I Was Born for This

Kolejna szczera i ciepła opowieść od Alice Oseman, bestsellerowej twórczyni Heartstoppera i Loveless - wyjątkowo zabawna i niezwykle poruszająca książka o tożsamości, przyjaźni i sławie.

W życiu Angel Rahimi liczy się tylko jedno: The Ark - pop-rockowe trio chłopaków, które podbija świat. Jako członkini ich fandomu zyskała wszystko, co kocha - przyjaciółkę Juliet, marzenia i swoje miejsce w świecie. Jej muzułmańska rodzina nie pochwala zachwytów Angel, ale dziewczyna podskórnie czuje, że są w niej emocje i tęsknoty, których jej bliscy nigdy nie zrozumieją.

Jimmy Kaga-Ricci wszystko zawdzięcza The Ark. Jest frontmanem zespołu, a gra w kapeli z przyjaciółmi to spełnienie jego marzeń, nawet jeśli tylko podsyca jego niepokój. Choć fani w pełni akceptują fakt, że Jimmy jest osobą trans, są stale obecni w jego życiu, trzymając kciuki za relację Jimmy'ego z wieloletnim przyjacielem i kolegą z zespołu, Rowanem. Jednak Jimmy i Rowan są tylko przyjaciółmi, a Rowan ma sekretną dziewczynę, o której fani nigdy się nie dowiedzą.

Marzenia nie zawsze spełniają się tak, jak to sobie zaplanowaliśmy. Kiedy Jimmy i Angel niespodziewanie zbliżają się do siebie, odkrywają, jak dziwne i zaskakujące może być zmierzenie się z rzeczywistością.

W Polsce pierwszy tom Heartstoppera zdobył prestiżowy tytuł najlepszego komiksu 2021 w plebiscycie czytelniczym portalu lubimyczytac.pl, a druga część komiksu uzyskała nominację do nagrody BESTSELLERY EMPIKU 2022 w kategorii KSIĄŻKA YOUNG ADULT.

Informacje dodatkowe o I Was Born for This:

I Was Born for This - opinie o książce

Avatar użytkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo
Przeczytane:2023-10-15,

Powieści Alice Oseman... eh, nawet nie wiem, czy jest sens po raz kolejny rozpoczynać recenzję książki tej autorki w ten sam sposób, co zazwyczaj. No bo umówmy się, Alice Oseman za każdym razem czaruje mnie swoimi historiami i sprawia, że po ich skończeniu muszę bardzo długo zastanawiać się, co mogę o nich napisać. Każda z tych książek zostawia we mnie mnóstwo emocji i jednocześnie zabiera małą cząstkę mojego czytelniczego serca. Jak jednak wypadł tytuł I was born for this? O tym w tej recenzji.

Angel Rahimi jest ogromną fanką zespołu The Ark. Jego członkowie stanowią dla niej – oraz tysięcy innych fanek ich muzyki – sens życia i powód do dumy. Nadchodzi czas, gdy Angel przyjeżdża do obcego sobie miasta, do swojej internetowej przyjaciółki - razem mają zamiar wybrać się na wyczekiwany koncert The Ark. Dla Jimmy’ego gra w zespole to całe życie - tworzenie muzyki jest jego pasją i nie wyobraża sobie siebie w innym miejscu. Kiedy jednak przewrotny los sprawia, że ścieżki Angel i członka The Ark się ze sobą splatają, wszystko może pójść nie tak. Jak trudna okaże się konfrontacja z brutalną rzeczywistością?

Zaczynając lekturę tej powieści, sama nie wiem do końca, czego się spodziewałam. Z jednej strony miałam takie przeświadczenie, że to przecież Alice Oseman, a każda z jej powieści w większym czy mniejszym stopniu przypadała mi do gustu. Z I was born for this mogło być jednak ciut inaczej, ponieważ poruszona tutaj tematyka zazwyczaj nie do końca do mnie przemawia. Czytanie o miłości do poszczególnych wykonawców czy zespołów raczej nie przyciąga mnie do siebie, ale! Tej książce postanowiłam dać szansę.

Główna bohaterka przypadła mi do gustu, choć przyznam szczerze, że momentami wywoływała we mnie rozdrażnienie. Rozumiałam jej ogromną miłość do muzyki zespołu The Ark, ale z drugiej strony miałam w głowie taką myśl, że jest to dość... niezdrowe, aż tak oddawać samego siebie dla twórcy, który umówmy się - raczej nie pozna nas prywatnie i nie będzie chciał spędzić z nami czasu. W każdym razie kreacja Angel jest bardzo dobra i uważam, że autorka świetnie przedstawiła za pomocą tej postaci każdego wiernego fana danego wykonawcy/zespołu (i nie tylko).

Bardzo się cieszę z tego, że Alice Oseman wplotła tutaj rozdziały z perspektywy Jimmy’ego, czyli członka zespołu The Ark - dzięki temu mogłam zobaczyć, jak to wszystko wygląda z jego perspektywy i jak on się z tym wszystkim czuje. No i cóż, autorka bardzo realnie przedstawiła jego rozterki i kolejne wątpliwości związane z tak dużą popularnością - przyznam szczerze, że w pewnym momencie zaczęłam się zastanawiać, czy tak czasami nie wygląda sytuacja większości zespołów i bardziej popularnych wykonawców. W końcu sława jest nie tylko czymś pięknym, ale jednocześnie czymś całkowicie przeklętym i często przynosi więcej szkody niż pożytku.

Pióro Alice jak zawsze przypadło mi do gustu i uważam je za bardzo dobre. Cieszę się, że tym razem mogłam zobaczyć, jak autorka przedstawia historię, w której reprezentacja LGBTQ+ sama w sobie nie stanowi głównego tematu powieści, a na pierwszym planie znajduje się wątek muzyczny – jego pozytywne oraz te negatywne strony w kontekście życia głównych bohaterów. Myślę, że teraz daje mi to dosyć szerokie spojrzenie na całą twórczość Alice.

I was born for this to książka, co do której miałam małe wątpliwości, a która okazała się po prostu kolejną świetną powieścią spod pióra autorki. Nie jest to najłatwiejsza powieść, jednak uważam, że warto ją poznać - zwłaszcza, jeśli jest się fanem twórczości Alice Oseman. Dlatego, jeżeli zastanawiacie się nad tym, czy sięgać po ten tytuł, to ja Wam mówię: zróbcie to. 😊

„Są na świecie ważniejsze rzeczy, niż jakiś boysband”

Muzyka jest tym elementem życia, która uprzyjemnia nam codzienne chwile, pozwala się wyciszyć i poprawia nastrój. Każdy z nas z pewnością ma swojego ulubionego artystę, którego muzyka wzbudza miłe odczucia i cieszy swoim brzmieniem. Fani jakiegoś zespołu gromadzą się w grupach, najczęściej internetowych, by razem wspierać swoich idoli i przeżywać ich występ razem z nimi. U bohaterki książki "I was born for this" ta fascynacja zaczyna przybierać formę obsesji, gdyż nie liczy się dla niej nic, poza tym, by spotkać się z chłopakami THE ART, zrobić sobie z nimi zdjęcie i przeżyć wspaniałe chwile na ich koncercie. Nie spodziewa się, że jej marzenie spełni się, ale w zupełnie odmienny sposób, a ona będzie musiała zrozumieć, co jest w życiu ważne.

Angel Rahimi przyjeżdża do Londynu, by spotkać się ze swoją internetową przyjaciółką Juliet Schwartz, z którą rozmawiała do tej pory tylko w wirtualnym świecie od dwóch lat. Obie uważają, że wiedzą o sobie wszystko, ale to spotkanie pokaże, jak bardzo się mylą. Dziewczyny widzą się w realnym życiu po raz pierwszy, więc z ciekawością poznają siebie w nowych okolicznościach. Już w pierwszym dniu ich spotkania pojawia się zgrzyt, przynajmniej w rozumieniu Angel, gdyż okazuje się, że Juliet zaprosiła jeszcze Marca, z którym od kilku miesięcy rozmawia na Tumbirze. Angel nie jest z tego zadowolona, gdyż sądziła, że spędzi kilka dni z przyjaciółką we dwójkę i razem z nią weźmie udział w koncercie THE ARK.

Postawa Angel już od początku wzbudziła moją niechęć od momentu, gdy opowiada nam o tym, jak „mama miała czelność” odmówić jej wyjazdu na koncert The Ark, tylko dlatego, że chciała, by córka wzięła udział w „bezsensownej ceremonii zakończenia roku szkolnego”. Od razu widać, jakie dziewczyna ma podejście do realnego życia.

Po opisie, jaki widnieje z na tylnej stronie okładki książki można by się spodziewać typowego romansu New Adult, ale tym razem nie ma tutaj nic z romantycznych uniesień. Ten motyw jest bardzo delikatny, epizodyczny i ledwo zaznacza się w tle, poza naszą uwagą.

Pani Alice Oseman zabiera nas w świat młodych ludzi, pokazując ich sposób funkcjonowania, myślenia i to, co dla nich jest ważne. Skupia się bardziej na zagadnieniu związanym z fascynacją, a właściwie już obsesją na punkcie celebrytów i ulubionych zespołów. Na przykładzie Angel pokazuje, do czego może prowadzić tego rodzaju postawa wobec jakiegokolwiek artysty. Dziewczyna ma 18 lat i od kilku lat żyje tylko dla zespołu THE ARK. Nic poza nimi ją nie interesuje, odkąd mając 13 lat usłyszała ich po raz pierwszy na You Tube. W realnym świecie nie ma prawdziwych przyjaciół, gdyż nie potrafi się z nimi dogadać. Zresztą nic dziwnego, gdy ona wciąż najchętniej rozmawia o chłopakach z boysbandu. Wydaje się jej, że w końcu znalazła koleżankę, z którą od dwóch lat pisze w Internecie i mają wspólne tematy do omawiania, oczywiście związane z THE ARK.

Autorka zebrała w jednej powieści niezwykle barwną i różnorodną galerię postaci pod względem nie tylko wyglądu, ale charakteru i preferencji seksualnych. Nie ma w niej żadnych scen erotycznych, ale poruszane są związane z tym problemy młodych osób i ich poszukiwanie własnej tożsamości. bardziej niż przynależność do narodowości czy religii.

Drugim tematem jest popularność, o której marzy wiele osób, którzy chcieliby być sławni i spełniać swoje zachcianki. Niestety, gdy wnikają w ten świat biznesu, okazuje się, że nic nie jest tak, jak sobie wyobrażali.

Razem z bohaterami zaglądamy za kulisy sławy dostrzegając jej gorzki smak, ale też przyglądamy się fanom, którzy w różny sposób reagują na swoich idoli. Często czerpią swoją wiedzę z mediów, tworząc w swoim umyśle wizerunek poszczególnych wykonawców, który nie zawsze pokrywa się z rzeczywistością, a gdy okazuje się, że prawda wygląda zupełnie inaczej, wówczas może dochodzić do rozczarowania. Dla takich osób jak Angel Rahimi burzy się cały świat.

Osobami prowadzącymi nas przez fabułę są Angel Rahimi i Jimmy Kaga Ricci. Angel to imię przybrane na potrzeby internetowych kontaktów, a w rzeczywistości ma na imię Fereshteh i pochodzi z rodziny muzułmańskiej mieszkającej w Anglii.

Jimmy ma swojej krwi korzenie hinduskie i włoskie. Jego największym problemem są ciągle nawracające stany lękowe, które niejednokrotnie przemieniają się w panikę. Obsesyjnie boi się tłumów i tworzy w swoim umyśle obrazy zagrażające jego życiu. Jego koledzy z zespołu też mają swoje tajemnice i trudności ze sobą i swoimi odczuciami. Męczy go też ciągłe zakłamywanie rzeczywistości, czuje się z tym źle, a to z kolei sprawia, że chłopak nie wie, kim naprawdę jest. Bardzo jest związany ze swoim dziadkiem, ale wciąż brakuje czasu, by się z nim spotkać.

Najbardziej jednak intrygujący jest Lister, który wychował się w robotniczej rodzinie i teraz, gdy jego konto jest zasobne w środki finansowe, czerpie z tego garściami. Niestety, to odbija się na jego stanie psychicznym prowadzącym do uzależnienia od alkoholu. On także do końca nie pokazuje swojej prawdziwej twarzy. Lister jest perkusistą w zespole, ale jego popularność wśród fanów okraszona jest gorzkim smakiem, gdyż topi wszelkie swoje frustracje i problemy w alkoholu.

Rowan jest synem nigeryjskich emigrantów i wydaje się, że z tej trójki on jest najrozsądniejszy, ale on także ma swoje tajemnice, gdyż ukrywa przed publiką, że ma dziewczynę Bliss Lai, o której wiedzą tylko chłopaki z zespołu i ich menadżerka Cecily Wills. W opinii fanów jest biseksualny i jest związany romansem z Jimmym, co mija się z prawdą. Jimmy’ego i Rowana łączą jedynie relacje przyjacielskie, ale nie wyprowadzają swoich fanów z błędnego postrzegania ich układu. Prasa, media społecznościowe i publiczność nazywają ich związek Jowaną, a Angel jest tym zachwycona, gdyż wierzy w prawdziwą miłość. Cieszy ją, że dwoje ludzi tak mocno siebie wspiera i kocha. Jest osobą zapatrzoną w zespół, ale sama nie postrzega siebie pozytywnie. Ma pretensje do mamy, który nie rozumie jej pasji, nie dotsrzega, że w tym swoim uwielbieniu dla zespołu zatraca siebie i wartości, które są ważne w życiu, takie jak przyjaźń, relacje międzyludzkie w prawdziwym życiu. Naiwnie wierzy w to co pisze prasa, media, co wrzucają ludzie na Twitterze czy Instagarmie, tworząc swój obraz na potrzeby publiczne.

Ta trójka staje teraz przed szansą podpisania nowej umowy ze znaną, wpływową agencją muzyczną, ale to wiąże się z jeszcze większym poświęceniem czasu muzyce, występom i wywiadom, co z kolei oznacza brak czasu na prywatne życie.

Powieść „I was born for this” jest bardzo złożoną historią o charakterze obyczajowym z podłożem psychologicznym. Opowiada nie tylko o dwóch głównych postaciach, ale też w tle dzieją się równie fascynujące wątki związane z postaciami drugoplanowymi. To typowa literatura młodzieżową, co widać po zastosowanym słownictwie i zwrotach jakimi obecnie posługuje się młode pokolenie. Jednak jest ona wartościowa nie tylko dla tej grupy społecznej, ale też z powodzeniem osoby dorosłe wyciągną z tej historii jakieś wnioski dla siebie. To przede wszystkim opowieść o samotności, potrzebie akceptacji, poszukiwaniu właściwej drogi, ale przede wszystkim o tym, że fanatyzm, bez względu na to, czego dotyczy, nie przynosi żadnych korzyści i ma charakter destruktywny.

Książkę przeczytałam, dzięki wydawnictwu Jaguar

Nick i Charlie. Heartstopper. Nowela
Alice Oseman0
Okładka ksiązki - Nick i Charlie. Heartstopper. Nowela

Marzenia i miłość nie zawsze chodzą w parze... Czy pierwsza miłość może być tą na całe życie? Opowiadanie ze świata Heartstoppera. Bohaterowie,...

Loveless
Alice Oseman0
Okładka ksiązki - Loveless

Wszystko to zaczęło do mnie docierać. Nigdy w nikim się nie kochałam. Ani w chłopcach, ani w dziewczynach, ani w żadnej osobie, którą kiedykolwiek poznałam...