Mistrzowie słowa i dziesięć całkowicie odmiennych opowieści. Co je łączy? Fascynacja obrazami jednego z najbardziej docenianych polskich artystów współczesnych.
Niesamowite obrazy Jakuba Różalskiego i ich nieoczywisty przekaz budzący niepokój, często grozę, znajdują odzwierciedlenie w historiach stworzonych przez znakomitych autorów.

Informacje dodatkowe o Inne Światy: Antologia inspirowana pracami Jakuba Różalskiego:

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2018-05-23
Kategoria: Opowiadania
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Inne Światy: Antologia inspirowana pracami Jakuba Różalskiego

Inne Światy: Antologia inspirowana pracami Jakuba Różalskiego - opinie o książce

Avatar użytkownika - kryminalnatalerz
kryminalnatalerz
Przeczytane:2022-10-17, Ocena: 5, Przeczytałam,

Antologia ,,Inne światy" z 2018 roku to jedna z tych książek, które każdy Polak powinien mieć w swojej biblioteczce. Jest to zbiór dziesięciu opowiadań polskich autorów literatury pięknej, fantastyki i kryminału, które powstały zainspirowane przez dzieła Jakuba Różalskiego, polskiego artysty, grafika, malarza. Jest to książka, która łączy polskość z nowoczesną wizją artystyczną i choć ten pierwszy człon objawia się w opowiadaniach w różnym natężeniu, to po prostu tam jest. To historie rozłożone w czasie, różne objętościowo i tematycznie. Od opowieści o krasnoludkach, poprzez alternatywną wizję historii aż po psychodeliczne wizje. Opowiadania opatrzone są na wstępie jednym dużym obrazem głównym każde, a na kolejnych stronach, już w środku historii mniejszymi, wspomagającymi. Już samo przeglądanie tej publikacji jest czystą przyjemnością, tym bardziej, że jej wydanie jest po prostu genialne - eleganckie, z klasą, prawdziwa ozdoba biblioteczki. Oczywiście były opowiadania, które podobały mi się bardziej i mniej, ale myślę, że w każdym jestem w stanie docenić wartość artystyczną. To była niesamowita przygoda, którą wszystkim czytelnikom polecam niezależnie od preferencji gatunkowych - każdy choć trochę wrażliwy na sztukę (a przecież każdy miłośnik literatury jest) doceni tę niesamowitą publikację. Szczerze i mocno polecam!

Ciekawe połączenie literatury i sztuki. Wiele wciągających, niesamowitych, alternatywnych historii.

Avatar użytkownika - Tambonietu
Tambonietu
Przeczytane:2021-01-26, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam, 26 książek 2021,

Warto przeczytać dla Jakuba Małeckiego, Anny Kańtoch i Jakuba Żulczyka. Opowiadanie autorstwa tych pisarzy szczególnie przypadły mi do gustu.

Zaskoczony jestem, bo nie przypuszczałem, że tak pozytywnie odbiorę opowiadanie Remigiusza Mróza. Dlaczego? Bałem się, jak ten autor odnajdzie się w antologii tego gatunku. A jednak! Pozytywne zaskoczenie.

Natomiast totalnie niezrozumiałem opowiadania Pani Sylwii Chutnik. Nieco męczyłem się przy tekście Panów Roberta J. Szmidta i Jacka Dukaja.

No i te przepiękne obrazy Jakuba Różalskiego!

Warto! Naprawdę warto

Całkiem, całkiem zgrabny zbiór opowiadań inspirowanych niezwykłymi pracami Jakuba Różalskiego, pracami które zachwycają i pobudzają wyobraźnię. Są niesamowite i fascynujące. Niebywale oryginalne.

A książka? Z uwagi na fakt, że z twórczością większości autorów miałam po raz pierwszy do czynienia, to sięgając po „Inne światy” nie miałam żadnych oczekiwań. I jak to z antologiami bywa, jedne opowiadania przypadły mi bardziej do gustu, inne mniej.

Książka zaczyna się bardzo dobrym, moim zdaniem, opowiadaniem Jakuba Małeckiego "Idzie niebo". Bardzo emocjonalne, z masą niedopowiedzeń i genialnym, stopniowo narastającym klimatem grozy i tajemniczości. Świetne, bardzo mi się podobało.
Nie mniej podobały mi się opowiadania Roberta J.Szmidta „Szpony smoka” i Łukasza Orbitowskiego „Sfora”. W pierwszym opowiadaniu autor przedstawia nam alternatywną historię Polski pod jarzmem Japonii, świetnie mieszając wątki polskiej polityki z japońską kulturą a opowieść barda to prawdziwy majstersztyk.
W „Sforze” bohaterem jest skóra wilka, która jest przekleństwem, obsesją i szaleństwem swoich kolejnych właścicieli, których losy poznajemy na przestrzeni lat, od powstania styczniowego aż do teraz. Zarówno „Szpony smoka” jak i „Sforę” czytałam z dużym zainteresowaniem i ciekawością, dla mnie to był powiew świeżości, coś oryginalnego, nieszablonowego i nowego.
Duży problem miałam z opowiadaniem "Imperium chmur" Jacka Dukaja – nie bardzo odpowiadał mi sposób narracji, bardzo dziwny i specyficzny. Trudny. Ale muszę przyznać, że genialne to było. Miało swój klimat. I tak...czuję się zachęcona do sięgnięcia po powieść autora.

Przyznaję że z wiekiem polubiłam antologie dlatego że są różnorodne. Przy każdym kolejnym opowiadaniu nie wiem co mnie czeka, jaka historia, jacy bohaterowie, jakie sytuacje, jaki pomysł… A w „Innych światach” inspiracje były niesamowite, pomysły autorów świetne tylko wykonanie nie wszystkim do końca wyszło, gdyż obok bardzo dobrych historii są mocno średnie a dwie wręcz nudne. Nie mniej książkę oceniam na plus, do Jacka Dukaja na pewno jeszcze wrócę a wszystkich którzy nie czytali nienachalnie zachęcam do sięgnięcia po "Inne światy".