I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących

„Mądra i zabawna książka, którą młodzi czytelnicy pokochają (a i starsi sporo się z niej dowiedzą)”. – Matthew Syed, autor bestsellera WYMIATASZ!

Trzymasz w ręku tę wspaniałą (moim skromnym zdaniem) książkę, i to jest właśnie twoja pierwsza decyzja podjęta w roli PRZYWÓDCY KRAJU.

DOBRE POSUNIĘCIE! Widzisz, bycie szefem wszystkich szefów wcale nie jest łatwe. Trzeba podejmować mnóstwo trudnych decyzji.

Jaki ustrój polityczny wybrać?

Jak rządzić sprawiedliwie? (O ile obchodzi cię ta kwestia – ale obywatele twojego kraju pewnie chcieliby, żeby tak było).

Jak podejść do takich skomplikowanych spraw, jak na przykład zmiany klimatyczne czy nierówności społeczne?

Musisz znaleźć odpowiedzi na pytania:

JAK DZIAŁA POLITYKA?

JAKIE SĄ TWOJE POGLĄDY?

i CO TO ZNACZY BYĆ PRZYWÓDCĄ?

Ale bez obaw. Ta zabawna a jednocześnie pełna faktów książka poprowadzi cię krok po kroku.

Wkrótce będziesz rządzić krajem jak ZAWODOWIEC.

Informacje dodatkowe o I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących:

Wydawnictwo: Insignis
Data wydania: 2023-09-27
Kategoria wiekowa: 9-12 lat
Tytuł oryginału: If I Ran the Country: An introduction to politics where YOU make the decisions
Tłumaczenie: Katarzyna Dudzik
Ilustracje:Allan Sanders

Tagi: dla dzieci literatura popularnonaukowa polityka

Kup książkę I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących

I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookszonki
Bookszonki
Przeczytane:2023-10-02, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Tak się składka, że w tym miesiącu wybory więc tematyka na czasie.

Książka jest przeznaczona dla dzieci, chociaż przyznam, że i sama się wiele z niej nauczyłam.

W przyjemny sposób odsłania tajemnice polityki i wprowadza w ten świat małych czytelników.

Jest humor, jest zabawa i jest coś więcej niż sejm i senat.

Fajnym pomysłem są zadania do wykonania, dzięki czemu dziecko może sprawdzić samo, co to znaczy rządzić.

Nie zabraknie także ciekawostek.

Autor pokazuje różne ustroje polityczne na świecie.

Świetna książka dla dziec

i i nie tylko!

Uwaga, ta książka może sprawić, że wasze dziecko zainteresuje się światem!

Niby pozycja dla dzieci, a sama dużo się z niej dowiedziałam. Czytałam od początku do końca z dużym zainteresowaniem i bardzo dobrze się przy tym bawiłam. Noo... prawie... Chciałam zostać dyktatorką, ale po kolejnym pytaniu autora "serio?", zmieniłam rządy w moim wyimaginowanym kraju na monarchię absolutną, też może być.

Autor nie wita się ze zwykłym młodym czytelnikiem, tylko z przyszłym władcą lub władczynią. Skoro już zostaliśmy obsadzeni w takiej roli, to jeszcze musimy wymyśleć własny kraj, a przede wszystkim zrozumieć, jak się takim tworem zarządza. Jak możecie się domyśleć, łatwo nie będzie, ale na szczęście książka nie zasypuje nas milionem wiadomości, tylko podstawy polityki zamienia w dobrą zabawę.

Rozdziały są krótkie, zabawne, przykłady dostosowane do poziomu dziecka. Autor nie namawia czytelnika do żadnej "opcji", tylko przedstawia ich kilka (z towarzyszącymi zaletami i wadami) i pozwala samemu podjąć decyzję. Po każdym temacie można wziąć udział w ćwiczeniu, np. wymyśleć ministerstwa, które znajdą się w twoim kraju. Może zamiast zwykłych dróg, będą zjeżdżalnie wodne? W takim razie potrzebujemy ministra od zjeżdżalni!

Polecam pozycję dla młodych czytelników (9-12 lat). Fajna sprawa, jeśli chcemy najmłodszych już trochę zapoznać z prawami rządzącymi światem i porozmawiać o ważnych kwestiach.

Avatar użytkownika - ktomzynska
ktomzynska
Przeczytane:2023-10-05, Ocena: 5, Przeczytałem,

Autor w bardzo przestępny sposób tłumaczy Czytelnikom podstawy polityki. Możemy dowiedzieć się między innymi czym jest monarcha, sprawiedliwość, ustrój polityczny, jakimi cechami powinien charakteryzować się dobry przywódca i wiele, wiele innych.

Jednak ta książka to nie tylko wiedza, a także zadania do wykonania dzięki którym dziecko może sprawdzić ile zapamiętało z danego rozdziału, ale co najważniejsze sprawdzić swoje siły w rządzeniu państwem! No a nie oszukujmy się, kto by nie chciał rządzić jakimś państwem? :P

Na samym końcu książki Autor przypomina także, że na państwo i jego ustrój polityczny ma wpływ tak naprawdę każdy z nas, a nie tylko osoba rządząca. Każdy z nas ma prawo walczyć o zmiany i o to, aby żyło nam się lepiej.

,,I kto tu rządzi? Polityka dla początkujących" to naprawdę świetna książka dla młodszych czytelników, ale i nie tylko. Sądzę, że nie jedna osoba dorosła mogła by się z niej dowiedzieć czegoś nowego, a z całą pewnością przypomniałaby sobie, że my także mamy wpływ na to co dzieje się dokoła nas. Serdecznie polecam!