Hitra

Wciągający jak nigdy i trzymający w napięciu międzynarodowy bestseller

Ośmioletni chłopiec znika bez śladu na wyspie Hitra u wybrzeży Trondelagu. Trzy lata później policjantka śledcza Mia Krüger wraca na Hitrę, gdzie kiedyś próbowała odebrać sobie życie. Pogodzona z przeszłością, nie pragnie już śmierci. Postanawia jednak, ku niezadowoleniu Holgera Muncha, opuścić policję.

Pewnego dnia dziewczynka mieszkająca na wyspie prosi Mię o pomoc - błaga, by była policjantka pomogła jej odnaleźć zaginionego przed laty przyjaciela. I Mia, niejako wbrew sobie, zaczyna pościg.

Kiedy na Hitrze zostaje odnalezione ciało brutalnie zamordowanej szesnastolatki, z imieniem ośmioletniego chłopca zapisanym krwią, Munch razem z Mią rozpoczynają śledztwo, które okazuje się bardziej zawiłe, niż mogli się spodziewać.

Informacje dodatkowe o Hitra:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2024-04-17
Tytuł oryginału: Hitra

Tagi: Thrillery i suspens Thrillery psychologiczne Współczesna proza literacka Klasyka kryminału Literatura kryminalna i detektywistyczna Kryminały detektywistyczno-policyjne

Kup książkę Hitra

Hitra - opinie o książce

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2024-04-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

,,Hitra" to czwarty tom serii (ale piąty w uniwersum) z detektywami Mią Krüger i Holgerem Munchem norweskiego autora Samuela Bjorka, ale bez problemu można czytać ją jako powieść całkowicie osobną. A historia przenosi nas na tytułową wysepkę Hitrę, gdzie właśnie doszło do zbrodni po raz drugi - trzy lata temu zaginął tam chłopczyk, teraz zamordowano nastolatkę. Dwójka śledczych wraz z lokalną policją ma szybko zająć się tą sprawą, w sumie jak najszybciej, bo zaraz wyspa przeżyje najazd dziennikarzy z okazji ślubu w rodzinie okolicznych milionerów. Historię poznajemy z kilku punktów widzenia, nie tylko śledczych, ale i zwykłych mieszkańców, którzy zapewniają nam solidny przekrój społeczności - od 11letniej dziewczynki po dosyć wiekową panią. I tak przyglądamy się tym życiom, pozornie całkowicie normalnym, a jednak każda z postaci walczy z jakimiś problemami. W tej normalności życia jest jakiś urok, coś nam bardzo bliskiego, coś co sprawia, że kibicujemy postaciom i wypatrujemy jak potoczą się ich losy. Oczywiście nie brakuje to też miejsca na śledztwo, które prowadzone jest tempem przyjemnie spokojnym, choć to wcale nie znaczy, że nie zajmuje - bo wciąga naprawdę mocno! To śledztwo solidne, skupione na przepytywaniu świadków i segregacji, wyszukiwaniu kolejnych dowodów, a my z uwagą śledzimy jego przebieg raz po raz tworząc nowe hipotezy rozwiązania. Przyznam, że nie spodziewałam się aż tak mocno klimatycznej historii, a okazało się, że przyniosła mi dokładnie to, co lubię - dbałość o styl, świetne, bardzo ciekawe, ale normalne postacie i solidną kryminalną zagadkę. Polecam fanom małomiasteczkowych kryminałów!