Imiennik Miecz i pastorał

Ocena: 5 (5 głosów)
W tej samej serii: Dzikowy skarb, Ojciec i syn, Rok tysięczny, Bracia, Bezkrólewie, Odnowiciel, Imiennik (Śladem pradziada), Przekleństwo, Zdobycie Kołobrzegu, Psie pole, Powrotna droga, Wawelskie wzgórze, Wywołańcy, Przełom.

Informacje dodatkowe o Imiennik Miecz i pastorał:

Wydawnictwo: brak danych
Data wydania: b.d
Kategoria: Historyczne
ISBN: 837366050X
Liczba stron: 318

więcej

Kup książkę Imiennik Miecz i pastorał

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Imiennik Miecz i pastorał - opinie o książce

Tom ten wraz z poprzednim 'Śladami pradziada' tworzy całościową interpretację postaci Bolesława Śmiałego. W całości też będę te oba tomy oceniać. Trzeba chyba powiedzieć, że to świetnie opisane powieści. Postać tego króla tworzy jego potęga oraz konflikt ze św. Stanisławem, uznanym potem przez Polaków za patrona Polski. Bunsch rozdzielił 'postać króla' na dwa tomy, tworząc swoistą sinusoidę jego losów. Ale i losów postaci z nim związanych. Właściwie po doczytaniu do końca tych tomów mogę stwierdzić, że Bunsch uwypuklił w nim jakąś sprzeczność wewnętrzną, jakiś brak czegoś, co posiadał Bolesław Chrobry. Już któryś opisywany przez Bunscha król miał w sobie tragizm. Ale ta postać jest inna. Tutaj tak jakby Bolesław troszkę na własne życzenie zgotował sobie taki los.
Trudną i misterną miał tu rolę autor pokazując te wszystkie niuanse jego panowania i opowiadając krok po kroku tak dyskusyjną sprawę z biskupem Stanisławem.
Czytając kolejne tomy zawsze zwracam uwagę na to, kiedy autor opisuje świat wewnętrzny postaci, a kiedy opowiada jej losy. Tutaj przez cały tom o potędze Bolesława mało jest myśli Bolesława. Raczej narrator patrzy oczyma jego otoczenia. Tak jakby autor chciał powiedzieć przez to, że to fakty powinny przemówić jako ocena tego króla. Tutaj więcej mamy opisu świata wewnętrznego Stanisława. Natomiast pod koniec, gdy już wszystko wiadomo, wtedy narrator patrzy oczami Bolesława. Już gdy czytelnik zdążył sobie wyrobić zdanie.
Generalnie oceniam te tomy mocno wysoko. To naprawdę znakomite książki, napisane ponadczasowo.
Takim bohaterem tej serii jest Polska Piastowska. Potem po upadku w 1795 roku panowanie Piastów było symbolem potęgi i jedności. W tej serii widać, że nie było tu jedności. Natomiast wielką siłą naszego kraju, narodu, było wydobywanie się z zapaści. I to krzepi, że 'ojczyzna ma tyle razy we krwi skąpana' jednak dawała radę.
W tych dwóch tomach o Bolesławie Śmiałym tematem, który zdominował panowanie tego króla była walka o nadrzędność pomiędzy władzą świecką a duchową. Tutaj dopiero się krystalizowały poglądy na temat celibatu, sakramentu małżeństwa, ale i podziału stanowego w Polsce. I wielka tu jest zasługa autora, że nie spłaszczył tej opowieści do taniej hagiografii. Zarazem opis śmierci św. Stanisława to jedna z bardziej wzruszających scen w literaturze polskiej. Wiadomo, najpiękniejsza była śmierć Podbipięty oraz Wołodyjowskiego.
Grube to książki, ale naprawdę warto im poświęcić pół roku.

Link do opinii
Avatar użytkownika - kamilorman
kamilorman
Przeczytane:2022-05-21, Ocena: 4, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - MariaR
MariaR
Przeczytane:2013-10-02, Ocena: 6, Przeczytałam, Inne, Mam,
Avatar użytkownika - Ivan
Ivan
Przeczytane:2010-05-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Witwona
Witwona
Przeczytane:1984-06-30, Ocena: 5, Przeczytałam,
Inne książki autora
Rok tysięczny I
Karol Bunsch0
Okładka ksiązki - Rok tysięczny I

Seria powieści piastowskich Karola Bunscha doskonale wprowadza nas w czasy dawnych dziejów Polski. Opowiadania w których skład wchodzą: Dzikowy skarb I...

Rok tysięczny II
Karol Bunsch0
Okładka ksiązki - Rok tysięczny II

Seria powieści piastowskich Karola Bunscha doskonale wprowadza nas w czasy dawnych dziejów Polski. Opowiadania w których skład wchodzą: Dzikowy skarb I...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Znajdziesz mnie wśród chmur
Ilona Ciepał-Jaranowska
Znajdziesz mnie wśród chmur
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Andrzej Marek Grabowski ;
Trzy krowy w niebieskich kajakach
Pies na medal
Barbara Gawryluk
Pies na medal
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy