Heartstopper. Tom 3

Tom 3 cyklu Heartstopper

Charlie i Nick tworzą szczęśliwą parę, ale wciąż boją się o to, co powiedzą inni.

Bo każda miłość potrzebuje wsparcia, żeby rozkwitnąć.

Trzeci tom cyklu Heartstopper opowiada o skomplikowanym procesie ,,wychodzenia z szafy".

Charlie i Nick są ze sobą szczęśliwi, ale nie potrafią cieszyć się sobą tak do końca, dopóki nie są szczerzy ze swoimi bliskimi i dopóki wciąż jest w nich lęk przed odrzuceniem i brakiem zrozumienia ze strony innych ludzi.

Choć rodzina Charliego i mama Nicka już o wszystkim wiedzą, w ich życiu wciąż są osoby im nieprzychylne - jak Harry czy brat Nicka - lub takie, którym chłopcy z różnych powodów boją się zdradzić swój sekret, jak Tao. Nie oni jedni wiele się o sobie dowiedzą podczas szkolnej wycieczki do Paryża- w tym tomie śledzimy też relacje par ich przyjaciół: Tao i Elle czy Tary i Darcy.

Ośmioodcinkowy serial Netflixa na podstawie pierwszego tomu Heartstopperaw przygotowaniu!

Emisja 1. sezonu (8 odcinków) w czerwcu 2022!

Jestem przekonana, że lektura cyklu Heartstopper wielu młodym ludziom dała poczucie, że nie są sami, a ich problemy nie są końcem świata, tylko przeszkodzą do pokonania.

Maja Heban, Noizz.pl

Nie dziwię się, że Heartstopper stał się takim fenomenem. W swej prostocie pokazuje nie tylko, że każdy zasługuje na szacunek, ale jest też powieścią, która powinna być tzw. must read dla każdego młodego czytelnika odkrywającego siebie. Ale tak naprawdę to historia pełna ciepła, zrozumienia i miłości, idealna dla każdego czytelnika, niezależnie od wieku.

Natalia Zoń, poinformowani.pl

Heartstopper. Tom 3 - opinie o książce

Avatar użytkownika - mysilicielka
mysilicielka
Przeczytane:2022-07-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2022,

Tak jak podejrzewałam, historia zrobiła się trochę poważniejsza. Chyba każdy z bohaterów boryka się z jakimś osobistym problemem, więcej miejsca poświęcono na rozmowy i wyznania.

Głównym tematem tomiku jest wycieczka do Paryża. Ja akurat nie przepadam za tym miastem, ale jestem ciekawa, jak te sceny wypadły na ekranie w serialu Netfliksa.

Niestety tytuł dopadła typowa dla gatunku przypadłość - większość bohaterów okazuje się być nieheteronormatywnych, a każda wrogo nastawiona osoba z czasem staje się tolerancyjna. Chociaż to piękna wizja, to chyba wolałabym więcej realizmu pod tym względem.

Komiks wciąż odpręża, poprawia humor, wywołuje motylki w brzuchu i ogólnie osładza życie czytelnika. W wolnej chwili muszę zabrać się za kolejną część.

Polecam każdemu, kto ma ochotę na uroczą historię o zakochanych po raz pierwszy nastolatkach.

Avatar użytkownika - aaniaa1912
aaniaa1912
Przeczytane:2022-04-24,

Przez długi czas byłam bardzo ciekawa komiksów. Byłam zaciekawiona, gdyż widziałam jak ludzie się nimi zachwycali. W końcu sięgnęłam po swoje pierwsze komiksy i zostałam rozczarowana. Nie pokochałam ich. Były spoko, ale szybko się kończyły i mnie nie porwały. Przez pewien czas przestałam po nie sięgać. Jednak zaczęły się pojawiać takie, z którymi zachciałam się zapoznać. Kiedy zobaczyłam zapowiedź pierwszego tomu „Heartstopper” to wiedziałam, że go przeczytam. Historia okazała się na tyle dobra, że niedawno skończyłam trzeci tom.

„Heartstopper. Tom 3” kontynuuje historię Nicka i Charliego, których poznałam w poprzednich tomach. Ich relacja się rozwija i w ich życiu pojawiają się nowe problemy do rozwiązania. Wraz z rówieśnikami ruszają na wycieczkę do Francji, która sprzyja lepszemu poznaniu siebie samego i siebie nawzajem. Mam wrażenie, że do tej powieści graficznej wpadłam i zaraz wypadłam. Czytało mi się ją błyskawicznie. Jestem zachwycona tematyką i sposobem przedstawienia nieraz trudnych spraw. Bardzo polubiłam bohaterów i jestem pewna, że niejeden czytelnik ich polubi i wciągnie się w czytaną historię równie mocno jak ja.

„Heartstopper. Tom 3” to zdecydowanie udana kontynuacja losów Nicka i Charliego. Przedstawia problemy aktualnych nastolatków i nie tylko. Warto zapoznać się z tą historią i zostać oczarowanych tak jak ja. Teraz, pozostaje mi czekać na kolejną część.

Avatar użytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:2022-03-27,

Od momentu, gdy skończyłam drugi tom serii Heartstopper, minął już jakiś czas, jednak w mojej pamięci wciąż goszczą Charlie i Nick. Oczywiście, jak na miłośniczkę ich historii przystało, nie mogłam doczekać się premiery kolejnego tomu. Ten na szczęście znalazł się już w moich rękach, a ja mogę opowiedzieć Wam o swoich wrażeniach po jego lekturze. Czy było lepiej, gorzej? Tego dowiecie się właśnie z tej opinii.

Relacja Nicka i Charliego zaczyna nabierać rumieńców. Obaj chłopcy nie chcą się już dłużej kryć ze swoim związkiem, jednak nie wiedzą, w jaki sposób powiedzieć o tym swoim przyjaciołom i innym bliskim. Wciąż tkwi w nich strach przed odrzuceniem i jawną nienawiścią ze strony innych. Dzięki szkolnej wycieczce do Paryża chłopcy będą mogli dowiedzieć się o sobie naprawdę wiele cennych informacji, a co ciekawe – nie tylko oni, ponieważ uwaga czytelników zostanie skierowana również na Tao i Elle oraz Tarę i Darcy.

Powiem Wam od razu na wstępie i szczerze, że ten tom jest zdecydowanie najlepszy z całej serii, w moim odczuciu. Od pierwszej strony zostałam na nowo wciągnięta w historię Nicka i Charliego, a każda kolejna sprawiała, że moja miłość do tych bohaterów rosła coraz bardziej. Nic więc dziwnego, że pochłonęłam ten tom w ekspresowym tempie i no cóż... Czekam już na kolejny.

O głównych bohaterach tym razem opowiem niewiele, ponieważ tak samo, jak w poprzednich częściach, bardzo ich lubię i równie mocno kibicuję ich relacji. Uwagę chciałabym zwrócić na pozostałych bohaterów, których Alice Oseman postanowiła szerzej przedstawić. Przede wszystkim Tao, który w poprzednich częściach dość często budził raczej moją irytację i brak zrozumienia, tutaj okazał się chłopakiem, który jest skryty i nieśmiały, a jednocześnie drzemie w nim olbrzymi potencjał i ogromne serce. Powiem szczerze, że tutaj udało mu się zdobyć moją sympatię i patrzę na niego zupełnie inaczej. Jeśli chodzi o Elle, Darcy i Tarę, to z nimi również poczułam silniejszą więź sympatii. Choć wciąż jest ich jak dla mnie dość mało, to jednak cieszę się, że autorka przedstawiła je tutaj w szerszym kontekście. Mam również nadzieję na to, że w następnej części będzie ich jeszcze więcej.

Tom ten zdobył moje serce i raczej się to nie zmieni z czasem. Alice Oseman porusza tutaj bardzo ważne tematy, które są związane już nie tylko z wychodzeniem z szafy i określaniem swojej orientacji seksualnej, ale pojawia się również wątek samookaleczenia, zaburzeń odżywiania i poszukiwania własnego ja w znacznie szerszym aspekcie. Zdecydowanie ta część zawiera kilka elementów, które mogą niektórych striggerować, więc lojalnie tutaj ostrzegam, że pojawiają się takie wątki.

No ale, podsumowując już moje słowa - gorąco polecam Wam ten tom, ale nie tylko, bo poprzednie również warto znać. Cała ta historia wyjątkowo do mnie trafia i odczuwam wdzięczność za to, że mogłam ją poznać. Jeśli nieobce Wam komiksy i inne powieści graficzne, a dodatkowo lubicie romanse z wątkiem LGBT+, to koniecznie musicie poznać serię Heartstopper.

Trzeci tom Hearstopper skupia się procesie ,,wychodzenia z szafy", ujawniania się szerszemu kręgu ludzi ze swoją orientacją seksualną. To proces wyjątkowo trudny emocjonalnie i skomplikowany, zwłaszcza gdy się dojrzewa. Wątpliwości mnóstwo, a podjęcie decyzji wymaga udźwignięcia olbrzymiego ciężaru i pogodzenia się z ewentualnymi skutkami ubocznymi. Na wycieczce chłopcy zbliżają się do siebie. Ciągle przebywają ze sobą, rozmawiają. Mają czas lepiej się poznać. Oczywiście nie brak pocałunków i przytulasów. Uczucie staje się coraz głębsze. Miłość kwitnie, choć naznaczona jest lękiem. Autorka oddaje głos Charliemu, który zwierza się, co przeżył rok wcześniej w szkole z powodu ujawnienia jego orientacji. Tara i Darcy opowiadają o początkach swojego związku, a na horyzoncie coś się dzieje między Tao i Elle.
W tym tomie wiele się dzieje. Młodzież na wycieczce nie tylko zwiedza, ale potrafi zaszaleć. Autorka porusza nie tylko temat wyoutowania, lecz wiele innych problemów, z którymi na co dzień zmagają się nastolatkowie, w tym także problemy związane ze zdrowiem psychicznym. To głównie budowanie relacji z bliską osobą i zacieśnianie więzi, niskie poczucie wartości, szukanie własnej tożsamości i seksualności, samookaleczanie się, zamartwianie się na zapas, upokorzenie, wstyd, zaburzenia odżywiania, pozorne poczucie kontroli. Autorka stawia na akceptację, przyjaźń, tolerancję, dzielenie troskami, lecz tym razem przede wszystkim stawia na wsparcie. Wyjątkowo dużo w tym tomie par homoseksualnych i przeprosin, aż poczułam lekki przesyt.
Książka o LGBTQ+ wśród nastolatków jest narysowana i napisana w młodzieżowym stylu. Nie brak smsów, rozmów na komunikatorze, wpisów do dziennika i z mediów społecznościowych (plus kilka bonusów na końcu książki) oraz całej gamy uczuć i problemów. Dla młodych ludzi, którzy są w takiej sytuacji jak Nick i Charlie lub Tara i Darcy, ta książka i seria mogą się okazać poradnikiem, przewodnikiem, a na pewno dużym wsparciem psychicznym. Te same problemy, rozterki i emocje nie tylko pozwolą zidentyfikować się z literackimi bohaterami, ale też pomóc w mierzeniu się z nimi.
Ech, jakie to było dobre...! Powieść graficzną przeczytałam w jedne wieczór, by jak najszybciej poznać dalsze losy Nicka i Charliego. Heartstopper się nie czyta. Heartstopper się pochłania, a potem chce się jeszcze i jeszcze. Razem z bohaterami przeżywałam ich rozterki i emocje, dzieliłam ich radości i smutki. Dopingowałam im z całego serca.
"Heartstopper 3" to mądra życiowo, ciepła i emocjonalna książka zaangażowana społecznie na wielu poziomach, skierowana nie tylko do nastoletniego odbiorcy. Uwagę przyciąga kreską i ujęciami kadrów, lecz zatrzymuje mądrymi dialogami, współczesnymi problemami młodzieży, relacjami rówieśniczymi, lecz najbardziej tematyką, która wciąż, mam wrażenie, jest u nas tabu - LGBTQ+ wśród nastolatków.

Avatar użytkownika - OKsiazkami
OKsiazkami
Przeczytane:2024-01-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Heartstopper
Alice Oseman0
Okładka ksiązki - Heartstopper

Charlie i Nick chodzą do liceum dla chłopców. Charlie jest wyoutowanym gejem, Nick gra w rugby i jeszcze chwilę wcześniej był zakochany w dziewczynie....

Heartstopper. Tom 5
Alice Oseman0
Okładka ksiązki - Heartstopper. Tom 5

W piątej części Heartstoppera towarzyszymy Nickowi i Charliemu w chwilach przełomowych - przed nimi pierwsze doświadczenia seksualne i pierwsze dorosłe...