Klucze

Ile razy można przeżyć koniec świata? Adam ma kilkanaście lat i przeżył go trzykrotnie. Nieoczekiwana wyprowadzka ojca, pewien wypadek... Potem było całkiem znośnie. Mógłby nawet nazywać się farciarzem, ale generalnie życie licealisty proste nie jest. Matka nie odpuszcza. Do kumpli czasami wstyd się przyznać. W szkole nie sposób uciec Domańczykowi (niby fajny historyk, ale uwziął się i już). A Madziarska... chciałby, żeby kiedyś to ona nie miała dla niego czasu albo poszła na imprezę i go nie zabrała. Marzenie ściętej głowy! Ale są też jasne strony życia - Paulina, polonistka...

Klucze to pierwsza tak otwarta powieść o współczesnej młodzieży, pisana z perspektywy nastoletniego chłopca. Dziewczyny! Przekonacie się, co chłopakom w głowach siedzi!

Nawet w najgorszym liceum świata, takim jak moje, znajdzie się jeden dobry nauczyciel. W moim przypadku była to polonistka. Już po maturze przyszedłem do szkoły i powiedziałem jej, że chcę napisać powieść. Spojrzała na mnie z niedowierzaniem pomieszanym z przerażeniem. Dość długą chwilę milczała, w końcu powiedziała: ,,Jeśli to ma być dobra powieść, masz tylko dwie możliwości: Być do bólu szczerym albo cały czas zmyślać". Dziękuję, Pani Profesor. Posłuchałem Pani rady - pisze na okładce swojej książki debiutujący na rynku wydawniczym Adam Lang.

Informacje dodatkowe o Klucze:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2015-09-24
Kategoria: Dla młodzieży

Kup książkę Klucze

Klucze - opinie o książce

Dlaczego Adam Lang nie napisał wcześniej tej książki? Ileż błędów mogłam uniknąć. Ileż czasu zmarnowałam na związki bez przyszłości... Autor w swobodny i czasem ironiczny sposób snuje swoją opowieść. Przedstawia nam życie nastolatków z punktu widzenia młodego chłopaka - licealisty. Adam mimo młodego wieku doskonale radzi sobie w świecie kobiet. Wydaje się, że każdą z nich potrafi rozpracować, zdobyć i... porzucić. Pojawia się tutaj pewien podział. Otóż okazuje się, że dziewczyny można sklasyfikować na grupy. Pierwsza to: Palacz Centralnego Ogrzewania - czyli dziewczyna z którą chodzisz, która jest przy tobie cały czas i nie skusi się na inny związek, bo ma ciebie. Druga to: Zasoby Magazynowe - tzw. dziewczyna z przeceny, jest na każde zawołanie, by zapełnić pustkę. Trzecia to: Liberto - dziewczyna, o której możesz tylko marzyć. Jeżeli zastanowimy się nad tym głębiej, okazuje się, że jest to prawdziwe. Smutne i niestety prawdziwe... Powieść "Klucze", to nie tylko opis relacji damsko - męskich naszego bohatera, dotyczy również relacji rodzinnych, relacji między rówieśnikami i wpływu na życie traumatycznych wspomnień (tytułowe klucze czy też pechowy skok do wody). Autor wykazuje się doskonałym zmysłem obserwacji i jeszcze lepszą umiejętnością przelania tych obserwacji na papier. Świetna lektura nie tylko dla młodzieży!
Avatar użytkownika - Zakladka
Zakladka
Przeczytane:2015-12-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Książka początkowo wydawała mi się nudna i nieciekawa. Zresztą moje podejście do niej było różne. Już sama okładka mnie odrzucała. Zwyczajnie mi się nie podoba, zwłaszcza jeśli bardzo podobną widziałam już w przypadku innej książki u innego wydawnictwa. Mimo to spotkałam się z bardzo ciekawą historią W szczególności dlatego, że opowiadana była z perspektywy chłopaka. Zazwyczaj gdy czytamy historie o porzuconych dziewczynach, są one rzewne i smutne z powodu zaistniałego wydarzenia. Tutaj mamy chłopaka, który nieustannie rani damskie serca, nie rozumiejąc czasem dlaczego tak się dzieje. Akcja poprowadzona jest w miarę ciekawie i momentami zaskakuje, jednak bez rewelacji. Mimo iż fabuła naprawdę wciąga i potrafi zainteresować, a książkę czyta się bardzo szybko ze względu na krótkie rozdziały, to po skończeniu jej czułam pewien niedosyt. Wydawało mi się, że mogłoby się tu wydarzyć więcej, część zdarzę mogłaby być bardziej rozbudowana, itp. Główny bohater mnie lekko denerwował. Pewne jego zachowania sprawiły, że naprawdę zaczęłam wątpić w męską część świata. I to jest jeden z pozytywów przeczytania książki. Tak drogie Panie! Nareszcie dowiemy się co drzemie w ich tajemniczych głowach. Poznamy ich tajemnicze myśli i cele. Nie znaczy to, że ta książka jest od razu kluczem do rozwiązania męskich tajemnic, jednak przedstawia ona w pewnym stopniu ich sposób rozumowania i postępowania. Zatem jeśli liczycie na hit, który zawładnie waszym sercem, to się przeliczycie. Jeśli natomiast pragniecie książki szybkiej i łatwej do przeczytania, która nieraz was zaskoczy, a nawet wprawi w osłupienie, to jest to idealny wybór.
Avatar użytkownika - grejfrutoowa
grejfrutoowa
Przeczytane:2016-01-06, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Adam Lang jest z wykształcenia matematykiem. Ma na swoim koncie powieść Klucze. Wydało ją Wydawnictwo Literackie w 2015 roku. Adam mieszka z mamą, ojciec opuścił ich kilka lat temu i słuch po nim zaginął. Chłopak jest w klasie maturalnej, ma dziewczynę, kumpla i jest całkiem popularny. Gdy przypadkiem spotyka znajomą swojego przyjaciela postanawia, że chce zacząć się z nią spotykać. Dziewczyna jest młodsza, ale piękna, zabawna i bystra. Jednak jest problem - ma chłopaka. a Adam dziewczynę. Nie przeszkadza mu to jednak napisać do Ani i użyć swoich sztuczek, by zbadać, czy dziewczyna jest nim zainteresowana. Chłopak manipuluje prawdą, cieszy się też, że dziewczyna zachowuje się tak, jak przewidział. Chłopak mówi swojej ukochanej, że poznał inną i chce z nią być. Madziarska przyjmuje to z godnością, a Adam wpada w nowy związek i angażuje się w niego całym sobą. Adam jest narratorem powieści. To zwykły chłopak - ma problemy w szkole, nie dogaduje się z matką, lubi flirtować. Jednak jest w nim także coś, co może czytelnika denerwować. Adam manipuluje prawdą, by sprawić sobie korzyści - na przykład wywołać w kimś poczucie winy. Jest też mistrzem spraw damsko-męskich. Potrafi przewidzieć zachowanie dziewczyn, ponieważ ma z nimi dość duże doświadczenie. Jednak popełnia błędy, które potem mogą nie wyjść mu na dobre. Chłopak jest jedną wielką sprzecznością. Najpierw rzuca ukochaną, potem chce z nią być. Mówi coś, co wie, że sprawi jej przykrość, a potem obiecuje, że się to nie powtórzy. Po kilku tygodniach ponownie robi to z premedytacją. Jest dość płytki. Nie zauważa też tego, co się wokół niego dzieje. To egoista, który myśli tylko o sobie. Dlatego nie widzi, że sprawia innym ból, a gdy te osoby zachowują się względem niego tak samo - czuje się śmiertelnie urażony. Dla matki jest opryskliwy, dla babci również. Jedynym jego przyjacielem jest wujek. Adam ma też złe wyobrażenie swojej osoby. Uważa się za dobrego, koleżeńskiego i lubianego. Jest pomocy, a nawet bezinteresowny, ale nie zauważa, że inni odbierają to jako coś w rodzaju litości bądź zainteresowania. Ten fałszywy obraz o siebie w pewnym momencie runie, a wtedy dopiero będzie źle. Jednak to nie jest tak, że Adam robi to wszystko, bo jest złym człowiekiem. Jest zraniony, rozdarty, przestraszony. Od kiedy ojciec od nich odszedł, Adam nie zaznał spokoju. Ma fobię związaną z kluczami, które kojarzą mu się z tatą. Być może właśnie rozbita rodzina sprawiła, że chłopak stał się taki, jaki jest. Nie miał wzoru, który mógłby mu pokazać, jak powinien zachowywać się mężczyzna, a jak już taki znalazł, okazało się, że jest on nie całkiem fortunny. Książka skupia się na kilku miesiącach z życia Adama, na jego znajomościach, miłościach, kontaktach z rodziną. Opisano to wszystko tak, jakby Adam prowadził pamiętnik - zwraca się często do czytelnika, pytając, czy pamiętamy, że o czymś mówił. Treść pokazuje zwykłego chłopaka z jego problemami. Mocnym punktem książki jest skomplikowana postać głównego bohatera, którego nie da się ani kochać, ani nienawidzić. Czytelnik rozumie, że jego zachowanie nie jest do końca dobre, ale nie umie go za to winić. Jako kobieta muszę też przyznać, że ciekawe jest spojrzenie na zachowanie chłopaka w wieku dojrzewania, jego odzywki, upór, podejście do dziewczyn. Można zrozumieć, co siedzi takiemu nastolatkowi w głowie. Także same dziewczyny są tu przedstawione w interesujący sposób - Adam wytyka im błędy, które popełniają w relacjach z mężczyznami. To cenna lekcja. Uważam, że książka jest ciekawa, dobrze napisana, daje też do myślenia. Porusza problem rozbitych rodzin i wpływ tego wydarzenia na rozwój dziecka. pokazuje też problemy typowego nastolatka przedstawione w bardzo naturalny sposób. Warto przeczytać tę pozycję. Jest ona skierowana do nieco młodszych czytelników, takich w wieku Adama. To dobrze napisana książka, która może pomóc wam spojrzeć na niektóre sprawy inaczej. Momentami zabawna, czasem gorzka w wymowie, świetnie nadaje się na zimowy wieczór.
Avatar użytkownika - addictedtobooks
addictedtobooks
Przeczytane:2015-11-01, Ocena: 5, Przeczytałam, Egzemplarze recenzenckie, Mam,
Adam jest właśnie w klasie maturalnej i przygotowuje się do matury. Chłopak mieszka z matką oraz okaleczonym kotem Ciapkiem, który został kiedyś znaleziony w lesie po tym, jak wpadł w sidła kłusowników. Adam wychowywał się bez ojca, który pewnego dnia spakował swoją walizkę i opuścił rodzinę. Od tamtego momentu mężczyzna zupełnie nie interesuje się swoim synem i nie daje żadnego znaku życia. Chłopak bardzo to przeżył i nadal nie może pogodzić się z tym, że ojciec mógł go tak po prostu zostawić. Nie ma dnia, żeby Adam o nim nie myślał i zastanawiał się, co skłoniło jego ojca do tego czynu. Już wkrótce chłopak będzie musiał skonfrontować się ze swoją przeszłością. Jednak czy będzie on w stanie wybaczyć dawne krzywdy? ,,Dobra pamięć jest bardzo ważna, ale umiejętność zapominania - bezcenna." Adam nie jest w stanie zapomnieć o pewnym traumatycznym wydarzeniu, które już na zawsze wpłynęło na całe jego życie. Choć był on wtedy zaledwie małym chłopcem, to jednak nieustanne poczucie winy oraz żal nigdy go nie opuściły. Prawie nikomu nie opowiedział o tym zdarzeniu i sam boryka się z jego licznymi konsekwencjami. Czy Adamowi uda się kiedyś sobie przebaczyć? Czy pozbędzie się licznych fobii, które są wynikiem tamtej katastrofy? Czasami jedno wydarzenie potrafi zmienić nas bezpowrotnie, a poczucie winy sprawić, że już nigdy nie będziemy w stanie być szczęśliwym. Co wtedy tak naprawdę się wydarzyło? ,,Każdy jest ekspertem od życia, tyle że wyłącznie od cudzego." Chłopak otacza się wieloma dziewczynami, jednak na prawie żadnej z nich mu nie zależy. Dla niego dziewczyny są po prostu wyzwaniem, a im jest ono trudniejsze, tym więcej satysfakcji czerpie ze zdobycia ich. Jednak Adam nie zdaje sobie sprawy, że jego czyny mają ogromny wpływ na każdą z nich oraz że złamane serce wcale tak szybko się nie goi. Jednak pewnego dnia okazuje się, że nie tylko on potrafi nieźle namieszać w życiu innych. Jedna z dziewczyn pokazuje na co ją stać i postanawia zmienić życie chłopaka w piekło. Czy Adam odnajdzie się w nowej sytuacji? Oraz czy kiedykolwiek zrozumie swoje błędy i zacznie naprawiać szkody, które wyrządził? ,,Wzgardzona dziewczyna to śmiercionośna broń." Na początku miałam trochę mieszane uczucia wobec bohatera, którego podejście do życia oraz stosunek do dziewczyn nie bardzo mi się podobały. Jednak po pewnym czasie przekonałam się do niego i nie ukrywam, że okazał się niezwykle intrygującym bohaterem. Jego przeszłość miała ogromny wpływ na to, jakim stał się człowiekiem, a dawne traumy nie dawały o sobie zapomnieć. Bardzo trudno jest pogodzić się z rozstaniem rodziców, a gdy w dodatku jeden z nich nie chce mieć z Tobą nic wspólnego, to musi to być naprawdę niewyobrażalny cios dla kilkuletniego chłopca. Autor podejmuje niezwykle trudny temat, który naprawdę porusza czytelnika i skłania go do refleksji. Podobało mi się to, że książka jest napisana z perspektywy nastoletniego chłopaka. Muszę przyznać, że było to niezwykłe doświadczenie oraz możliwość dowiedzenia się, czym tak naprawdę kierują się niektórzy chłopcy. W ,,Kluczach" nie zabrakło wielu zabawnych momentów, czy dialogów. Książka wywarła na mnie bardzo pozytywne wrażenie, chociaż na początku nie byłam do niej do końca przekonana. Historia Adama jest niezwykle ciekawa i naprawdę warta poznania. Czytelnik ma okazję przekonać się, jak trauma z dzieciństwa może wpłynąć na całe przyszłe życie oraz jak bardzo ważna jest rodzina. Serdecznie polecam!
Avatar użytkownika - SophieSalvatore
SophieSalvatore
Przeczytane:2015-10-23, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Naszym głównym bohaterem jest nastoletni Adam Lang. Uczeń jednego z warszawskich liceów. Niedługo czeka go matura i dalsza przyszłość związana ze studiami. Adam jednak pomimo dużego intelektu i inteligencji nie zbyt potrafi skupić się na prawdziwej nauce, gdyż jego myśli ciągle zajmują inne problemy i zmartwienia. Na dobrą sprawę, Adam to typowy przedstawiciel męskiej części szkół średnich w dzisiejszych czasach. Chłopak mieszka wraz z matką - krytykiem teatralnym i filmowym - na jednym z osiedli w stolicy. Nasz bohater poza sprawami związanymi ze znajomymi i szkołą ma też na głowie rodzinę: wiecznie czepiającą się babcię, wuja Jerzego, który zastępuje mu ojca, matkę biegającą na przedstawienia teatralne oraz kuzynki. (...) Adam musi zmagać się z typowymi dla swojego wieku problemami. Z tym, że historyk się na niego uwziął i ciągle go pyta, z ciągle narzekającą i zatruwającą atmosferę babią, z dziewczynami, które są albo co gorsza ich nie ma a także z własnymi emocjami i demonami z przeszłości. Właśnie to co zdarzyło się w życiu Adama, kiedy był małym chłopcem bardzo boleśnie rzuciło cień na jego przyszłe życie. Jednak już niedługo w życiu chłopaka pojawi się ktoś, kto być może pomoże mu uporać się z kluczami do przeszłości i zamknąć pewien rozdział w życiu. (...) Ta powieść to taki powiew świeżości w polskiej literaturze dla młodzieży. Naprawdę serdecznie polecam! http://recenzje-sophie.blogspot.com/2015/10/recenzja-klucze.html
Avatar użytkownika - jeke5
jeke5
Przeczytane:2015-09-09, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Adam ma 18 lat i uczy się w ostatniej klasie liceum. Mieszka w Warszawie z mamą, która jest krytykiem filmowym. Wiedzie typowe życie współczesnego nastolatka: chodzi do szkoły, ,,użera się" z nauczycielem historii, spotyka się z kolegami na imprezach, podrywa dziewczyny i jest przewrażliwiony na punkcie wyglądu. Adam jest młodym człowiekiem i dopiero zdobywa własne doświadczenia. Każdego dnia przeżywa wzloty i upadki, próbuje odnaleźć swoje miejsce w grupie rówieśniczej i w rodzinie. Wbrew pozorom życie nastolatka nie jest takie łatwe i beztroskie. Adam w ciągu swojego krótkiego życia zdążył doświadczyć kilku traumatycznych przeżyć, które określa jako ,,koniec świata". ,,Klucze" to powieść o współczesnej młodzieży, na którą ogromny wpływ ma internet i portale społecznościowe. Z jednej strony ułatwiają kontakt i przepływ informacji, a z drugiej strony mogą zostać wykorzystane do zniszczenia godności innej osoby. Główny bohater-Adam dorasta i widoczna jest przemiana wewnętrzna jaka w nim zachodzi. Manipulator i egoista, szuka wrażeń z kolejno poznawanymi dziewczynami, odbija je innym chłopakom i lubi się zastanawiać nad tym co oni w takiej sytuacji czują. ,,Dziewczyny są jak śliwki. Jeśli trafi się robaczywa, to wyrzucasz i bierzesz następną". Z zakompleksionego egocentryka z traumą przeżytą w dzieciństwie stopniowo przemienia się w młodego mężczyznę doceniającego szczerą miłość i potrafiącego okazać troskę innym. Stara się panować nad zmianą nastrojów prowadzących niejednokrotnie do kłótni z kolegami i koleżankami, mamą czy nauczycielem. Debiutancka powieść Adama Langa to także opowieść o ogromnej roli ojca w życiu dziecka i później dorastającego chłopca. Adam uwielbiał swojego tatę, kochał go i uważał za bohatera, ale gdy miał pięć lat ojciec spakował walizkę i bez słowa opuścił rodzinę. ,,Skreślił mnie. Jak masz niefart i jesteś dzieckiem kobiety, której facet już nie chce, ciebie też nie chce. Zostawi cię i wyjdzie z domu". Powieść napisana jest z perspektywy nastolatka, dosyć prostym językiem, podzielona na krótkie rozdziały, czyta się bardzo dobrze i lekko. Poruszana w niej tematyka jest przedstawiona szczerze i z humorem. Często wybuchałam głośnym śmiechem:) Książkę polecam nie tylko nastolatkom, którzy mogą w niej odnaleźć swoją codzienną rzeczywistość. Chłopcy poznać sposoby na podrywanie dziewczyn, a dziewczyny dowiedzieć się co o nich myślą chłopcy, rozszyfrować tajemniczą klasyfikację dziewczyn: Palacz Centralnego Ogrzewania, Zasoby Magazynowe, Liberto, ale także rodzicom, którzy mają latorośle w tym wieku, bo mogą w niej odnaleźć odbicie własnych relacji z dorastającym dzieckiem. ,,Podobno szczęście to istnienie chociaż jednego człowieka, który cię do końca rozumie." http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Avatar użytkownika - Karmelek3
Przeczytane:2015-09-06, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Nagroda pocieszenia
Adam Lang0
Okładka ksiązki - Nagroda pocieszenia

Nowa powieść Adama Langa, którego debiut literacki Klucze w ubiegłym roku był nominowany do Nagrody Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku” i...

Sznurek
Adam Lang0
Okładka ksiązki - Sznurek

Po wydaniu mojej drugiej powieści zadzwonił do mnie profesor Domańczyk, mój nauczyciel historii z liceum. W dwóch pierwszych książkach nie opisałem go...