Jeszcze jeden dzień życia

Ten kultowy reportaż to głos przeciw wszelkiej wojnie.

Ryszard Kapuściński nazywał go swoją pierwszą prawdziwą książką

Wojnę domową w Angoli, tuż przed uzyskaniem przez ten kraj niepodległości 11 listopada 1975 r., reporter opisuje przez pryzmat doświadczeń indywidualnych swoich bohaterów i własnych. To książka bardzo osobista. Nie tyle o samej wojnie, ile o zagubieniu w chaosie, bezsensowności ponoszonych ofiar, niepewności jutra. ,,Były tam takie sytuacje, że człowiek właściwie wiedział, że nie będzie już żył. I każdego dnia mówiło się z ulgą: - O, jeszcze jeden dzień z życia mam za sobą, jeszcze jeden mnie czeka. Ale już nie więcej." - pisze autor.

Gdy rozpoczęła się chaotyczna, bezwzględna walka, która przeraziła całą Europę, Kapuściński udał się do miejsca, z którego wszyscy uciekali z przerażeniem. Był tam w pewnym momencie jedynym korespondentem zagranicznym. Reporter miał świadomość, iż może to być podróż w jedną stronę, ale nie wyobrażał sobie, aby jej nie odbyć.

Równocześnie z wznowieniem książki do kin wchodzi polsko-hiszpański film pod tym samym tytułem, łączący techniki animacji i dokumentu. Reżyserzy szukają prawdy także poza książką mistrza, rozmawiając z ludźmi, których opisywał, prowadzą śledztwo na własną rękę.

FILM W KINACH OD 2 LISTOPADA

Informacje dodatkowe o Jeszcze jeden dzień życia:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2018-10-17
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Jeszcze jeden dzień życia

Jeszcze jeden dzień życia - opinie o książce

Nie ma chyba osoby, która nie słyszałaby o Ryszardzie Kapuścińskim, jednak mało kto sięga po jego reportaże.

Ja postanowiłam naprawić swój "Błąd" i przeczytałam "Jeszcze dzień życia", który opisuje wojnę domową w Angoli w latach siedemdziesiątych (i która trwała i trwała nawet po roku 2000). Przede wszystkim przez większość tego reportażu czułam się jakbym czytała zwykłą książkę z mocnym wojenno-obyczajowym wątkiem. To świadczy o klasie pisarza, którego słowa w żaden sposób nie męczą czytelnika, a wręcz wciągają jak niejedna powieść. Oczywiście przedstawiał tu sytuację, opisywał co i gdzie się działo, co myśleli i czuli ludzie, jak zachowywali się w obliczu bliskiego upadku swojego kraju. Jednak wplatał też dużo odczuć, przemysleń, które budowały klimat i pozwalały czytelnikowi na wejście w tą opowieść i wręcz stanie przy Kapuścińskim, np gdy zastanawiał się, czy podał dobre słowo patrolowi, czy może właśnie wydał na siebie wyrok śmierci.

Jeszcze dzień życia - ucieczka przed śmiercią i dziękczynienie za kolejne godziny niepewności, czy nie będą ostatnimi... z pewnością warto przeczytać (nawet jeśli ktoś nie przepada za reportażami "wojennymi", historia warta uwagi!)

Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2019-03-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2019,

Kapuściński mistrz

Imperium
Ryszard Kapuściński0
Okładka ksiązki - Imperium

Kolejne dzieło Ryszarda Kapuścińskiego w jego bogatym dorobku. Książka napisana jest polifonicznie, to znaczy przejawiają się przez jej stronice postacie...

Jeszcze dzień życia
Ryszard Kapuściński0
Okładka ksiązki - Jeszcze dzień życia

Ryszard Kapuściński przebywając trzy miesiące w Luandzie miał okazję obserwować przebieg tamtejszej wojny domowej. Posiadając naturalny dar do pozyskiwania...