Kot Prot

Kot Prot to najsłynniejsza, napisana z niezwykłym wyczuciem dziecięcej psychiki bajeczka Dr.Seussa, autora znanego już polskim dzieciom Słonia, który wysiedział jajko. Złożona zaledwie z 220 podstawowych słów, służy do nauki czytania. Zamieszczony na końcu oryginalny tekst angielski ułatwi naukę dzieciom próbującym swoich sił w angielszczyźnie, a płyta dodana do książki pozwoli doskonalić wymowę. Tłumaczenie Stanisława Barańczaka.

Informacje dodatkowe o Kot Prot:

Kot Prot - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-07-14,
KOT... PSOT Dr. Seuss to prawdziwa legenda literatury dziecięcej. Swoją karierę rozpoczął w roku 1927 roku i do śmierci, która nadeszła 64 lata później, stworzył ponad sześćdziesiąt książek, w tym takie legendy jak ,,Jak Grinch ukradł Święta", ,,Lorax" czy ,,Horton słyszy Ktosia". Teraz, dzięki wydawnictwu Media Rodzina, trzy z jego utworów znów trafiły na księgarskie półki, w tym znakomity ,,Kot Prot", jeden z najbardziej rozpoznawalnych tytułów autora. Kim jest tytułowy Kot? Bo na pewno nie zwyczajnym zwierzakiem. O tym przekonuje się dwójka dzieci, która pewnego deszczowego dnia, siedząc samotnie w domu, nudzi się niemiłosiernie, nie mogąc pobawić się na dworze, a do powrotu mamy zostało jeszcze wiele godzin. I wtedy zjawia się Kot w kapeluszu - Kot Prot. Hania i jej brat go nie znają, ale, choć nie powinny wpuszczać nikogo pod nieobecność rodziców, przybysz zaczyna panoszyć się w ich mieszkaniu. Tylko mieszkająca w akwarium rybka zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakie niesie psotliwy kot, ale nikt nie chce jej słuchać... Opowieść o Kocie Procie to nic innego, jak prosta, wierszowana historia o tym, że nie powinno się wpuszczać obcych do domu i o obowiązkach, jakie wynikają z tego, co robimy. Jej siłą jest jednak wielka energia, z jaką podany został sam tekst. Niesamowita rytmika, zabawy słowne, trafne, choć nieskomplikowane, w połączeniu z humorem i wartościami oraz znakomitą szatą graficzną, po prostu zachwycają. ,,Kota Prota" czyta się wspaniale, nieważne czy macie kilka lat i dopiero uczycie się tej sztuki, czy jesteście już dorośli i od lat cieszycie się urokami lektur - klasyka taka jak ta, nie tylko jest ponadczasowa, ale też i ponad wszelkimi podziałami wiekowymi. Wracając jednak do jej wartości edukacyjnej, historia psotnego kota, poza wspomnianą powyżej przestrogą, została złożona z 223 słów podstawowych, do poznawania których skutecznie zachęca. Na sam koniec stawia także ciekawe pytanie o mówienie prawdy - na nie jednak czytelnicy będą już musieli odpowiedzieć sobie sami. Polskie wydanie oferuje także jeszcze jeden dodatek: oryginalny tekst ,,Kota Prota" po angielsku przeznaczany dla czytelników uczących się tego języka. Warto jedna poznać obie wersje tej opowieści. Przekład poety Stanisława Barańczaka jest bowiem świetny, ale w dość swobodny sposób interpretuje tekst oryginału. Tu i tu zabawa jest doskonała, a całość uczy, dostarcza dużo rozrywki i bardzo ładnie prezentuje się na półce, dzięki znakomitemu wydaniu w twardej oprawie. Jeśli więc nie czytaliście dotąd ,,Kota Prota", teraz, sześćdziesiąt lat po jego premierze, znów macie okazję to zrobić. Polecam gorąco, bo naprawdę warto. Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/07/14/kot-prot-dr-seuss/
Avatar użytkownika - Elia
Elia
Przeczytane:2022-09-10, Ocena: 4, Przeczytałam,

Kot Prot to postać, która pojawia się w domu, kiedy dzieci są w nim same. I choć niezły z niego psotnik, to nie pozwala dzieciom się nudzić..  Ta śmieszna historyjka o dziwnym kocie jest pisana wierszem i bardo ciekawi małego słuchacza i czytelnika.

Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;