Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród

Tom 1 cyklu Dzieje Polski

Pierwszy tom pomnikowych "Dziejów Polski", napisanych przez wybitnego historyka z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Polskiej Akademii Nauk prof. Andrzeja Nowaka, obejmuje okres od początków państwa polskiego do 1202 r. (śmierć Mieszka III Starego).

Osoba autora gwarantuje publikację na najwyższym poziomie naukowym i literackim, napisaną właściwym dla prof. Nowaka pięknym, a jednocześnie przystępnym językiem. Będzie to też jedna z niewielu na naszym rynku książkowym niezakłamanych historii Polski, wolna od cenzury i politycznej poprawności, za to przesiąknięta duchem miłości do Ojczyzny i jej dziejów.

Informacje dodatkowe o Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród:

Dzieje Polski. Tom 1. Skąd nasz ród - opinie o książce

Avatar użytkownika - EmnildaAmelberga
EmnildaAmelberga
Przeczytane:2024-03-14, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2024,

"Dzieje Polski" to pierwszy tom opisujący historię Polski do roku 1202 roku. Zaczynamy tę podróż od australopiteka, rozprzestrzeniania się człowieka neandertalskiego, kolejne zlodowacenie, aż do pojawienia się Homo sapiens sapiens. Następnie mamy wzmiankę o różnych kulturach, które te tereny zamieszkiwały. Autor przytacza wiele różnych teorii o czasach przed Piastami. Po tym wstępie rozpoczynamy długą podróż przez długie lata panowania władców Polski. Zaczynamy od Mieszka I, poznajemy jego historię, później Bolesława Chrobrego, Mieszka II, Kazimierza Odnowiciela, Bolesława Szczodrego, Władysława Hermana, Bolesława Krzywoustnego, Władysława Wygnańca, Bolesława Kędzierzawego, Mieszka Starego, Kazimierza Sprawiedliwego, na którym kończy się ten tom. Czytamy w tej książce o powstawaniu państwa polskiego, przyjmowaniu wiary chrześcijańskiej, o polityce tamtych czasów, wojnach, pokrewieństwie polskich władców z zagranicznymi dynastiami, biskupstwie, powstawaniu kościołów. Książka zawiera również sporo ilustracji, które umilają lekturę. Pomimo tego, że tom jest dość spory czyta się go szybko. Kolejne wydarzenia przedstawione są w sposób konkretny, dość zwięzły, co czyni lekturę lekką i szybką. Autor przytacza również cytaty i teorie innych autorów. Każdy rozdział zwiera też podrozdziały co też może pomóc w szybszym odnalezieniu, wróceniu do potrzebnych informacji. Ogólnie to jedna z ciekawiej napisanych historycznych książek.

Avatar użytkownika - Carnival
Carnival
Przeczytane:2018-04-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Lekkość pióra profesora Nowaka mnie zachwyciła. Czytanie historii, szczególnie naszej rodzimej, napisanej w taki sposób jest niezwykle przyjemnym doznaniem. Wszystkie fakty układają się w pełen obraz dziejów. Jedyny zarzut jaki mam to niezbyt logiczny rozkład zdjęć. Zdjęcia powinny obrazować omawiany fragment tekstu, ale często były kilka stron dalej. Zachęcam do przeczytania.

Wielka księga patriotów polskich
Andrzej Nowak0
Okładka ksiązki - Wielka księga patriotów polskich

Takiej publikacji w dziejach polskiej książki jeszcze nigdy nie było! Sam pomysł imponuje rozmachem: ukazać sylwetki największych Polaków na przestrzeni...

Andrzej Nowak0
Okładka ksiązki - Powrót "Imperium Zła". Ideologie współczesnej Rosji. ich twórcy i krytycy (1913-2023)

Federacja Rosyjska jest największym państwem świata, niemal dwa razy większym od USA. Dlaczego dla Rosjan to wciąż za mało? Jeden z najwybitniejszych...