Kreatywność

Tom 39 cyklu Krótkie Wprowadzenie

Autor prezentuje historię, teorię i praktykę kreatywności. Zastanawia się nad naturą i rozwojem procesu twórczego oraz analizuje przyczyny, dla których tworzymy. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób możemy zrozumieć kreatywnych ludzi i ich twórczość w kontekście społecznym, materialnym i historycznym. Koncentruje się też na przyszłości kreatywności i badań nad kreatywnością, zastanawiając się nad rozwojem technologicznym, ewolucją społeczeństwa i ostatecznie nad naszym miejscem w świecie wypełnionym przez kreatywne istoty, twórcze idee i spotkania.

Informacje dodatkowe o Kreatywność:

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
Data wydania: 2023 (data przybliżona)
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788383311913

Tagi: kreatywność inteligencja motywacja twórczość osobowość

Kup książkę Kreatywność

Kreatywność - opinie o książce

"wszyscy posiadamy zdolności do przeprowadzania procesów twórczych"

"Kreatywność" to kolejny tom z serii "Krótkie Wprowadzenie", który ma charakter popularnonaukowy. Treści są interesujące, pozbawione akademickiej formy, która mogłaby odstraszyć niewtajemniczonego czytelnika. Stanowią pewnego rodzaju wstęp do głębszego poznania tematu, zwracając jednocześnie uwagę na ważniejsze aspekty poruszanych zagadnień.

Na początku dowiadujemy się, czym w ogóle jest kreatywność i jak ją rozumieć, kto jest podmiotem kreatywnym (twórcą) oraz co jest wytworem twórczych działań. Kolejne rozważania odnoszą się do samego przebiegu procesu tworzenia oraz do tego, jak z biegiem czasu zmienia się spojrzenie na kreatywność, a także co sprawia, że w ogóle są podejmowane różne twórcze działania.

Kreatywność jest analizowana w zestawieniu z inteligencją, osobowością oraz motywacją. W interesujący sposób jest wyjaśnione jak ważne jest szerokie spojrzenie na zagadnienie.

"(...) inteligencja i kreatywność nie tylko podatne są na próby kształtowania, lecz także można ich nauczać (...) w odpowiednich warunkach środowiskowych. Z im większym przekonaniem rozpatrujemy inteligencję jako pewien zespół zdolności i talentów, tym wyraźniej widzimy, że do jej przejawiania przyczynia się zarówno wrodzona natura, jak i wychowanie danej jednostki."

Dalej czytamy m.in. o dziecięcych rysunkach i ich potencjale, ale mamy również okazję dowiedzieć się, dlaczego bardzo ważne jest odróżnienie kreatywności od pomysłowości, która przejawia się niekiedy działaniami w złych celach i intencjach. Poruszony jest też temat "burzy mózgów" oraz plusów i minusów tej metody pracy.

Fragmentami, które szczególnie zwróciły moją uwagę były te, dotyczące tzw. testu niezwykłych zastosowań. Z racji tego, że systematycznie uczestniczę w różnego rodzaju szkoleniach i kursach, mogę z radością stwierdzić, że testy te są coraz częściej wykorzystywane w pracy z dziećmi i młodzieżą, a to wszystko za sprawą świadomych i stale podnoszących swoje kompetencje edukatorów, którzy są otwarci na wprowadzanie tego typu aktywności do codziennych zajęć.

W trakcie lektury łatwo zwrócić uwagę na to, że część treści jest przytaczana po dwa razy. Muszę przyznać, że zastanawia mnie czy taki był zamysł autora. Nie umniejsza to jednak wartości całości publikacji. Bardziej wnikliwi i wymagający czytelnicy mają oczywiście szansę na zgłębienie bardziej interesujących zagadnień dzięki charakterystycznym dla całej serii odwołaniom do literatury uzupełniającej (zarówno polskojęzycznej, jak i obcej). Pomocny może się okazać także indeks wyrazów zamieszczony na końcu publikacji.

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.