Goodbye i wybrane opowiadania

Tajima Shūji, przystojny redaktor bogacący się na czarnym rynku powojennego Tokio, ma jeden problem – zbyt wiele kochanek, z którymi na dodatek chce się rozstać. Tylko jak sprawić, by zgodziły się wypuścić go z rąk?

Tak rozpoczyna się Goodbye – ostatni (!),niedokończony utwór Osamu Dazaia, wybitnego pisarza, którego twórczość wciąż cieszy się w Japonii wielką popularnością. Prace nad tą komedią przerwała samobójcza śmierć autora.

Niniejszy zbiór prezentuje przekrój bogatej i różnorodnej twórczości Dazaia. Czytelnik znajdzie tu nie tylko boleśnie szczere wyznania, z których znany jest autor, odnoszące się do jego samotnej młodości, problemów z uzależnieniem czy nieudanych prób samobójczych. W książce znalazły się również pełne ironii i humoru rozważania o przyziemnych aspektach życia, zaskakujące przetworzenia zachodniej tradycji, a także przestroga, by nigdy nie ufać psom.

Informacje dodatkowe o Goodbye i wybrane opowiadania :

Wydawnictwo: Dialog
Data wydania: 2020-03-07
Język oryginału: japoński
Tłumaczenie: Dariusz Latoś

Tagi: Japonia literatura japońska

Kup książkę Goodbye i wybrane opowiadania

Goodbye i wybrane opowiadania - opinie o książce

Opowiadania nostalgiczne, pełne tęsknoty, niepokoju. Prześmiewcze, ukazujące wady i słabości człowieka, jego próżność, egoizm. Dwa opowiadania wyjątkowo mnie zaskoczyły. Pierwsze o relacji z psem, drugie o Judaszu.

Jeżeli ktoś chce sięgnąć po inną literaturę to gorąco polecam tego autora. Moim zdaniem najlepiej zacząć od "Zmierzchu".

Zatracenie
Osamu Dazai 0
Okładka ksiązki - Zatracenie

Powieść Zatracenie – ostatni ukończony utwór Dazaia – ukazała się w roku samobójczej śmierci pisarza. To osnuta na wątkach autobiograficznych...

Liście
Osamu Dazai0
Okładka ksiązki - Liście

Snuję opowieść, nęcąc czytelnika, uspokajając go, czasem oczywiście strasząc i zadziwiając, a gdy pomyślę: ,,Ha, idealny moment!", nagle usuwam swoją postać...