Francja

Tom 10 cyklu Świat Według Reportera

Świat Według Reportera jest serią książek z zapisem podróży znanego dziennikarza, prowadzącego i reportera Wiadomości TVP1- Piotra Kraśko.

Czy Francja wciąż jest imperium, jak chcą wierzyć Francuzi? Co croissanty mają wspólnego ze zwycięstwem naszej husarii w odsieczy wiedeńskiej? Czy gwiazdki Michelin są warte poświęcenia życia i za co przepraszała kata Maria Antonina tuż przed śmiercią? Dlaczego najlepsze restauracje świata są w Hiszpanii i czemu rok to czasem za mało, by zarezerwować tam stolik? Co widziała Madonna z okna swojego domu w West Hollywood i dlaczego w Bel Air nie ma chodników? Gdzie mieszkają najbogatsi Amerykanie i dlaczego nie sposób zapanować nad gangami, które królują tuż obok? Co się kryje w podziemiach Nowego Jorku i kto ma widok z jego dachów? Jak i za ile można kupić najdroższy apartament przy Central Parku?

Jak generałowi de Gaulle'owi udało się przekonać resztę świata, że Francja wciąż jest mocarstwem? Z jakim wyprzedzeniem trzeba rezerwować stolik w najlepszej restauracji świata i ile trzeba mieć w portfelu, by cokolwiek tam zamówić? Dlaczego Maria Antonina przepraszała kata tuż przed wejściem na szafot i co to miało wspólnego z ciastkami? Dlaczego Francuzi tak kochają rewolucje, ale nie wyobrażają ich sobie bez dobrego wina i ślimaków? Czy Paryż wciąż jest stolicą świata i dlaczego Francuzi udają, że nie znają angielskiego? Co wspólnego z croissantami ma Jan III Sobieski i bitwa pod Wiedniem?

Informacje dodatkowe o Francja:

Francja - opinie o książce

Avatar użytkownika - Regalia
Regalia
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 4, Przeczytałam,
Nigdy nie zrozumiem Francuzów. Całą książka jest poświęcona Francji, ale faktycznym bohaterem jest restaurator. Który odebrał sobie życie. Bo zabrali mu gwiazdkę Michelina (taki przewodnik po najlepszych restauracjach - Top Master Cheff). Kraśko pisze o uwielbieniu francuzów do dwóch rzeczy - miłości i jedzenia. Wyłania się z tego obraz hedonistów, którzy nie umieją za wiele poświęcić. Chociaż nie, właściwie zrobią wiele, żeby tylko jeść i kochać. Jest wyjaśnienie słynnych słów Marii Antoniny o ciastkach. I że niechcący nadrepła na byt kata, za co go przeprosiła. Jest też o truflach, które rosną pod ziemią i które mogą znaleźć albo dobrze wytresowane psy albo świnie. A to takie brzydko wyglądające grudki czarne, bądź białe. I takie małe pieruństwo idzie za miliardy dolarów. Miliardy za grzyba? Takie rzeczy tylko we Francji.
Avatar użytkownika - alkatraz
alkatraz
Przeczytane:2021-12-29, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Lubię książki podrożnicze, to pierwsza propozycja od Kraśki jaką przeczytałam. Lektura cienka na maksymalnie dwie godzinki. Francuzi jawią się jako osoby narcystyczne, przekonane o swojej wyjątkowości, kochające dobrą i drogą kuchnię np. Trufle cz żabie udka. Dobrze jest się czegoś nowego dowiedzieć o innych nacjach, atutem są też kolorowe zdjęcia i przystępny język.

Rwanda. W Stanie Wojny
Piotr Kraśko0
Okładka ksiązki - Rwanda. W Stanie Wojny

Tak naprawdę większość tych wojen wygrał jeden człowiek. Gdy patrzy się na jego zdjęcie to przemiły starszy pan - Michaił Tomfiejewicz. Ma ponad 90 lat...

Świat w pigułce, czyli Teksas jest większy od Francji
Piotr Kraśko0
Okładka ksiązki - Świat w pigułce, czyli Teksas jest większy od Francji

Gdzie w Rzymie podają najlepsze espresso, dlaczego nie wypada zamawiać cappuccino po 14.00 i z jakiego powodu mali chłopcy błagają czasem, by zawieźć ich...