisujące nasze kolejne fascynacje i ukochane miejsca.

Zabierzemy czytelników w podróż do Lyonu i Bretanii, wyjaśnimy różnice między winnicami Burgundii i Bordeaux, poprowadzimy po nieznanych zakątkach Paryża, wdrapiemy się na najwyższy szczyt Francji, opowiemy o Francji zamorskiej, doradzimy kilka przepisów kucharskich, polecimy muzea i zabytki rzadko odwiedzane przez turystów, a zakończymy, zgodnie z tradycją wyścigu kolarskiego Tour de France, na Polach Elizejskich.

Pozostaje nam wierzyć, że dokładka ratatouille również zasmakuje. A chociaż protokół uczy, że nie życzy się smacznego, bo w ten sposób podaje się w wątpliwość jakość dania, złamiemy go z pełną świadomością, mówiąc: Bon appetit!".

Aleksandra i Tomasz Orłowscy.

Informacje dodatkowe o Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka:

Opinie o książce - Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka

Avatar użytkownika - katechetka
katechetka
Przeczytane:,
Polskę i Francję od lat łączą silne więzi. Jak silne? Treść książki Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka mieści w sobie wszystko to, czego nie objął Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille, pierwsza część opowieści, wspomnień i wskazówek przenoszących czytelnika do kraju zwanego sześciokątem. Ponieważ Tomasz Orłowski jako wieloletni ambasador RP we Francji (2007-2014) wie o niej niemal wszystko, w interesujący sposób opowiada o miejscach rzeczywiście wartych uwagi. Prowadzi do położonego między wielkimi rzekami (Saona i Rodan) oraz licznymi winnicami Lyonu, który przez Francuzów uważany jest za stolicę prowincji; do usytuowanej wzdłuż prawego brzegu Sekwany paryskiej dzielnicy Le Marais ze skoncentrowanymi weń muzeami; do luksusowego i zarazem snobistycznego Chamonixu u stóp Mount Blanc oraz legendarnej uniwersyteckiej Dzielnicy Łacińskiej Quartier Latin (arystokratyczna i plebejska, antyczna i współczesna). Na trasie zwiedzania jest Bordeaux z najsławniejszymi na świecie uprawami winnej latorośli (nawet tamtejsza architektura wyobraża wirowy ruch wina w kielichu) oraz Bretania z granitowymi wybrzeżami, stromymi klifami, o które wściekle rozbijają się fale Atlantyku i gwałtownymi zmianami pogody, a także zamorskie Antyle z Gwadelupą w roli głównej. Wreszcie, usytuowane na końcu zaproponowanej przez Orłowskiego trasy zwiedzania Pola Elizejskie, zaprowadzą czytelnika wprost na taras widokowy Łuku Triumfalnego

Dyplomatyczna ratatouille. Dokładka - opinie o książce

Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille
Tomasz Orłowski0
Okładka ksiązki - Nasz zakochany przewodnik po Francji, czyli dyplomatyczna ratatouille

Świetnie zrównoważony miks opisów turystycznych, kulturalnych, artystycznych i historycznych, wspomnień osobistych i ambasadorskich oraz uwag gastronomiczno-kulinarnych...

Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta
Tomasz Orłowski0
Okładka ksiązki - Protokół dyplomatyczny. Ceremoniał & etykieta

Znacznie poszerzone i poprawione trzecie wydanie podręcznika protokołu dyplomatycznego powstało ze względu zarówno na potrzebę wznowienia tytułu, jak i...