Franek i Wojna

Rok 2746. Franek żył w czasach, w których ludzkość i zwierzęta rozumiały się wzajemnie i nikt nie znał znaczenia słowa wojna – nikt poza mrówkami. Pewnego dnia Franka odwiedza tajemniczy gość – mrówka Miranda. Mówi o jakiejś wojnie i prosi o pomoc. Chłopiec nie wie, czym jest zagrożenie, chętnie się zatem zgadza. Naiwnie wkracza w podziemny świat dwóch walczących królestw. Wyobrażenie Franka na temat wojny ewoluuje. Na początku jest przekonany, że jest to jakaś miła osoba w potrzebie. Każde doświadczenie wyzwala w chłopcu emocje i najłagodniej jak się da – doprecyzowuje obraz wojny.

Informacje dodatkowe o Franek i Wojna:

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2022-11-24
Język oryginału: Polski
Ilustracje:Julia Sarapata de Carvalho

Tagi: wojna dla dzieci Ewa Marszałek hulkybulky mrówki mrówka Baśń bajka

Kup książkę Franek i Wojna

Franek i Wojna - opinie o książce

Wojna niesie ze sobą tragiczne skutki związane z czyimś cierpieniem, a co za czym idzie powinniśmy jej omijać, jak ognia. Niestety nie zawsze jest nam dane żyć bez żadnych konfliktów, które mogą do niej prowadzić i raczej niewiele możemy z tym zrobić. Natomiast każdy powinien być uświadamiany już od najmłodszych lat, czym ona jest i do czego prowadzi.

Zarys fabuły

W książce akcja rozgrywa się w 2746 roku, żaden człowiek nie zna już słowa wojna i następstw z nią związanych. Wszystkie zwierzęta bez względu na gatunek, a także ludzie nauczyli się między sobą porozumiewać, co doprowadziło do pokoju i już nikt nikogo nie atakuje, ani nie zjada. Głównym bohaterem jest Franek, który będąc jeszcze dzieckiem odkrywa otaczający go świat i pewnego dnia poznaj mrówkę Mirandę, która prosi go o pomoc. Kto zagraża seledynowym mrówkom? W jaki sposób Franek dowie się, czym jest wojna? Czego dokona bohater, by uratować przyjaciół? O tym w książce „Franek i Wojna” autorstwa Ewy Marszałek.

Aspekt wychowawczy

Autorka wpadła na doskonały pomysł na to, by ułatwić rodzicom, wychowawcom rozmowy z dziećmi na ważny temat dotyczący wojny. Każdy wie, że to pojęcie jest dość trudne do przekazania pociechom, gdyż trzeba to zrobić tak, aby nie wywołać, jakichś negatywnych skutków ubocznych w ich zachowaniu, czy też psychice, a z drugiej strony dać sygnał, że to nie jest nic dobrego. W tym wypadku autorce się to doskonale udało i rzeczywiście każde dziecko w sposób delikatny dzięki tej pozycji ma okazję zapoznać się z tym tematem, a dodatkowo dowie się, że należy bezinteresownie pomagać, a także, iż przyjaźń jest najważniejsza. Jako pedagog uważam, iż tę książkę można wykorzystać do pracy z dziećmi zarówno w warunkach domowych, jak i szkolno-przedszkolnych. Zdecydowanie ułatwi nam rozmowę z dzieckiem na ważne tematy, a przy okazji będzie doskonałą rozrywką, która wywoła emocje nawet u ludzi dorosłych.

Podsumowanie

Książka bogata w kolorowe ilustracje przeznaczona jest dla dzieci 5-11 lat, a pod aspektami wychowawczymi podpisała się specjalistka psychologii klinicznej dzieci i młodzieży dr Barbara Wiśniewska, co podnosi jakość i utwierdza w rzetelności pozycji. Tekst jest prosty w odbiorze i dzieci nie powinny mieć z tym problemu. Akcja jest ciekawa i oprócz walorów edukacyjnych może być doskonałą zabawą. Piękna, twarda, kolorowa okładka przykuje wzrok zarówno dzieci, jak i rodziców, a do tego nawiązuje do treści lektury. Zdecydowanie gorąco polecam ją wszystkim rodzicom, dziadkom, opiekunom i wychowawcom, bo dzięki tej książce będziecie mogli przyjemnie spędzić czas z dziećmi ucząc ich poznawać otaczający nas świat.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję autorce Ewie Marszałek.