Instynkt językowy

Błyskotliwa obrona prowokacyjnej tezy o biologicznych korzeniach języka

W swojej książce Steven Pinker wyjaśnia wszystko, co zawsze chcieliśmy wiedzieć o języku: jak

on w ogóle działa, w jaki sposób dzieci się go uczą, jak się zmienia współcześnie, jak mózg

przetwarza komunikaty językowe i jak ewoluował na przestrzeni dziejów. Autor omawia

szczegóły swojej rewolucyjnej teorii inspirowanej koncepcjami językoznawcy Noama

Chomsky'ego, a następnie przedstawia najnowsze osiągnięcia lingwistyki.

Wychodząc z założenia o ewolucyjnym pochodzeniu języka, autor podważa wiele popularnych

poglądów na jego temat, między innymi kwestionuje tezę, że specyfika lokalnych właściwości

językowych ma decydujący wpływ na postrzeganie świata. Zręcznie posługując się zabawnymi

przykładami i grami słownymi, autor splata rozległą wiedzę w fascynującą opowieść: język jest

ludzkim instynktem, wszczepionym w nasze mózgi przez ewolucję. Jest unikalną zdolnością

właściwą wyłącznie człowiekowi.

,,Mało co tak dobrze przysłużyło się mojemu mózgowi jak lektura książki Stevena Pinkera. Jest to

rodzaj pisarstwa, o którym marzy każdy prawdziwy ekspert od jakiegoś tematu: niezwykle

przystępne dla laików, a jednocześnie przełomowe dla fachowców".

Richard Dawkins, autor Samolubnego genu

Informacje dodatkowe o Instynkt językowy:

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: 2023-12-05
Kategoria: Socjologia, filozofia
ISBN: 9788382029888
Tytuł oryginału: The Language Instinct

Kup książkę Instynkt językowy

Instynkt językowy - opinie o książce

Avatar użytkownika - niezdarusia
niezdarusia
Przeczytane:2024-03-19, Ocena: 5, Przeczytałam,

"Instynkt językowy. Jak umysł kreuje język" to bardzo ciekawa, choć nie łatwa lektura. Trzeba mieć na nią czas i świeżą głowę. Mnie na raz udawało się przeczytać około 20 stron. Treść jest wymagająca, należy się nad nią zatrzymać się i przemyśleć pewne kwestie. Jednak jest bardzo interesująca.

To książka popularnonaukowa, dotycząca trudnych i abstrakcyjnych zagadnień. Uważam, jednak, że lektura ta została napisana w sposób dosyć przystępny, jak na takie zagadnienie. Bardzo dobrze mi się ją czytało, porusza naprawdę ciekawe tematy i rzuca nowe światło na różne teorie.

Przeczytamy tutaj o kognitywiźmie - dosyć nowej nauce. Łączy ona narzędzia informatyki, psychologii, filozofii, neurobiologii oraz lingwistyki. Trochę czytała i uczyłam się o tej dziedzinie, mimo to i tak znalazłam tutaj nowe dla mnie informacje.

Autor odwołuje się do znanych badaczy języka i ich teorii oraz przedstawia swój punkt widzenia. Przeczytamy tutaj również o najnowszych osiągnięciach lingwistyki.

Jak wspomniałam książka jest napisana fachowym językiem - nie da się tego uniknąć poruszając taką tematykę. Jednak Steven Pinker starał się, aby każdy mógł zrozumieć ten tytuł. I laik i ktoś komu językoznawstwo i kognitywizm nie są obce. Próbuje wyjaśnić nam swoje myśli przy pomocy różnych przykładów. Stara się aby ta treść była atrakcyjna i zrozumiała.

Tytuł ten jest pełen wiedzy. Nie jest to książka na jeden wieczór, ani taka przy której można sobie odpocząć. Trzeba zarezerwować na nią czas. Czyta się ją powoli i jest dosyć duża objętościowo. Ale warto. Naprawdę warto po nią sięgnąć. Rozumiem, że nie każdego ciekawi język, mimo to uważam, że jest to książka, którą powinno się przeczytać.

Zdecydowanie polecam! To kawał dobrej i wartościowej lektury!

Tabula rasa. Spory o naturę ludzką
Steven Pinker0
Okładka ksiązki - Tabula rasa. Spory o naturę ludzką

Steven Pinker omawia moralne, emocjonalne i polityczne zabarwienie pojęcia natury ludzkiej we współczesnym świecie. Próbuje odtworzyć bieg...

Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI
Steven Pinker0
Okładka ksiązki - Piękny styl. Przewodnik człowieka myślącego po sztuce pisania XXI

Dlaczego pisarstwo tak często bywa kiepskie i jak można je poprawić? Czy krótkie wiadomości tekstowe i media społecznościowe psują język? Czy współczesnym...