Dziewczyna z lampą

Druga część serii o polskich babkach wiejskich, akuszerkach i położnych zabiera w świat, w którym gusła i zabobony walczą z postępem medycyny, a kobiety ze wszystkich warstw społecznych są równe w obliczu cudu narodzin, przeplatającego się z dramatem śmierci.

Sabina, rozpieszczona jedynaczka potentata cukrowego, odmawia wyjścia za mąż za hrabiego Skrzypowskiego. W tajemnicy przed ojcem podszywa się pod ubogą kuzynką Klocię i rozpoczyna naukę akuszerii. Aby wynagrodzić biednej dziewczynie udział w oszustwie, obiecuje wydać ją za mąż, o czym Klocia wciąż marzy. Odrzucony zalotnik poprzysięga zemstę i zleca nieustanne śledzenie Sabiny. Poznaje w ten sposób wiele kompromitujących obie bohaterki tajemnic. Niczego nieświadome dziewczyny snują marzenia i plany na przyszłość. Sabina szuka sposobu na skuteczne ratowanie przedwcześnie urodzonych dzieci, a Klocia oddaje się pierwszej młodzieńczej namiętności. Wybuch powstania styczniowego przerywa ich bezpieczne życie. W Cyprysowie pojawia się nieobliczalny pułkownik carskiej armii, który szuka dowodów na współpracę mieszkańców pałacu z powstańcami.

Czy Sabinie uda się pomóc wiejskim wcześniakom? Kto uratuje Cyprysów przed Moskalami? I czy zemsta zawsze ma słodki smak?

Agnieszka Olszanowska- autorka kilkunastu książek dla dorosłych, dzieci i młodzieży. W swych powieściach porusza niebanalne tematy, a jej bohaterowie to ludzie ukształtowani przez trudne doświadczenia życiowe. Bibliotekarka z powołania i wykształcenia. Mama trójki dorosłych dzieci. Czas wolny spędza na łonie natury, pielęgnując ogród w rustykalnym stylu.

Informacje dodatkowe o Dziewczyna z lampą:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2023-07-18
ISBN: 9788383520056

Kup książkę Dziewczyna z lampą

Dziewczyna z lampą - opinie o książce

Och, co to była za historia. Agnieszka Olszanowska wie, jak wzbudzić wiele emocji wśród swoich czytelników. Jestem pod ogromnym wrażeniem jej najnowszego dzieła. Szok gonił szok. Dosłownie nie dałam rady oderwać się od czytania. Pochłonęłam ją w całości. Powiem wam w sekrecie, że już się nie mogę doczekać kolejnej części. Mocno kibicuję głównej bohaterce, Sabinie. To ona za wszelką cenę chce postawić na swoim. Nie patrząc na to, co powinna robić hrabianka, próbuje robić to, co podpowiada jej szalone serce. Co na to wszystko powie jej ojciec, znany potentat cukrowy hrabia Ksawery Kalski? Czy będzie zadowolony z poczynań swojej jedynej córki? Czy jakoś utemperuje swoją jedyną spadkobierczynię? Podobają mi się jej marzenia. Pragnie zostać dziewczyną z lampą. Czy to jej się uda?
O rękę naszej bohaterki będzie ubiegał się podstępny hrabia Skrzypowski. Czy nasza Sabina ulegnie jego czarowi? Tego dowiecie się, czytając powieść "Dziewczynę z lampą".
Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedną bohaterkę Klocię Górską. Ona jest ubogą sierotą, którą wychowuje hrabia Kalski razem ze swoją siostrą Matyldą. Współczułam jej, ponieważ nie może robić tego co chce. Robi dokładnie, to czego oczekuje od niej kuzynka Sabina. Czy to jej wyjdzie na dobre? Czy w końcu postawi się hrabinie? Klocia ma piękne marzenie. Warto je poznać.
Polubiłam również Apolonię. Bardzo mądrą staruszkę, która pomagała kobietom podczas ich porodów. Jaki będzie miała wpływ na życie naszej młodej hrabianki? Odsyłam was do książki "Dziewczyna z lampą".
W tej książce podoba mi się to, że autorka łamie niektóre stereotypy. Jestem zachwycona tematem poruszanym w tej książce. Jest on bardzo ważny. W dzisiejszych czasach potrafimy ratować wcześniaki, a jak to było w XIX wieku?
Takie książki warto czytać. Znajdziecie tutaj zarówno wesołe jak i smutne momenty.
Czy każda kobieta powinna być władcza jak Sabina, czy raczej uległa jak Klocia?

Z czystym sercem polecam, tę doskonałą obyczajówkę.

Ps.

Jeżeli jeszcze nie czytaliście pierwszej części "Sekretne schronisko", to radzę wam to szybko nadrobić.

Avatar użytkownika - renatakozlowska
renatakozlowska
Przeczytane:2023-08-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Lubicie sagi, które przenoszą Was z przeszłość? W szczególności te o kobietach i ich zmaganiach z codziennością, życiem i o tym, jak robią wszystko by spełnić marzenia.
O pionierkach, które przecierają szlaki i nie chcą być tylko dodatkiem do mężczyzny. Bo ja bardzo lubię.
Dlatego z przyjemnością czytam nową serię Agnieszki Olszanowskiej o babkach wiejskich, akuszerkach i położnych.
"Dziewczyna z lampą" to jej druga część.
Tym razem poznajemy losy Sabiny, córki potentata cukrowego, która pragnie zostać położną i opiekować się kobietami. Podstępem zapisuje się na kurs i poznaje tam doktora Kazimierza, który staje się dla niej kimś ważnym. Jak potoczą się ich dalsze losy? Czy Sabina zostanie dziewczyną z lampą? I czy szpital w majątku jej ojca będzie spełniał swoją rolę? Odpowiedzi tkwią pomiędzy stronami.
Ależ mnie wciągnęła ta historia. Jest bardzo emocjonująca i niezwykle ciekawa. Autorka naprawdę wykonała niezły research, przed jej napisaniem. Mamy tu ogrom wiadomości na temat dziewiętnastowiecznego położnictwa, wiejskich sposobów tzw babek, ale też dużo wiadomości na temat Wenecji.
To historia, która pokazuje nam jak ciężkie było życie kobiet w dawnych czasach. Gdy nie mogły stanowić o sobie i robić tego co kochały. Gdy niejednokrotnie były zmuszane do małżeństwa a porody często kończyły się śmiercią. Dobrze, że dziś postęp medycyny odwrócił tę tendencję. Teraz nie ma już wiejskich babek z brudnymi rękami, pełnymi zarazków a w pełni wykwalifikowane położne. I życie kobiet stało się łatwiejsze.
Naprawdę warto ją przeczytać, polecam.

Czas zaborów to czas, który bardzo mnie fascynuje. Z jednej strony ludzie chcieli odzyskać niepodległość, a z drugiej byli tacy jak hrabia Ksawery, któremu dobrze się wiodło. Był to również czas emancypacji. To, ze Sabina nie mogła być akuszerką ze względu na swój stan społeczny, czy to że doktor Kazimierz nie mógł jej poślubić z tego samego powodu, wprawiło mnie w duże zdumienie.

,,Dziewczyna z lampą" to drugi z czterech tom wspaniałej serii ,,Sekretne schronisko". Autorka zabiera czytelnika do czasów tuż przed wybuchem powstania styczniowego. Jest to dla nas świat dawno zapomniany, w którym zabobony i gusła walczą z postępem medycyny. Podobnie jak kobiety walczące o swoje prawa. Między innymi o możliwość wykonywania pewnych zawód.

Nie jednokrotnie robiłam duże oczy w to co ludzie wierzyli i na to czego kobietą nie wypada robić. Nie raz wywołało to u mnie wybuch śmiechu. W świecie tym świetnie odnajduje się główna bohaterka, która jest silną postacią. Dwukrotnie postawiła na swoim. Raz odmawiając ślubu z hrabią Skrzypowskim, drugi raz udając się do szkoły i rozpoczyna naukę akuszerki, by w przyszłości móc ratować życie wcześniakom. Odrzucony zalotnik jednak nie daruje Sabinie i przysięga zemstę. Dziewczyna, jej kuzynka Klocia i ciotka Matylda znajdują się w dużym niebezpieczeństwie, którego nie są nawet świadome. Wszystkie mają również marzenia i plany na przyszłość, które niestety ale przerywa wybuch powstania styczniowe. W Cyprysowie pojawia się pułkownik carskiej armii, który wydaje się dość ciekawą postacią. Jak dalej potoczą się losy bohaterów? Czy Sabina spełni swoje marzenie? Czy Klocia wyjdzie za mąż i będzie szczęśliwą żoną i matką? I czy zemsta zawsze ma słodki smak? Przekonacie się sami.

Jeśli lubicie książki, których akcja osadzona jest w czasach odległych od dzisiejszych. Książki z wyrazistymi postaciami, które mają tajemnice jak Apolonia i tak jak Sabina i Klocia, które dążą do spełnienia swoich marzeń. Książki, które w pełni oddają atmosferę jak również zwyczaje panujące w XIX wieku. Książki z zaskakującymi zwrotami akcji to bardzo polecam ,,Dziewczynę z lampą".

Avatar użytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2024-04-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 2024,
Avatar użytkownika - mamulka14
mamulka14
Przeczytane:2023-08-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 36 książek 2023, przeczytane,
Pięć wdów
Agnieszka Olszanowska0
Okładka ksiązki - Pięć wdów

"Pięć wdów" to zabawna historia o miłosnych perypetiach nestora rodziny Nowaków, który, ku rozpaczy swoich bliskich, nie bacząc na wiek, postanawia ponownie...

Listy z dziesiątej wsi
Agnieszka Olszanowska0
Okładka ksiązki - Listy z dziesiątej wsi

"Bóg opuścił mnie na worku z mąką”. Tak zaczyna opowieść o swoim życiu Beata, bohaterka "Listów z dziesiątej wsi”. Jej mąż Michał opuszcza...