Instytut

Tajemnicze i makabryczne wydarzenia, które rozgrywają się w tytułowym Instytucie, czyli mieszkaniu głównej bohaterki powieści, Agnieszki, to jedynie rama. Owszem, mocna, niemniej jednak sam obraz przedstawia sprawy znacznie prostsze i codzienne. Poczucie porzucenia. Samotność. Brak pieniędzy. Zdradę. Upadek młodzieńczych ideałów. Choćbyśmy się zaklinali, że tak nie jest, życiem większości z nas nie rządzą żadne reguły, ale przypadek i – właśnie tak! – banał. Jakub Żulczyk w Instytucie przedstawił tę prawdę w poruszający, mistrzowski sposób.

Informacje dodatkowe o Instytut:

Instytut - opinie o książce

Avatar użytkownika - CorkaHermesa
CorkaHermesa
Przeczytane:2013-11-21, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
"Instytut" to książka, którą ostatnio polecam wszystkim znajomym. Rewelacyjnie napisana, dotycząca spraw mojego pokolenia, języka i sposobu myślenia moich rówieśników i może właśnie przez to ...jakoś tak mi bliska. Fabuła i intryga bardzo zręcznie prowadzona, genialnie wręcz przedstawieni bohaterowie - ich charakter i nastawienie do życia poznajemy za pomocą tego co mówią, jak myślą, jak się zachowują i chyba przede wszystkim przez to, kim są dla nich ONI. Jedyne, do czego można się przyczepić, to zakończenie. Wydaje się jakby niedopracowane, jakby autor nie miał już czasu nadać temu ostatni szlif... Ale to i tylko maleńki minusik, nie wpływający na generalna ocenę.

Agnieszka mieszka ze znajomymi w mieszkaniu po babci, które wszyscy nazywają Instytutem. Pewnego dnia ktoś zamyka kratę na piętro, odcina windę, kable. Nikt nie może wejść, ani wyjść. Telefony nie mają zasięgu... Agnieszka i jej znajomi coraz trudniej radzą sobie z tą sytuacją. W książce jest również opisywana sytuacja rodzinna i malżeńska Agnieszki oraz walka o dziecko. Książka trzyma w napięciu, bardzo mi się podobała.

Sam pomysł intrygujący i mający ogromny potencjał. Problemem wydaje mi się rzeczywistość w której żyją bohaterzy książki. Z jednej strony aspiruje do naszej codzienności, z drugiej przenika przez nią spora irracjonalność. Sama zagadka jest ciekawsza niż jej rozwiązanie. Postacie i ich wybory nie zawsze są zrozumiałe, ale czy tak nie jest w życiu?

Nie jest to książka nudna i czuć w niej prawdziwą pasję autora. Agnieszka i jej losy ( te tragiczne rzecz jasna), próba ułożenia sobie życia, opisy Krakowa choć rzadkie nie powodowały we mnie odruchu do rozstania się z książką

Avatar użytkownika - Maryjusz70
Maryjusz70
Przeczytane:2017-10-22, Ocena: 5, Przeczytałem,

Wciągnęła mnie nie sama fabuła ksiązki, która jest tylko ramą opowieści, ale historia głównej bohaterki, która jest bardzo fascynująca i świetnie napisana. Po lekturze "Ślepnąc od świateł", którą dobrze się czyta, ale nic po za tym - "Instytut" znacznie poprawił moje oceny dla autora. Minus książki to niezbyt udane i trochę na siłę wymyślone zakończenie. Ogólnie polecam!