I bądź tu mądry! Bajki filozoficzne

Co wspólnego mają ze sobą Sokrates i położna? Dlaczego idealny świat Platona jest… idealny? Jak – według Arystotelesa – grać w Taboo, by zawsze wygrać? Dlaczego niektóre latające dywany latają tylko w dół i górę? Jeśli prawdą jest, że „myślimy, więc jesteśmy”, to czy znaczy to, że nie istniejemy, gdy śpimy? Filozofem może być każdy, ale szczególną łatwość mają w tym dzieci. Ciekawość świata, bystre umysły i odważne stawianie nietuzinkowych pytań – oto, co dzieciakom wychodzi zazwyczaj lepiej niż dorosłym. Ta książka zawiera siedem bajek, które uczą twórczego samodzielnego myślenia i udowadniają, że pytania, jakie często zadają dzieci, mają wiele wspólnego z problemami, nad którymi głowili się najwięksi myśliciele. Każda z bajek - uzupełniona o planszę graficzną z komentarzami i pytaniami - objaśniana jest przez jednego ze słynnych filozofów, takich jak: Sokrates, Platon, Arystoteles, Kartezjusz czy Kant. Pełne humoru dialogi i niezwykłe historie to nie tylko świetna zabawa dla całej rodziny, ale i okazja do spojrzenia na znane problemy w zupełnie nowy i odkrywczy sposób.

Informacje dodatkowe o I bądź tu mądry! Bajki filozoficzne:

Wydawnictwo: eSPe
Data wydania: 2023-11-06
ISBN: 9788382012866

Kup książkę I bądź tu mądry! Bajki filozoficzne

I bądź tu mądry! Bajki filozoficzne - opinie o książce

Filozofia często kojarzy nam się z czymś trudnym, a wcale taka nie jest, każdy z nas może zostać filozofem, szczególnie dzieci, które są ciekawe świata, mają wybujałą wyobraźnię i często nietypowe pomysły.
I bądź tu mądry to książka z bajkami filozoficznymi, jest ich aż siedem i każda nawiązuje do życia innego filozofa, Sokratesa, Platona, Arystotelesa, Marka Aureliusza, Kartezjusza, Kanta oraz Wittgensteina. Każda z tych bajek jest inna i wszystkie historie raczej nie mogłyby wydarzyć się w prawdziwym życiu, ponieważ są dość fantastyczne, w większości opowieści bohaterami są dzieci, ale nie tylko. Razem z bohaterami uczymy się tego, co jest najważniejsze w życiu, często nie dostrzegamy tego, co posiadamy, tylko pragniemy czegoś niedostępnego, a inne nie znaczy lepsze. Często też źle postrzegamy innych ludzi lub dane sytuacje, działamy zbyt emocjonalnie, a kiedy dłużej nad tym pomyślimy lub spróbujemy zrozumieć innego człowieka, dochodzi do nas fakt, że sami źle odebraliśmy to, co nas spotkało.
Bardzo podoba mi się to, jak bohaterowie radzili sobie z danymi sytuacjami, wykazali się niesamowitą odwagą, determinacją, pomysłowością i nie poddawali się, nawet kiedy już nie mieli siły. Te historie pokazują dzieciom, że powinny zawsze dążyć do obranego celu, nigdy się nie poddawać i szukać rozwiązań, które sprawią, że nawet najtrudniejsze problemy staną się tylko wspomnieniem. Przy okazji po każdym opowiadaniu poznajemy jednego filozofa, mamy opis, czym się zajmował, napisany jakiś słynny cytat, który padł z jego ust, ciekawostki z jego życia, a nawet pytania, nad którymi możemy zastanowić się całą rodziną, które dotyczą danej historii.
Jest to bardzo wartościowa książka, którą mogą czytać dzieci, ale też dorośli, na pewno można z niej dużo wyciągnąć wartości, które dodadzą nam skrzydeł do działania.

Avatar użytkownika - Chwilapauli
Chwilapauli
Przeczytane:2024-01-16, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,

Książka składa się z 7 bajek, które mają filozoficzne zabarwienie. Po każdej jest podane kilka ciekawostek związanych z danym filozofem.

Bajki zostały napisane w ciekawy sposób. Sama czułam się wciągnięta w poszczególne historie. Kilka fragmentów wywołało uśmiech na mojej twarzy.

Ale najbardziej spodobała mi się bajka o Gołębiu Ryszardzie ?, który to chciał uratować swój las, swój dom, przed samozniszczeniem.

Graficznie też bardzo ładnie się prezentuje, a Ilustracje do niej przygotował Tymoteusz Macioszek.

Myślę, że jest to książka idealna dla dzieci, które są żądne wiedzy na każdy temat i które interesują się otaczającym je światem.

Super książka ?.

* Książkę otrzymałam w ramach współpracy barterowej od Wydawnictwa Espe. *