Farma

Ocena: 4 (1 głosów)

Joey Robinson, konsultant reklamowy w firmie szkoleniowej na Manhatanie, ma już za sobą rozwód z Joan. Teraz świeżo poślubioną drugą żonę, Peggy i jej nastoletniego syna chce przedstawić matce mieszkającej samotnie na rodzinnej farmie. Te trzy dni, jakie spędzą ze sobą, to delikatne balansowanie na granicy uczuć i zmysłów. To także walka dwóch kobiet o prawo do „mężczyzny ich życia”, ciąg wyznań, kłótni, wspomnień. 

Informacje dodatkowe o Farma:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2002 (data przybliżona)
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 8387498955
Liczba stron: 119

więcej

Kup książkę Farma

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Farma - opinie o książce

John Updike to amerykański pisarz i poeta, nie tak bardzo popularny u nas w kraju. Może przez to, że tematyką jego książek było zazwyczaj życie przedstawicieli amerykańskiej protestanckiej klasy średniej małych miasteczek. W swoich tekstach nie stronił od wiary, śmierci, seksu. Za najbardziej znane jego dzieła uważa się serię o Króliku, z których dwa zostały uhonorowane nagrodą Pulitzera. Mnie jednak Updike kojarzy się zupełnie z innymi powieściami: Czarownice z Eastwick, które doczekały się ekranizacji oraz jej kontynuacji Wdowy z Eastwick.

 
Dzisiaj jednak nie będę pisać o żadnej z nich, tylko o wypożyczonej z bibliotecznych zbiorów króciutkiej powieści Farma, napisanej przez Updika w 1965 roku, gdy pisarz miał 33 lata. To jego czwarta w dorobku powieść, a już widać elegancki styl, genialne opisy oraz wnikliwość wejścia w psychikę bohaterów.

 
Farma, tak farma jest jednym z cichych bohaterów tej krótkiej opowieści, przez niektórych czytelników uważanej za nudną. Farma w Pensylwanii, która była niemym świadkiem wielu wydarzeń i można tylko żałować, że nie może nam opowiedzieć swojej wersji.

Towarzyszymy trzydziestopięcioletniemu Joey’emu Robinsonowi, rozwiedzionemu konsultantowi reklamowemu, który jedzie na wspomnianą rodzinną farmę przedstawić nową żonę Peggy i jej jedenastoletniego, nad wyraz dojrzałego syna Richarda, swojej matce. Zadziwiające może wydać się to, że czytelnik tak wiele może dowiedzieć się o tych ludziach w tak krótkim czasie i w tak cienkiej/krótkiej książki. A jeszcze bardziej zaskakuje, że tyle podobieństw można zauważyć przyglądając się rodzinie opisanej przez Updike’a i swojej własnej. I możecie mi wierzyć, nie jest to pocieszające.


Farma to spojrzenie na życie czterech osób podczas letniego weekendu. To interakcje międzyludzkie: kobiety-mężczyźni; syn-matka; teściowa-synowa; ojczym-pasierb, etc. Studium psychologiczne o matkach, synach, mężach, żonach… Każdy z nich jest złożony, trudny i w pewien sposób wadliwy i stąd problem z dogadaniem się. Pojawiają się burzowe chmury, które nie zwiastują niczego dobrego. Otwierają się stare rany, ale pojawiają się także całkiem nowe otarcia i pęknięcia. Nic nie jest idealne, no może oprócz sposobu przedstawienia tej historii. Tutaj nic nie zgrzyta.

 

Powieść Updika czyta się z czystą przyjemnością, choć znajdą się z pewnością głosy, które będą uważać ją za nudną. Ci, którzy mnie już trochę znają to chyba mogą mi zaufać. Farma nudna nie jest. To wspaniała opowieść, niełatwa, ale genialna. Aż dziw bierze, że w tak niewielkiej objętości znalazło się miejsce na tak wiele emocji i nawet opisów, z których słynął amerykański twórca. To proza spokojna, bez szaleńczego tempa, tak bardzo potrzebna w dzisiejszych czasach, gdzie wszyscy wszędzie się spieszymy, wręcz pędzimy. Dobra na zwolnienie, przemyślenie, przystanięcie. Zdecydowanie polecam.

Link do opinii
Inne książki autora
Uciekaj, Króliku
John Updike 0
Okładka ksiązki - Uciekaj, Króliku

Bohater powieści, Harry (Królik) Angstrom, młody mężczyzna, niegdyś mistrz drużyny koszykówki w college'u, obecnie pracownik domu towarowego...

Centaur
John Updike0
Okładka ksiązki - Centaur

Jedna z najwybitniejszych powieści mistrza prozy współczesnej jest wyrafinowaną stylistycznie relacją o trzech dniach, które narrator, uczeń...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy