Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku

Tak osobistego i pełnego emocji czytelniczego pokazu mody jeszcze nie było. Ta pięknie edytorsko przygotowana książka to efekt fascynacji autorki modą ulicy i życiem codziennym w PRL-u. Barwne i pełne emocji opowieści 13 kobiet o ich ulubionych strojach przeplatane są często niepublikowanymi zdjęciami z prywatnych archiwów bohaterek. Przywołują życie z czasów ich młodości: kolejki do Hofflandu, randki, studniówkę, wakacje, ślub. Modę z lat 70. i 80. ubiegłego wieku wspominają : Mariola Bojarska-Ferenc, Halina Frąckowiak, Jolanta Kwaśniewska, Dorota Olejniczak, Małgorzata Ostrowska, Lidia Popiel, Małgorzata Potocka, Teresa Rosati, Magdalena Sentkiewicz, Maria Szabłowska, Krystyna Tomczyk, Bożena Walter, Barbara Zabłocka.

Ówczesne dziewczyny współczesnym dziewczynom opowiedziały nie tylko o wymarzonych dżinsach z Pewexu i moherach, o dzwonach i marchewkach, dzierganych nietoperzach czy własnoręcznie szytych chłopkach, ale i o kolejkach do Hofflandu, prywaciarzach z Chmielnej (wtedy Rutkowskiego) czy handlarzach z bazaru Różyckiego. A także... o swoich randkach, wakacjach, studniówkach, balach maturalnych, ślubach. Dziewczyny z lat 70. I 80. odnajdą się na pewno w tych opowieściach.

Informacje dodatkowe o Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku:

Wydawnictwo: Arkady
Data wydania: 2019-11-20
Kategoria: Hobby

Kup książkę Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku

Dziewczyny. Moda ulicy lat 70. i 80. XX wieku - opinie o książce

Wchodząc w obszar tej fascynującej opowieści o modzie i kobiecym wyrażeniu siebie w latach 70. I 80. XX wieku, Agnieszka Janas otwiera przed czytelnikiem barwny kalejdoskop dawnych czasów, w których ubrania były nie tylko materiałem, ale również wyrazem tożsamości. Ta porywająca podróż w przeszłość jest równocześnie hołdem dla niezależności, wyobraźni i odwagi, jakie kształtowały ówczesną modę ulicy.

Książka, choć napisana z pasją i wnikliwością, unika zbytniego przesycenia faktami i datami. To nie jest sucha kronika lat 70. I 80., lecz subtelna opowieść o kobietach, które odważyły się manifestować swoją tożsamość poprzez modę. Przeplatając wyjątkowe opisy z głębokim zrozumieniem psychologii i historii społecznej, autorka wplata w tekst zniewalające obrazy epoki.

Opisując poszczególne dekady, autorka rzuca światło na subtelne zmiany i rewolucje w sferze ubioru. Lata 70. To okres wyzwolenia, manifestacji indywidualizmu i eksperymentów z stylem. Autorka zgrabnie ukazuje przemiany, jakie dokonały się w młodych kobietach, które odważyły się odkrywać własny wewnętrzny świat za pomocą modnych ubrań.

Wraz z nadejściem lat 80. Nastała era ekstrawagancji i przepychu, co autorowi udało się uchwycić w sposób niezwykle sugestywny. Strony tej książki stanowią okno na świat owych czasów, gdzie glamour, kolor i blask stały się kluczowymi cechami kobiecego stylu.

Jednym z niewątpliwych atutów tej książki jest jej zdolność do oddawania atmosfery lat 70. I 80. XX wieku. Czytelnik przenoszony jest w te czasy, gdzie dźwięk muzyki disco wypełniał tane kawiarniane parkiety, a na ulicach panowała atmosfera nieustającego festiwalu kolorów. Autorka eksploruje, jak ubrania wpływały na poczucie wartości i pewność siebie kobiet.

Opisy ubrań, tkanin i dodatków są niemalże namacalne, co sprawia, że czytelnik może przenieść się w czasie i poczuć na własnej skórze, jakie to było nosić te wyjątkowe kreacje. Dodatkowo prezentuje ona ciekawe anegdoty z branży mody oraz portrety niezwykłych kobiet, które odgrywały istotne role w kształtowaniu mody tamtych lat.

To opowieść o sile wyboru, odwadze, wyobraźni i nieustającym pragnieniu bycia sobą. Agnieszka Janas udowadnia, że moda to znacznie więcej niż tylko materiał na ciele - to wyraz naszej tożsamości, naszych marzeń i naszej historii. Ta książka jest nie tylko lekcją historii mody, ale także inspiracją do wyrażania swojej tożsamości w dzisiejszym świecie.

Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody
Agnieszka L. Janas0
Okładka ksiązki - Antkowiak. Niegrzeczny chłopiec polskiej mody

Historia mody polskiej i historia PRL-u w barwnym życiorysie projektanta Jerzego Antkowiaka Bogato ilustrowana zdjęciami prywatnymi, archiwalnymi i...