Jedna z 10 najlepszych książek 2018 roku wg New York Times Book Review.

Słynny amerykański dziennikarz, Michael Pollan, zabiera nas w fascynująca podróżą po historii badań nad psychodelikami, które rozkwitły w latach sześćdziesiątych XX wieku, aby szybko stracić miano obiecujących leków i trafić na listę substancji zakazanych. Aby oddzielić prawdę od mitów, przeszukuje archiwa, ale również spotyka się z grupą psychodelicznych ewangelistów, którzy wieszczyli ich zbawienny wpływ nie tylko na ludzi, ale również porządek społeczny.

Ostatecznie decyduje się na wypróbowanie ich działania na samym sobie. W tym celu zaczyna eksplorować podziemną społeczność terapeutów psychodelicznych, aby znaleźć przewodników, którym gotów będzie zaufać.

"Jak zmienić swój umysł" to nie tylko barwna opowieść o psychodelicznych podróżach, ale też mocno osadzono w nauce historia o granicach ludzkiego poznania, zagadce świadomości, poszukiwaniu szczęścia i sensu życia.

Informacje dodatkowe o Jak zmienić swój umysł?. Czego nowe badania nad psychodelikami uczą nas o świadomości, umieraniu, uzależnieniu, depresji i transcendencji:

Wydawnictwo: Krytyka polityczna
Data wydania: 2021-04-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: How to Change Your Mind: What the New Science of Psychedelics Teaches Us About Consciousness, Dying, Addiction, Depression, and Transcendence

Tagi: Reportaż i dziennikarstwo śledcze bóg

Kup książkę Jak zmienić swój umysł?. Czego nowe badania nad psychodelikami uczą nas o świadomości, umieraniu, uzależnieniu, depresji i transcendencji

Jak zmienić swój umysł?. Czego nowe badania nad psychodelikami uczą nas o świadomości, umieraniu, uzależnieniu, depresji i transcendencji - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulinarobak
paulinarobak
Przeczytane:2021-08-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021,

"Jak zmienić swój umysł. Czego nowe badania nad psychodelikami uczą nas o świadomości, umieraniu, uzależnieniu, depresji i transcendencji" to relacja z poszukiwań odpowiedzi dotyczących tajemnic związanych z grzybami i ich wpływu na człowieka. Autor opiera się na badaniach naukowych oraz wywiadach z naukowcami, ochotnikami uczestniczącymi w badaniach, pacjentach, terapeutach oraz aktywistach. W celu zgłębienia tematu Michael Pollan (pisarz i dziennikarz) spędził rok jako stypendysta na Harwardzie, dzięki czemu mógł na miejscu konsultować się z neuronaukowcem, biologiem, antropologiem i dziennikarzem śledczym.

Popularne swego czasu badania nad psychodelikami na długi czas odeszły w zapomnienie, a naukowcy-pasjonaci tematu raczej niechętnie przyznawali się wówczas publicznie do kontynuacji badań, które prowadzili na własną rękę bez jakiegokolwiek wsparcia ze strony instytucji. W niektórych kręgach informacja o dalszej fascynacji tematem źle wpływała na postrzeganie ich przez współpracowników-naukowców, a tym bardziej zwierzchników. Tajemnice od zawsze pobudzały ciekawość badaczy, więc i tym wypadku bariera w końcu została przełamana.

Michael Pollan ukazuje kulisy licznych badań. Dowiaduje się, że w pewnym okresie posiadane licencje pozwalały np. na syntetyzowanie w ogromnych ilościach substancji, która stała się klubowym narkotykiem znanym jako ecstazy. Pisarz poświęca swoją uwagę również na zgłębienie tzw. Eksperymentu Wielkopiątkowego - dociera do informacji na temat badań kontrolnych i długoterminowego wpływu tego eksperymentu, z których wynika, że sprawozdanie z owego eksperyment posiada poważne niedociągnięcia, a kilku jego uczestników zmagało się z silnym lękiem podczas swojego doświadczenia, o czym nie było w raporcie. W książce można znaleźć sporo ciekawostek jak chociażby informacje na temat maczużnika i jego wpływu na mrówki gmachówki.

Książka jest z pewnością interesująca ze względu na ogólną tajemniczość, jaka się roztacza wokół tematu przewodniego. Autor, dzięki licznym wynikom badań i rozmowom z naukowcami oraz pasjonatami przekazuje zarówno te przychylne, jak i dość wstydliwe, a nawet haniebne odkrycia. Podczas lektury przychodzą na myśl różne pytania. Jak to jest, że wciąż wiele osób chce spróbować grzybów zawierających psylocybinę? Czy grzyby wytwarzające substancje, które wywierają tak duży wpływ na umysł zwierząt maja w tym swój interes? Jeśli tak to jaki?

Pozycja może spodobać się osobom zainteresowanym wpływem substancji psychoaktywnych na człowieka. Z pewnością zaciekawić również studentów, którzy podczas swojej ścieżki edukacyjnej natknęli się na dość lakoniczne wzmianki na ten temat. Publikacja może być również formą przestrogi jak trudno odróżnić poszczególne gatunki grzybów zawierających substancje psychoaktywne oraz jak choćby drobne problemy natury psychicznej mogą doprowadzić do fatalnych skutków eksperymentowania przez amatorów. Zainteresowanych tematem odsyłam do wykładu "Na ramionach olbrzymów, czyli psychodeliki w kulturze i sztuce", który ukazał się w ramach tegorocznej Nocy Biologów.

Magia gotowania. Naturalna historia transformacji
Michael Pollan0
Okładka ksiązki - Magia gotowania. Naturalna historia transformacji

Bestsellerowa książka, która zainspirowała Netflix do stworzenia serialu ,,W kuchni" W dzisiejszym świecie coraz mniej ludzi poświęca czas na przygotowywanie...

W obronie jedzenia. Manifest wszystkożerców
Michael Pollan0
Okładka ksiązki - W obronie jedzenia. Manifest wszystkożerców

Czy chleb, który jemy, jest prawdziwym chlebem? Co ma wspólnego kotlet z tym, co jedzą krowy? Dlaczego należy unikać produktów reklamowanych jako zdrowe...