Iskra

Tom 2 cyklu Siedem Królestw

Na dalekiej północy, w położonym w niedostępnych górach majątku mieszka Iskra - dziewczyna o nadzwyczajnej urodzie i włosach barwy ognia. Obdarzona zdolnością wnikania w umysły i ich kontrolowania wzbudza pożądanie, zazdrość, strach i nienawiść. Ją samą własna moc napawa obrzydzeniem. Wolałaby nie znać myśli i tajemnic innych ludzi. Pomimo swych niezwykłych zdolności stara się wieść normalne życie.

Spokój burzy pojawienie się w okolicznych lasach szpiegów i bandytów. Zbuntowani lordowie tworzą własne armie, by obalić młodego króla, ludzie lojalni wobec niego potrzebują pomocy dziewczyny w wykryciu spisku na życie monarchy. Wrogowie chcą ją schwytać, rozpoczyna się polowanie na Iskrę...

Czy zdoła umknąć wrogom i udaremnić plany buntowników? Czy złamie swoje zasady, by ocalić królestwo oraz przyjaciół, i nie stanie się przy tym potworem, jakim był jej ojciec?

Informacje dodatkowe o Iskra:

Iskra - opinie o książce

Avatar użytkownika - AnnaBook
AnnaBook
Przeczytane:2023-04-17, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2023,

„Ludzkie umysły zwykle nie przyciągały jej uwagi, chyba że sama ich szukała. Wyczuwalność umysłu zależała od jego siły, celu, stopnia znajomości, bliskości, otwartości, świadomości jej obecności i wielu innych czynników”.

Dobry rok temu postanowiłam, że wyjdę ze swojej strefy komfortu i zainteresuję się innym gatunkiem literackim niż kryminały i thrillery. Wybór padł na fantastykę. Co prawda do tej pory stronię od zombie i wampirów, ale już o wmyślonych światach, jednorożcach czy nadprzyrodzonych mocach czytam i to o dziwo z dużą przyjemnością.

Iska to nie tylko nieziemsko piękna młoda dziewczyna o ognistorudych włosach. Jest zrodzona z potwora i zwykłej kobiety. Posiada moc wchodzenia do umysłów otaczających ją ludzi i zwierząt. Wyczuwa ich zamiary, intencje, liczebność, a nawet potrafi, jak zechce wpłynąć na ich zachowanie, by osiągnąć zamierzony cel.

Całe życie próbuje odkupić winy ojca, przez którego w królestwie zapanowało bezprawie. Mieszkańcy miast i wiosek żyli w ciągłym strachu przed rabusiami i potworami, które jej ojciec sprowadził na te niegdyś szczęśliwe i beztroskie ziemie. Dobro od krzywdy dzieli tylko cienka linia, ale Iskra nie była zwykłym potworem, więc dostrzegała jakiego zła dopuścił się jej rodziciel. Pewnego dnia do domu rudowłosej piękności zawitał jeden z braci króla, prosząc ją o wsparcie. Chciał, aby wykorzystała swoje moce, pomogła szpiegom w wykryciu spisku i uratowała królestwo przed rozpadem i zgubą. Każdy przecież pragnie żyć w spokojnych czasach. Czy dziewczyna się zgodzi i czy właściwie wykorzysta swoje moce?

Akcja II tomu rozgrywa się na trzydzieści lat przed wydarzeniami opisywanymi w Wybrańcach, których, przyznam bez bicia, nie miałam okazji przeczytać. W żaden jednak sposób nie wpływało to na odbiór lektury, wręcz przeciwnie. Czytało się jak całkowicie odrębną powieść, bo z I tomem cyklu Siedem Królestw (podobno) łączy się tylko postać mrocznego, tajemniczego, okrutnego chłopca o dwukolorowych oczach.

W Iskrze znajdziemy wszystko, co spowoduje szybsze bicie serca i sprawi, że lektura jest bardzo zajmująca. Mamy więc odwieczną walkę dobra ze złem, bitwy, pościgi, szpiegostwo, romanse. Nie brakuje intryg dworskich, skomplikowanych relacji rodzinnych, różnorodności postaw i charakterów. Jest to też powieść o miłości do muzyki, sile przyjaźni, pokonywaniu własnych słabości, dylematach moralnych, podejmowaniu trudnych decyzji i zmaganiu się z ich konsekwencjami. Niby to młodzieżowa fantastyka, ale jednak można to wszystko spokojnie odnieść do naszego realnego świata, w którym każdego dnia walczymy ze złem, niesprawiedliwością, ludzką pogardą, pychą i niegodziwością.

Niektórzy zarzucają książce, że fabuła jest wtórna i oklepana. Może i gdzieś rzeczywiście już o tym było. Trudno mi to ocenić, ponieważ jestem dopiero początkującym czytelnikiem, jeśli chodzi o świat fantastyki. Uważam jednak, że sposób przedstawienia nawet sztampowej i banalnej fabuły może zmienić zwykłą lekturę w magiczną podróż. Czytając Iskrę, dobrze się bawiłam i miło spędziłam czas, a to jest dla mnie najważniejsze. Wraz z rudowłosą dziewczyną odkrywałam tajemnice skrywane przez ludzkie umysły i była to dla mnie świetna czytelnicza przygoda.

Za możliwość zapoznania się z treścią książki dziękuję Redakcji Sztukater.pl

Avatar użytkownika - Cartercon
Cartercon
Przeczytane:2014-03-04, Ocena: 4, Przeczytałam,
Zdolność przenikania do umysłu innych to świetny dar ale czy zawsze? Ten dar może sprowadzić na ciebie ogromne zagrożenie. W takiej sytuacji znalazła się pewna dziewczyna. Od niej zależą losy królestwa. Musi walczyć nie tylko z czasem ale i z ludźmi, którzy na nią polują.
Avatar użytkownika - aniaraven
aniaraven
Przeczytane:2014-02-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014, 52 książki 2015, Mam,
Druga część trzyma poziom, choć to całkiem inna historia.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-02-26,
Po "Wybrańcach" poprzeczka zawieszona była naprawdę wysoko... a "Iskra" jej sprostała! wow :)
Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2013-12-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
"Iskra", to już drugi tom serii Siedem Królestw. Wydawałoby się, że będzie ona kontynuowała ciąg wydarzeń z "Wybrańców", ale tu autorka wielu zaskoczyła, albowiem wszystkie tomy będą opowiadały o innym bohaterze i tylko otaczający świat, i czasami wplecione z poprzedniej części postacie łączą wszystkie części. Bohaterką jest tytułowa Iskra. Kobieta - potwór, piękna i jednocześnie niebezpieczna ze względu na swoje umiejętności. Zachwyca swoją urodą i sprawia wiele zamieszania, głównie wśród mężczyzn, na sam swój widok. Potrafi wchodzić w głąb czyjegoś umysłu, więc dla wielu króli jest "czymś", co może pomóc im zyskać władzę. Dziewczyna nie lubi, jak reagują na jej obecność inni. Wolałaby być zwykłą, niczym nie wyróżniającą się osobą; osobą nie tak podobną do jej ojca. Iskra zostaje wplątana w intrygi królów i ich władze. Wszyscy pragną, aby im pomogła w "zlikwidowaniu" bandytów i szpiegów, których w ostatnich czasach jest coraz więcej. Czy dziewczynie uda się pomóc, jednocześnie panując nad swoją potężną mocą? Jak potoczą się jej dalsze losy i losy jej bliskich przyjaciół? Kristin Cashore kolejny raz pokazała na co ją stać i stworzyła wspaniały, barwny świat oraz bohaterów, z których każdy ma swój własny charakter i swoje problemy. Iskra, to bohaterka, która nie dość, że musi walczyć ze szpiegami i bandytami, to musi jeszcze walczyć z samą sobą. Książkę polecam wszystkim, kto chce zagłębić się w tą magiczną historię!
Avatar użytkownika - sonia24444
Przeczytane:2011-12-14, Ocena: 6, Przeczytałam, fantastyka, SF, przygoda,
Bitterblue
Kristin Cashore0
Okładka ksiązki - Bitterblue

Eight years after Graceling, Bitterblue is now queen of Monsea. But the influence of her father, a violent psychopath with mind-altering abilities, lives...

Wybrańcy
Kristin Cashore0
Okładka ksiązki - Wybrańcy

W Estillu, podobnie jak w pozostałych królestwach, prawo wymuszało przekazywanie Obdarzeńców pod opiekę władcy. Dziecko, którego oczy...