Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle

W tomie Felicja Kruszewska, Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle, Izolda Kiec opowiada historię autorki, zanurzonej w rodzinnej tradycji – kresowego ziemiaństwa, uosabiającego w dramatyczny sposób stygmat polskiego losu, a jednocześnie wytyczającej drogę Kobiety Nowej – jako jedna z pierwszych studentek Uniwersytetu Warszawskiego i Szkoły Nauk Politycznych, profesjonalna tłumaczka i urzędniczka samodzielnie zarabiająca na życie, rzeczniczka dręczonych dzieci i kobiet, pacyfistka i zwolenniczka idei socjalizmu.

Odpomniane utwory Felicji Kruszewskiej, pisane w latach 1921-1943, w wyborze i opracowaniu Izoldy Kiec, obejmują w całości książki wspomnieniowe Błękitny Ogród i Braciszek, dramat Sen, obszerne wybory wierszy z tomików (Przedwiośnie, Stąd dotąd, Siano, Twarzą na zachód) i z czasopism oraz opowiadań i reportaży rozproszonych w prasie.

Książkę uzupełniają unikatowe dokumenty i fotografie pozyskane z archiwów i bibliotek oraz od osób prywatnych – spadkobierców rodziny Kruszewskich.

Informacje dodatkowe o Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle :

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022 (data przybliżona)
Kategoria: Poezja

Tagi: Felicja Kruszewska poezja Izolda Kiec Instytut Kultury Popularnej biografiafia

Kup książkę Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle

Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle - opinie o książce

Avatar użytkownika - LadyPasja
LadyPasja
Przeczytane:2023-06-13, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

,,Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle" to wnikliwy portret zapomnianej  Poetki, która mimo swych zasług... dla świata kultury jest niewidoczna, nie funkcjonuje w dyskusjach o literaturze. Teksty Kruszewskiej zostały przysypane gruzem niepamięci. Jednak dzięki Izoldzie Kiec pojawił się promyk nadziei na ocalenie.

,,Felicja Kruszewska była nieśmiała i milcząca. Pragnęła przezroczystości.

Ten jeden wszakże raz w książce, w której moim przywilejem jest reprezentowanie nieobecnej, nie podążę za głosem poetki, choć bliska mi jest jej postawa, zrozumiałe próby ucieczki. Wiele lat bowiem poprzez lekturę słów  mojej bohaterki, wiele miesięcy w przeszukiwaniu zasobów bibliotek i archiwów, wydobywałam portret pisarki z zakurzonej ramy, z szarości, milczenia, nieśmiałości. By pozbawić go etykiety zapomnienia."

Mnie oczarowało pióro Poetki.

Opowieść Kruszewskiej o dzieciństwie to jak wejście do innego świata... świata subtelnych zachwytów, wspólnoty z przyrodą, niecodziennej codzienności, nienazwanych doznań i emocji. Z kart tej części książki wyziera niesamowita delikatność, zwiewność, ulotność. Czas sielanki niestety mija, nadciągają ciemne chmury... rewolucja w Rosji, pierwsza wojna światowa, wojna polsko-bolszewicka i II wojna światowa. ,,Strata - jest w gruncie rzeczy prawdziwą bohaterką wspomnień Felicji Kruszewskiej. Jej pisarski wysiłek skupia się na tym, by wpisana w melancholijną świadomość figura nicości nie pochłonęła całkowicie jej błękitnego świata, by pozostał nienaruszony i choć na poziomie słów nie rozsypał się doszczętnie w szczelinach żalu."

,,Felicja Kruszewska. Pisane wiatrem na skórze. Utwory wybrane z biografią w tle" to niesamowity obraz wielkiej miłości do świata, lekcja uważności, ,,wyławiania szeptów, krzyków, zgrzytów i poruszeń, gładzenie powierzchni rzeczywistości i zatapiania palców w gęstości materii, aż do pełnego wzajemnego zanurzenia".

Gorąco polecam lekturę książki, gdyż to ważny głos wyłaniający z zapomnienia postać pokrytą milczeniem. Na uwagę zasługuje perfekcyjne dopracowanie tekstu, niesamowita dokumentacja zdjęciowa, rzetelny obraz przedwojennych Kresów, biografia napisana językiem niezwykłym, poetyckim, przepięknym.

Miałam wrażenie, że Izolda Kiec szepcze o Felicji Kruszewskiej z delikatnością adekwatną do delikatności wyłaniającej się z twórczości Kruszewskiej.

Wielkie słowa uznania. Gorąco polecam lekturę wszystkim wrażliwym duszyczkom.

We współpracy z Instytutem Kultury Popularnej.

Wyprzedaż teatru w ręce błazna i arlekina... Czyli o kabarecie
Izolda Kiec0
Okładka ksiązki - Wyprzedaż teatru w ręce błazna i arlekina... Czyli o kabarecie

Książka nie jest typową historią kabaretu, lecz próbą ukazania istoty tej, powstałej na przełomie XIX i XX wieku, formy oraz jej ewolucji. Autorka przekonuje...

W szarej sukience - Aktorki i wokalistki w poszukiwaniu tożsamości
Izolda Kiec0
Okładka ksiązki - W szarej sukience - Aktorki i wokalistki w poszukiwaniu tożsamości

Książka ta wyrasta zarówno z osobistych upodobań i sympatii autorki, z zasłuchania w głosy i słowa śpiewających kobiet, jak i z krytycznej lektury przedstawicielek...

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;