Jeśli przeżyjesz

Wstrząsająca relacja amerykańskiego oficera: od Normandii przez Ardeny po Niemcy. Historia bardziej prawdziwa i bardziej szokująca niż „Szeregowiec Ryan”. Jeśli przeżyjecie pierwszy dzień, dostaniecie awans.

Taką obietnicę usłyszał George Wilson, młody amerykański podporucznik, i inni żołnierze 22. Pułku 4. Dywizji Piechoty pierwszego dnia w Normandii w czerwcu 1944. W przypadku Wilsona ta obietnica została w dramatyczny sposób wypełniona… Wilsona ominęła krwawa łaźnia na plażach, ale w ogniu walki znalazł się zaraz potem. Jego chrzest bojowy to piekło pod Saint-Lô. W samym środku szalejącej bitwy pancernej jego pułk wyrąbuje drogę dla armii Pattona. Oddział Wilsona idzie w szpicy. On sam pierwszy raz strzela i zabija. Wokół niego giną ludzie, przerażeni jak on sam.

Kolejne dni ofensywy to morderczy ogień niemieckiej artylerii, straszliwe działa kalibru 88., pola minowe, przeklęte żywopłoty, w których kryją się Niemcy, potem zima, mróz i zaciekły opór wroga, niemieccy snajperzy wyszukujący oficerów na polu walki, rany i śmierć przyjaciół. I łut szczęścia decydujący o tym, czy ty przeżyjesz…

Ze wszystkich żołnierzy i oficerów, którzy weszli w skład Kompanii F 4. Dywizji Piechoty, porucznik Wilson był jedynym, który zakończył jej szlak bojowy. Kompania straciła 167% stanu osobowego. Kiedy nadszedł koniec wojny, nie czuł się zwycięzcą czy zdobywcą. Był po prostu potwornie wyczerpanym człowiekiem, który cudem ocalał z rzezi.

Od czerwca 1944 do ostatnich dni wojny, od przekroczenia Linii Zygfryda i walk w lesie Hurtgen, po ostatnią kontrofensywę niemiecką w Ardenach, George Wilson przedstawia w swojej książce codzienność i horror wojny we Francji i Belgii z perspektywy frontowego żołnierza. Jego wspomnienia to nie opis wielkich strategicznych posunięć i rozstrzygających bitew, to przerażająco realistyczny, szokujący obraz zażartych walk o każdą wieś, miasteczko, dom.

„Jeśli przeżyjesz” to przejmująca relacja, prosta i straszna, bo ukazująca najbardziej krwawe ostatnie miesiące wojny oczami żołnierza z pierwszej linii frontu.

Informacje dodatkowe o Jeśli przeżyjesz:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 2013-03-21
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Kup książkę Jeśli przeżyjesz

Jeśli przeżyjesz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Isgenaroth
Isgenaroth
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 4, Przeczytałem, E-book, Mam,
Cóż można powiedzieć, jakież można mieć odczucia, kiedy czyta się o ciągłym i nieprzerwanym uśmiercaniu na różne, wojenne sposoby setek, jeśli nie tysięcy mężczyzn? Co odczuwa człowiek, który dostaje możliwość śledzenia dramatycznych, pełnych ofiar i bezsensownej śmierci losów bohatera frontowego? Ja odczuwałem jedynie bezsilność, żal i strach. W pewien sposób cieszyłem się, że nigdy nie było mi dane doświadczyć nieszczęścia jakim jest wojna. Obawiałem się jednak, że ta tragedia może kiedyś nastąpić, za moich czasów, za mojego życia. Nie chcę teraz rozmyślać nad tym, jak zachowałbym się w obliczu wojny, będąc świadkiem wielu traumatycznych przeżyć i katastrofalnych doznań. Nie wiem... Czytając książkę ,,Jeśli przeżyjesz" poczułem się wstrząśnięty bezmiarem bezsensowności wojny, zniszczenia i barbarzyństwa. Autor zdał relację ze swojej kampanii w iście spektakularny i żołnierki sposób. Jego opisy są krótkie, treściwe, takie reportażowe. W książce próżno szukać krwawych i barwnych opisów ran odniesionych na polu walki. Dla Georga Wilsona ważniejszy od tego jest hołd złożony kolegom, przyjaciołom i podwładnym, którzy niestety nie mieli tyle szczęścia i nie zdołali powrócić do swoich domów, po zakończeniu działań wojennych. Muszę także przyznać, że pomimo początkowego zachwytu, po pewnym czasie odczuwałem znużenie, czytając kolejne opisy walk a szczególnie wnikając w kolejne liczby i statystki dotyczące poszczególnych operacji wojskowych. Nie jestem rasowym ,,historykiem", bardziej pewnie widziałbym te książkę jako powieść. Jednak i tak przeczytałem ja z dużym zainteresowaniem