Alianci musieli wykorzystać przeciw nazistom cały swój spryt. Sieć kierowanych przez tajne służby podwójnych agentów dostarczała wrogowi fałszywych informacji na temat sił, planów i działań. Terry Crowdy przedstawia tajną wojnę, łączącą wysiłki agentów z oryginalnymi planami oszukiwania führera: od przesuwania po pustyni nieistniejących armii przez podrzucanie ciała z fałszywymi dokumentami i symulację nalotów do skomplikowanych działań zatrzymujących przed dniem "D" Niemców z dala od Normandii. Do roku 1941 tajne służby ujęły wszystkich niemieckich szpiegów działających w Wielkiej Brytanii i postawiły ich przed wyborem: śmierć lub współpraca. Większość z zatrzymanych wolała żyć, co zmusiło Brytyjczyków do znalezienia im zajęcia. Generał Wavell w Afryce Północnej stworzył Zespół A, tajną jednostkę przeznaczoną do maskowania słabości brytyjskiej armii, poprzez wykorzystanie fałszywych czołgów i samolotów. Gdy jej dowódca poznał w Londynie strażników systemu podwójnych agentów, przed Brytyjczykami otworzyły się możliwości dezinformacji wroga na wielką skalę. Globalna kampania osiągnęła punkt kulminacyjny tuż przed dniem "D". Książka opowiada o wspólnej historii alianckiej dezinformacji oraz siatek wywiadowczych, które ją umożliwiały. Terry Crowdy wyjaśnia nie tylko powstawanie złożonych planów zwodzących, ale i kulisy współpracy z podwójnymi agentami - najważniejszym, ale i nieobliczalnym narzędziem w walce o inicjatywę i zaskoczenie przeciwnika w przełomowych chwilach najbardziej krwawego konfliktu czasów nowożytnych.

Informacje dodatkowe o Jak oszukiwano Hitlera. Podwójni agenci i dezinformacja podczas II wojny światowej:

Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2013-10-05
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7731-156-1

Kup książkę Jak oszukiwano Hitlera. Podwójni agenci i dezinformacja podczas II wojny światowej

Jak oszukiwano Hitlera. Podwójni agenci i dezinformacja podczas II wojny światowej - opinie o książce

Historia szpiegostwa i agentury
Terry Crowdy0
Okładka ksiązki - Historia szpiegostwa i agentury

Jest to wyczerpujące opracowanie historii szpiegostwa od czasów najdawniejszych po najnowsze. Szeroką panoramę dziejów szpiegostwa autor...