Klub czytelniczy dla samotnych serc

Ciepła, wzruszająca i podnosząca na duchu powieść o sile tkwiącej w książkach.

Wdowiec Mukesh prowadzi spokojne życie w londyńskiej dzielnicy Ealing. Nie jest mu łatwo po stracie żony. Czuje się stary i samotny. Bardzo zależy mu na nawiązaniu relacji z wnuczką, która miała dużo lepszy kontakt z babcią - obie łączyła miłość do książek.

Aleisha spędza lato, pracując w lokalnej bibliotece. Pewnego dnia w jednej z książek odkrywa tajemniczy liścik. To lista powieści opatrzona dopiskiem ,,Przeczytaj w razie potrzeby". Zaintrygowana postanawia, że przeczyta je wszystkie. Po kolei. Opisane w nich historie przenoszą ją w niezwykłe światy - z dala od rzeczywistości i codziennych problemów.

Kiedy do biblioteki trafia Mukesh, mający nadzieję, że książki pomogą mu nawiązać kontakt z wnuczką, Aleisha przekazuje mu znalezioną listę. Chciałaby, żeby pomogła mu w tym, z czym Mukesh się zmaga.

Powoli lista zaczyna spełniać swoje zadanie. Bo nigdy nie jest za późno, żeby zacząć czytać, kochać i marzyć.

Informacje dodatkowe o Klub czytelniczy dla samotnych serc:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2023-04-12
Tytuł oryginału: The Reading List

Tagi: Proza literacka

Kup książkę Klub czytelniczy dla samotnych serc

Klub czytelniczy dla samotnych serc - opinie o książce

Chyba nikt z nas nie chce być samotny. Każdy potrzebuje choć odrobiny towarzystwa, właśnie tak jak bohaterowie tej książki.

Mukesh jest wdowcem, ciężko mu sobie poradzić po odejściu żony. Córki tylko nagrywają wiadomości z przypomnieniami, a zupełnie nie rozumieją jego potrzeb. On chcąc zbliżyć się do wnuczki, oraz odkryć, co jego żona widziała w czytaniu, sięga po książki.

Aleisha to natomiast młoda dziewczyna, która w okresie wakacji zatrudniła się w bibliotece. Pewnego razu przy przeglądaniu książek, które zostały zwrócone, w jednej z nich znajduje listę zatytułowaną „Przeczytaj w razie potrzeby”. Z początku sceptycznie podchodzi do czytania twierdząc, że to nie jej bajka, jednak po namyśle postanawia sięgnąć po pierwszą książkę z listy.

Czy odręcznie napisana lista spełni swoje zadanie? Czy los biblioteki naprawdę jest pod wielkim znakiem zapytania? Czy czytanie rzeczywiście może łączyć ludzi?

Przyznam, że dosyć sceptycznie podchodziłam do tej książki, jakoś mnie do niej nie ciągnęło. Po przeczytaniu tytułu stwierdziłam, że pewnie będzie o złamanych sercach, wielkich miłościach i samych romansach. Jakże ja się myliłam, lecz nie będę ukrywać, że początek nie zapowiadał się zbyt ciekawie.

Bardzo podobała mi się kreacja bohaterów, każdy z nich w inny sposób był samotny. Nie chodzi mi tu tylko o głównych bohaterów, ale też tych drugoplanowych.

Podobało mi się też to jak przedstawiona została sytuacja w domu Aleishy. Choroba jej mamy nie dotyczyła tylko rodzicielki, obciążone nią zostały też dzieci, główna bohaterka oraz jej brat. To on miał z matką lepszy i bliższy kontakt, dziewczyna była troszeczkę odsunięta na boczny tor.

Mukesh jest starszym mężczyzną, który z powodu śmierci żony czuje się bardzo samotny. Ma trzy córki jednak one nie rozumieją, że ich tata potrzebuje bliższego kontaktu z nimi, a nie tylko wiadomości nagrywane na sekretarkę. Pewnego razu postanawia wyjść ze swojej strefy komfortu i wybiera się do biblioteki, tam poznaje Aleishę, jednak ich pierwsze spotkanie nie wypada dość dobrze.

Tajemnicza lista książek to był fenomenalny pomysł. Na początku nie wiadomo kto ją stworzył, jednak ta lista trafia do wielu osób. Najpiękniejsze jest to, że każdy z ciekawości sięga po książki z listy i każdy znajduje w danej pozycji coś innego, co jest akurat dla niego ważne.

Przepiękne jest to jak czytanie książek potrafi odmienić nasze życie, ale też cudownie potrafi łączyć ludzi.

Przyjemnie spędziłam z tą książką czas. Na początku myślałam, że nie wydarzy się w niej nic co by mnie zaskoczyło, jednak autorka potrafi zrobić zwrot akcji, co sprawiło, że koniec książki czytałam dosłownie z zapartym tchem.

Wspaniała historia, którą powinien przeczytać każdy miłośnik książek.

Avatar użytkownika - etiudyliterackie
etiudyliterackie
Przeczytane:2023-05-14,

Książki mają w sobie magiczną, niezwykłą moc! 🙂
Łączą ludzi, sprawiają, że przenosisz się do innego świata, wywołują ogrom emocji, pozwalają odciąć się od codziennych problemów… a Twoim zdaniem jaką mają jeszcze w sobie siłę? 🙂

Klub czytelniczy dla samotnych serc to niezwykła podróż w głąb nas samych. To książka, która pokazuje, że każdy, niezależnie od wieku, utrapień i bolączek może znaleźć pocieszenie wsród liter, wyrazów, kolejnych zdań pojawiających się na stronach danej historii.
To książka o książkach 🙂 O tym ile dobra i pokrzepienia niosą w sobie bohaterowie literaccy. Choć czasem napotykają na wiele przeszkód to czytelnik tak wiele może się od nich nauczyć i przełożyć to na własne kroki w swojej codzienności.

Czy starszy pan może zaprzyjaźnić się z młodą dziewczyną? Oczywiście, a to wszystko za sprawą właśnie książek, które wywołują potrzebę rozmowy i podzielenia się wrażeniami.
Aleisha znajduje listę książek, które według autora owego spisu mogą stać się w pewnym momencie życia po prostu potrzebne. Sięga po każdy wymieniony tytuł i poleca je Mukeszowi. Oboje przechodzą trudny czas, czy owe historie pozwolą im odnaleźć się na nowo i pogodzić z codziennością?

Przyglądałam się bohaterom i kibicowałam im na każdym kroku, miałam nadzieję, że podniosą się, że uda im się uporać z każdym problemem. Niekiedy przychodziły momenty zwątpienia, ale to właśnie książki stały się drogowskazem.

Kiedy poznałam finał tej historii, zamknęłam szybko książkę i pobiegłam do mojej osiedlowej biblioteki. Weszłam między regały, poczułam spokój i ten specyficzny zapach. Niestety nie znalazłam żadnej listy polecanych tytułów, ale może ja taką zrobię, może ktoś się skusi? Jak tylko o tym myślę pojawia się uśmiech na mojej twarzy. Dzielmy się historiami, bo może ktoś zatraci się w danej historii i znajdzie spokój 🙂

Avatar użytkownika - pannamelancholia
pannamelancholia
Przeczytane:2023-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam,

"Czasami, jak książka się bardzo spodoba, trzeba ją przeczytać jeszcze raz! Żeby znów przeżyć szczęśliwe chwile i wychwycić to, co przeoczyło się za pierwszym razem. Książki się zmieniają tak samo jak ludzie, którzy je czytają."

Gdy myślę o "Klubie czytelniczym dla samotnych serc" Sary Nishy Adams widzę w niej idealną lekturę dla moli książkowych, którzy z łatwością ją pokochają ale też dla tych osób, które z jakiegoś powodu straciły chęć do czytania lub mają zastój czytelniczy - ona Wam w tym pomoże.
Ta powieść oprócz tego, że jest o bibliotece, książkach i czytaniu jest też bardzo życiowa.

"Książki nas wiele uczą. Ukazują nam świat, nie chowają go przed nami."

Wyjątkowo, nie chciałabym tutaj zdradzić za bardzo fabuły ale pokrótce mogę wspomnieć, że historia skupia się na dwójce bohaterów, totalnie różnych od siebie osobach.
Mukesz to wdowiec i starszy mężczyzna, który trafia do biblioteki, w której pracuje 17-letnia Aleisha. Mężczyzna nie zna się na książkach, tak samo jak młoda bibliotekarka, dla której ta praca to udręka i nuda. Coś jednak sprawia, że łapią nić porozumienia a tajemnicza LISTA KSIĄŻEK NA WYPADEK, GDYBY OKAZAŁY SIĘ POTRZEBNE zainspiruje ich do czytania książek i da początek wyjątkowej przyjaźni. Będą dzielić się nie tylko wrażeniami z przeczytanych książek ale też radościami, smutkami i troskami.

Nie sądziłam, że popłaczę się przy tej książce.
Nie sądziłam, że będzie ona w stanie jeszcze bardziej rozbudzić moją miłość do książek i bibliotek.
Nie sądziłam, że będzie to jedna z najlepszych książek tego roku, o ile nie całego mojego życia.

Opowiedziałam już o niej kilku osobom w moim otoczeniu. Ta książka jest naprawdę wyjątkowa, piękna i poruszająca. Wzbudziła we mnie emocje, w pewnym momencie nawet mocno uderzyła i rozczuliła. Postacie stały się mi bliskie (szczególnie Aleisha) tak samo jak ich losy.
Ta powieść przenosi nas w magiczny świat literatury, pokazując przy tym nawet zbawienną, terapeutyczną moc książek a bibliotekę jako azyl, miejsce do spotkań i rozmów. Tak wiele można z niej wynieść.

Musicie przeczytać! ❤️

Avatar użytkownika - zaczytania
zaczytania
Przeczytane:2023-04-30,

Wdowiec Mukesh jest introwertykiem, który po śmierci żony nie może odnaleźć się w otaczającym go świecie. Ma trzy kochające córki, które codziennie dbają o to, aby ten pamiętał o różnych prozaicznych czynnościach. Mukesh ma też wnuczkę, Priyę. Dziewczynka była bardzo blisko z babcią. Łączyła je miłość do książek. Mężczyzna zrobi wszystko, aby więź z wnuczką była równie silna. Zwłaszcza teraz, kiedy Najny już nie ma.

Aleishi nie jest po drodze z książkami, ale praca w bibliotece, to jedyna możliwość, dzięki której może zarobić. Jej życie też nie jest usłane różami. Wraz ze starszym bratem opiekują się chorą matką. Pewnego dnia dziewczyna znajduje między stronami “Zabić drozda” listę książek opatrzoną dopiskiem „Na wypadek, gdyby okazały się potrzebne" i postanawia przeczytać je wszystkie.

Między bohaterami rodzi się przyjaźń, której spoiwem jest znaleziona przez Aleishę lista.

Ta historia otula czytelnika i daje mu nadzieję na to, że zawsze, nawet po największym upadku można się podnieść. Wystarczy chcieć i wystarczy pozwolić sobie pomóc. To pełna emocji i wzruszeń opowieść o przyjaźni i miłości. Ale też o niezwykłym działaniu książek, które łączą bez względu na różnice pokoleń i przeżytych doświadczeń.

💙💙💙💙

,,Było to dziwne odwrócenie ról, coś, co go zawstydzało. Jak niby miał się poczuć normalnie, skoro cała normalność go opuściła”?

,,Klub czytelniczy dla samotnych serc” autorstwa Sary Nisha Adams.

Jest to książka z gatunku romans, obyczajówka o naprawdę kuszącym tytule i niczego sobie opisie. Biorąc, pod uwagę to wszystko myślałam, że będę oczarowaną tą pozycją.

Muszę jednak przyznać, że w ogóle się nie wciągnęłam w tę historię. Szczera to wyznam, że nawet się wynudziłam w czasie czytania😭.

Zarówno fabuła, jak i bohaterowie w ogóle do mnie nie przemawiali🙈. Nie potrafiłam wczuć się w ich problemy, mimo iż po części mogłabym je zrozumieć. Relacja, jaka zaistniała między bohaterami również była dla mnie niezbyt przekonująca. Ogólnie bardzo się męczyłam, próbując dotrwać do końca.

Oczywiście nie sądzę, że była to źle napisana książka.

Myślę nawet, że wiele osób będzie pod wrażeniem samego pomysłu na fabułę, jak i jej wykonania.

Wiem, że wielu czytelników opisuje tę pozycję jako przepełnioną emocjami i podnosząca na duchy.

Ja osobiście nic takiego nie czułam, jednak może to wynikać z mojego braku przywiązania do bohaterów💔.

No, ale niestety i takie pozycje się zdarzają. Ewidentnie nie była to książka dla mnie lub po prostu nie był to odpowiedni czas na nią. Co nie znaczy, że dla kogoś innego nie okaże się ona perełką.

Oczywiście nikogo nie zniechęcam do sięgnięcia po tę pozycję. Uważam, że każdy powinien przekonać się osobiście, czy warto, czy nie.

Ja może jeszcze kiedyś spróbuję do niej wrócić, by przekonać się, czy moje odczucia mogą się zmieniać. Jednak póki, co ta książka będzie musiała trochę poczekać.

✔️Współpraca reklamowa z @wydawnictwo.kobiece 🖤

Avatar użytkownika - Zfascynacjaoksia
Zfascynacjaoksia
Przeczytane:2023-09-15, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2023,

,,Klub czytelniczy dla samotnych serc" to wyjątkowa, słodko-gorzka powieść, która niczym samo życie bywa nieprzewidywalna, pełna refleksji, niespodzianek oraz wzruszeń. Czytelnik z zapartym tchem śledzi losy nakreślonych postaci, między którymi niespodziewanie rodzi niezwykła wieź, oparta tak naprawdę na znalezionej liście tajemniczych, ale jakże wartościowych i wspaniałych lektur. Ogromną zaletą powieści jest sielski, urzekający klimat, który otula czytającego niczym ciepły koc, niesie ukojenie, zapomnienie, nadzieję, a także przypomina, jak wspaniałą podróżą jest wędrówka po kolejnych literackich światach.

Nakreślone postacie są interesujące, boleśnie prawdziwe, wielowymiarowe, zatem wywołują całą lawinę skrajnych emocji. Nie zabrakło również trudniejszej bolesnej tematyki, która momentalnie trafia do serca. Ta subiektywnie naszkicowana głęboka opowieść jest niczym samo życie. Mieszanka słodko-gorzkich chwil, nasączona niebywałym realizmem i prześladującymi demonami przeszłości, jakie często nie pozwalają ruszyć na przód. Wszystko odmienia się, gdy na drodze postaci pojawia się lista wyjątkowych, porywających książek. Zupełnie obcy ludzie stają się sobie bliscy, a doznawane w czasie lektury emocje stają się w zasadzie filarem ich niezwykłej relacji.

Wszystko to zostało dopieszczone głębokim, nadzwyczaj refleksyjnym, przeszywającym duszę klimatem, angażującym niemal wszystkie zmysły i silnie kuszącym, by osobiście sięgnąć po piękne tytuły zapisane na tej fascynującej liście.

Otulająca niczym puchaty koc, a jednak silnie wstrząsająca, romantyczna i subtelna, lecz zarazem niesłychanie dojrzała, głęboka, dotykająca najciemniejszych zakamarków ludzkiej duszy, napełniająca serce nadzieją, a jednak, skłaniająca do głębokiej zadumy! ,,Klub czytelniczy dla samotnych serc" to wyśmienita, dotykająca najczulszych strun wrażliwości, uczta literacka, jaka zafunduje Wam całą paletę skrajnych, odurzających emocji. Sara Nisha Adams nakreśliła wyjątkową, piękną i ciepłą opowieść o miłości do książek, która otula niczym puchaty koc, ale zarazem silnie uderza do głowy i skłania do zadumy! Polecam całym sercem!

Avatar użytkownika - bookaholic-in-me
bookaholic-in-me
Przeczytane:2023-06-08, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Mukesz jest wdowcem, ma trzy dorosłe córki oraz uroczych wnuków. Choć otoczony jest troską najbliższych to w głębi serca czuje się bardzo samotny. Po śmierci żony nic nie jest już dla niego takie samo, a on sam nie potrafi znaleźć sensu w swoim istnieniu bez niej. Nie ma obok osoby, która rozumiałaby go to jak ukochana. A przynajmniej tak mu się wydaje.   Aleisha dopiero wkracza w dorosłość i marzy o rozpoczęciu studiów prawniczych. Mieszka z mamą i starszym bratem, lecz jej życie w niczym nie przypomina typowego, nastoletniego losu. Ona wręcz tonie w swojej codzienności, która niezmiernie ją przytłacza. Praca w bibliotece powinna być dla niej odskocznią, lecz tak naprawdę dziewczyna nawet nie lubi książek i to kolejny element jej życia, który ją męczy. Czy w ogóle powinna próbować zawalczyć o siebie i cokolwiek zmienić?   ,,Klub czytelniczy dla samotnych serc" to książka, którą należy się delektować, niespiesznie poznając losy głównych bohaterów i bliskich im osób. Nie jest ona łatwa w odbiorze, niesie ze sobą ciężar codzienności, ale i daje nadzieję, że lepsze jutro zawsze może nadejść. Z pozoru może wydawać się kolejną, zwyczajną powieścią, która ukaże siłę książek i moc czytania, jednak nic bardziej mylnego. Autorka za pomocą historii wielu osób porusza tematy dotyczące żałoby, samotności czy depresji, których nawet najlepsza fabułą nie jest w stanie uleczyć na stałe. Lecz w piękny sposób wskazuje jak nawet w tak trudnym położeniu, książka może okazać się tym pierwszym ogniwem, który połączy nas z innymi ludźmi, bo w końcu to inni sprawiają, że może być lepiej. Bohaterom tej pozycji książki dawały wytchnienie, możliwość spojrzenia na swoje życie poprzez fikcyjne postaci i ich przygody, ale też okazję, by poznać osoby zbliżone zainteresowaniami. Wiele tu rozmów o literaturze, które z pewnością mogą być natchnieniem dla każdego książkoholika, jednak to, co najważniejsze w tej pozycji to jej bohaterowie. Złamani, smutni, popadający w marazm, borykający się z problemami, co do których nie widzą wyjścia - a powoli znajdują je w najbardziej nieoczywistym miejscu, bo w bibliotece. Wykreowane postaci, aż nazbyt dobrze poruszają problemy dzisiejszego świata - zapomnianych i ignorowanych ludzi w podeszłym wieku, dzieci, które nazbyt szybko są zmuszone się usamodzielnić z uwagi na dorosłych, którzy powinni byli się nimi opiekować, przygniatające całe jestestwo problemy psychiczne i wręcz odurzającą samotność. To wzruszająca, szalenie realistyczna, dogłębnie oddziałująca na czytelnika powieść. Absolutny must read dla każdego, bez względu na płeć, wiek, poglądy czy zainteresowania czytelnicze. Ogromnie polecam.

Avatar użytkownika - dajnurawksiazki
dajnurawksiazki
Przeczytane:2023-04-13, Ocena: 6, Przeczytałem,

??

,,Książki się zmieniają tak samo jak ludzie, którzy je czytają".

(fragment powieści)

°

Mukesh to wdowiec, któremu rytm życia wyznaczają cotygodniowe wiadomości głosowe wysyłane przez zatroskane córki. Mężczyzna na każdym kroku widzi swoją zmarłą żonę i trudno mu odnaleźć się w świecie, w którym jej już nie ma. Chciałby nawiązać bliższą relację z wnuczką, ale dziewczynka - wiecznie z nosem w książce - jest zamknięta w sobie.

Aleisha to nastolatka pracująca w bibliotece, mimo że raczej stroni od czytania. Pewnego dnia znajduje listę książek z dopiskiem ,,W razie gdyby okazały się potrzebne" i zaintrygowana, postanawia przeczytać je wszystkie po kolei.

Gdy pewnego dnia Mukesh przekracza próg biblioteki, między bohaterami powoli rodzi się nić porozumienia, której główną oś stanowią powieści z listy.

??

Dla takich książek czytam ?

,,Klub czytelniczy dla samotnych serc" to piękna historia o niezwykłej sile książek.

Jej akcja prowadzona jest niespiesznie, lecz już od samego początku powieść była dla mnie nieodkładalna. Z wielkim wzruszeniem śledziłam rozwój relacji Mukesha z wnuczką i z Aleishą oraz ich dyskusje na temat książek, które z rozdziału na rozdział stawały się coraz śmielsze.

Choć napisana przyjemnym, lekkim językiem, zdecydowanie nie jest to powieść, w której brakowałoby trudnych emocji i doświadczeń. Jej bohaterowie mierzą się ze stratą, problemami rodzinnymi i samotnością.

Uwielbiam książki o książkach, a ta będzie moją ulubioną spośród ich wszystkich.

Gorąco polecam!